حمله هکرها به آیفون و آی‌پد از راه دور

حمله هکرها به آیفون و آی‌پد از راه دور

هنگامی­که آی­فون خود را به یک لپ‌تاپ متصل می‌­کنید، مراقب باشید؛ محققان یک حمله برای کاربران آیفون و آی‌پد شناسایی کرده­‌اند که می‌تواند این امکان را به کسی که به او اعتماد دارید بدهد تا از راه دور کنترل مداوم به دستگاه اپل شما داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق  به نقل از ایسنا، اپل یک ویژگی همگام‌سازی iTunes Wi-Fi را در iOS ارائه می­‌دهد که به کاربران اجازه هماهنگ کردن آیفون خود با کامپیوتر به صورت بی­‌سیم را می­‌دهد. هنگامی­که آی­فون خود را به یک لپ‌تاپ قابل اطمینان برای شارژ سریع و یا به اشتراک‌گذاری متصل می‌­کنید، مراقب باشید. محققان سیمانتک یک هشدار امنیتی برای کاربران آیفون و آی‌پد در مورد حمله­‌ای جدید صادر کرده­‌اند که «TrustJacking» نام دارد؛ این حمله می‌­تواند این امکان را به کسی که شما به او اعتماد دارید، بدهد تا از راه دور کنترل مداوم به دستگاه اپل شما داشته باشد.

پس از فعال شدن ویژگی همگام‌سازی، به مالک کامپیوتر اجازه داده می‌شود بدون استفاده از هرگونه احراز هویت، حتی در زمانی که تلفن شما به طور فیزیکی به آن رایانه متصل نیست، به طور مخفیانه برروی آی­فون شما از طریق شبکه Wi-Fi جاسوسی کند.

با خواندن متن، کاربر اینگونه تصور می­‌کند که این اتصال تنها به حالتی که دستگاه به طور فیزیکی به کامپیوتر متصل است، مربوط می­‌شود، بنابراین فرض را بر این می‌­گذارد که قطع آن از دسترسی به اطلاعات شخصی جلوگیری می­‌کند. اما سیمانتک معتقد است از آنجایی که هیچ نشانه قابل‌توجهی در دستگاه قربانی وجود ندارد، این ویژگی می­‌تواند از اعتماد قربانی در ارتباط بین دستگاه iOS خود و رایانه بهره­‌برداری کند.

همچنین مهاجم می­‌تواند از این دسترسی به دستگاه برای نصب برنامه‌­های مخرب استفاده کند و حتی برنامه‌های موجود را با یک نسخه پیچیده اصلاح شده دقیقا شبیه برنامه اصلی، جایگزین کند، همچنین می‌­تواند هنگام استفاده از برنامه از کاربر جاسوسی کرده و با نفوذ در APIهای خصوصی از سایر فعالیت­‌ها در هر زمانی مطلع شود.

حمله TrustJacking همچنین می‌­تواند از راه­‌ دور از کامپیوترها برای تماشای صفحه نمایش دستگاه شما در حالت real-time با عمل ارسال مکرر تصاویر از صفحه نمایش استفاده کند و این یعنی مشاهده و ضبط هر عمل شما. بر اساس اطلاعات سایت پلیس فتا، اپل برای حل معضل TrustJacking در حال حاضر یکی دیگر از لایه‌های امنیتی را در سیستم عامل iOS 11 ارائه داده است. محققان سیمانتک، از کاربران خواسته­‌اند تا کد عبور آی­فون خود را در هنگام اتصال آی­فون به یک کامپیوتر وارد نکنند. با این حال، سیمانتک معتقد است که این مشکل هنوز برقرار است زیرا اپل مشکل اصلی را حل نکرده است.

بهترین و ساده‌­ترین راه برای محافظت از امنیت دستگاه خود این‌­است که اطمینان حاصل کنید که هیچ دستگاه ناخواسته‌­ای توسط دستگاه iOS شما همگام‌سازی نشده باشد. برای این­ کار، می­‌توانید فهرست رایانه‌­های قابل اعتماد را با رفتن به تنظیمات ← عمومی ← تنظیم مجدد ← تنظیم مجدد مکان و حریم خصوصی حذف کنید.
همچنین، نکته مهم این‌­است که همواره باید هنگام شارژ دستگاه آی او اس خود، درخواست دسترسی trust the computer را رد کنید.