حمله ائتلاف غربی به سوریه

حمله ائتلاف غربی به سوریه

 

برگ جدیدی از تنازع قدرت در سوریه

شب گذشته آمریکا و متحدانش حملات موشکی محدودی را به برخی تاسیسات و اماکن سوریه شروع کردند.
طی روزهای گذشته محافل رسانه ای بین المللی در تب و تاب احتمال حمله موشکی امریکا به سوریه بوده و تحلیل های متفاوتی را مطرح می کردند و انجام این حمله را بسیار محتمل می دانستند ولی در مورد سطح و شدت و پیامدهای حمله با ابهام صحبت می رفت.
دلایل کلی حمله شب گذشته را می توان در چند بخش دسته بندی کرد:

عوامل روانشناختی ترامپ،
مسائل داخلی و فرافکنی مرسوم در آن کشور،
تشویق و فشار اسرائیل و عربستان،
احساس شکست پس از پیروزی ارتش سوریه در دوما،
خالی نشان دادن دست های پوتین از موشکهای پیشرفته مورد ادعا
و از همه مهم تر، بازگرداندن موازنه راهبردی قدرت در منطقه که طی ۲ سال گذشته کاملا بر هم خورده است.

در حالی که روزهای گذشته برخی کارشناسان معتقد بودند در صورت حمله محدود موشکی، ممکن است واکنش خاصی از طرف روسیه و ایران نسبت به آن صورت نگیرد،اما شبکه الجزیره به نقل از پوتین نوشته است
” دهن کجی آمریکا ومتحدانش را همین امروز پاسخ میدهم”

البته طبق روال حملات آمریکا در سال های گذشته اخبار متفاوتی از چگونگی این حملات مخابره می‌شوند؛ برخی ادعا دارند که پایگاه های هوایی روسیه در خاک سوریه تهدید نشده‌اند اما خبرگزاری رویترز اعلام کرده است که این حملات از قبل با روسها هماهنگ شده بود!
حملات شب گذشته شبیه همان اقدامی بود که سال ۲۰۱۷ آمریکا در واکنش به ادعای حمله شیمیایی در شهر خان شیخون، پایگاه هوایی شعیرات را هدف حمله ۵۹ موشک های کروز قرارداد با این تفاوت که این بار ابعاد حمله حدود دو برابر شده و اماکن مورد تجاوز نیز بیشتر شده اند.

با اینکه جیمز متیس در ساعات اولیه‌ی حمله اعلام کرد که آمریکا برنامه ای برای ادامه حملات ندارد و ساعتی پیش هم ژنرال جو دانفورد، رئیس ستاد کل ارتش آمریکا پایان یافتن حمله موشکی آمریکا در سوریه را اعلام کرد اما بنظر می‌رسد این اقدام آمریکا و متحدانش در واقع حرکتی برای فعال کردن روسیه و ایران می‌باشد تا بهانه‌ی مورد ادعای ترامپ جهت ادامه ماموریت ارتش آمریکا در سوریه را فراهم کند و این هم یعنی ادامه دوشیدن دلارهای سعودی ها!

البته همانطور که انتظار می‌رود روسها از اقدام آمریکا بسیار خشمگین بنظر می‌رسند! هرچند اهداف حملات موشکی محدود و با ملاحظات بسیار بوده که تقابلی با روسیه و ایران نباشد.

جیمز متیس در سخنان خود که پس از حمله صورت گرفت، اصرار داشت فقط تاسیسات شیمیایی را زده اند و پیامی به دولت سوریه بوده است.

در نگاهی دیگر این حمله یک شکست برای سه کشور متخاصم بخاطر نقض حقوق بین‌الملل هم بود چون نه مجوز شورای امنیت داشت و نه اجازه دادند بازرسان بین المللی بازدید کرده و گزارش دهند. در واقع هیچ مدرکی نداشتند! حتی ماتیس در پاسخ اینکه ارتش سوریه چه گازی استفاده کرده است هم عاجز مانده است!

در بین کشورهای منطقه نیز تا این لحظه ترکیه بیانیه داده و گفته است:
از این عملیات استقبال می‌کنیم.
وزارت خارجه ترکیه در بیانیه‌ی خود آورده است: ترکیه عملیات مشترک آمریکا، انگلستان و فرانسه علیه رژیم سوریه که بامداد امروز در مقابله به مثل با حمله شیمیایی ۷ آوریل در دوما که منجر به کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان شده بود، را یک واکنش مناسب و بجا ارزیابی می‌کند.
وزارت خارجه ترکیه این عملیات را به عنوان ” ترجمه صدای وجدان تمامی بشریت” یاد کرده است