حاصل نظارت مستمر دامپزشکی سربیشه شناسایی و ضبط لاشه گاو غیر قابل مصرف سرپرست شبکه دامپزشکی سربیشه خبر داد :

حاصل نظارت مستمر دامپزشکی سربیشه شناسایی و ضبط لاشه گاو غیر قابل مصرف

به گزارش خبر شرق ،سید حمید محمدی سرپرست شبکه دامپزشکی سربیشه گفت :   در روز دوم طرح کنترل و نظارت بهداشتی دامپزشکی بر مراکز عرضه فرآورده های خام دامی ، رستوران ها ، کبابی ها ، و در پی بازرسی‌های روزانه بهداشتی از دام‌های ذبح‌شده در تنها کشتارگاه این شهرستان، لاشه یک رأس گاو مبتلا به بیماری تیلریوز (زردی) شناسایی و با نظارت ناظران دامپزشکی بعد از انجام آزمایش‌های لازم و تشخیص قطعی، ضبط و معدوم شد.

وی وزن گوشت این لاشه را حدود ۱۰۰ کیلوگرم اعلام کرد و افزود: لاشه این گاو با شرایط کاملاً بهداشتی معدوم و از چرخه مصرف انسانی خارج شد.

دکتر بدیعیان کارشناس این شبکه نیز در خصوص این بیماری و عوارض مصرف این لاشه در انسان گفت : تیلریوز (زردی) به‌عنوان یک بیماری انگلی خونی اگرچه از طریق گوشت به انسان منتقل نمی‌شود، اما گوشت دام مبتلا به دلیل عوارض عمومی مانند تب، پرخونی و زردی لاشه برای مصرف انسان مناسب نیست و طبق ضوابط دامپزشکی، گوشت این دام‌ها در کشتارگاه‌ها ضبط و معدوم می‌شود.

محمدی در پایان از شهروندان خواست گوشت مصرفی خود را تنها از مراکز عرضه یا قصابی‌های مجاز تهیه نمایند و در صورت مشاهده موارد مشکوک مراتب را با شماره ۳۲۶۶۲۹۱۹ اطلاع دهند.