جشنواره منطقه‌ای تئاتر معلولین، اتقافی هنری برای خلق انگیزه زندگی در قشر کم‌توان

جشنواره منطقه‌ای تئاتر معلولین، اتقافی هنری برای خلق انگیزه زندگی در قشر کم‌توان

داور چهارمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر معلولین کویر گفت: جشنواره منطقه‌ای تئاتر معلولین کویر یک اتفاق هنری است که انگیزه‌های جدیدی برای قشر کم‌توان ایجاد می‌کند .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا امیر دژاکام در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، اظهار کرد: هر وقت که انسان عمیقا درباره موضوعی انگیزه داشته باشد، حیاتش دگرگون می‌شود .

وی با بیان اینکه انگیزه‌های روانی، فعالیت‌های بشر را دگرگون می‌کند، افزود: در اغلب موارد انسان زمانی که یک انگیزه روانی داشته باشد، در همان جهت و به همان دلیل حرکت می‌کند .

این کارگردان و پیشکسوت عرصه تئاتر بیان کرد: ما همان چیزی هستیم که در جستجوی آن هستیم و این در مورد تمام نوع بشر تقریبا صدق می‌کند .

دژاکام ادامه داد: جشنواره منطقه‌ای تئاتر معلولین کویر، انگیزه‌های جدیدی برای قشر کم‌توان ایجاد می‌کند .

وی با بیان اینکه این کم‌توانی دلایلی دارد که در بیشتر موارد به خود آن فرد مربوط نیست، تصریح کرد: این فرد کم‌توان یکی از اعضای خانواده است و به همان میزان از حقوق و ثروت‌های طبیعی باید برخوردار باشد که یک فرد عادی بهره‌مند است .

این داور چهارمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر معلولین کویر بیان کرد: این اتفاق هنری انگیزه‌های تازه‌ای برای این قشر به وجود می‌آورد که این انگیزه‌ها عمیقا تاثیرگذار است و حیات آن‌ها را با معنای جدیدی روبرو می‌کند .

دژاکام ادامه داد: زمانی که آثار این هنرمندان در این جشنواره را دیدم، در مورد بسیاری از موضوعات اجتماعی و خانوادگی، رفتارهای سیاسی و اقتصادی  به فکر فرو رفتم.

وی با بیان اینکه آن‌ها با زبان ساده و بی‌آلایش خود این سوال‌ها را در نمایش‌ها طرح می‌کردند، افزود:  این قشر از انسان‌ها سوال‌های زیادی به خاطر موقعیت خود در ذهن دارند که  این سوال‌ها باید پاسخ داده شود .

این کارگردان و پیشکسوت عرصه تئاتر بیان کرد: طرح دغدغه‌ها و سوالات این قشر و این امر که این فرصت پیدا می‌شود تا آن‌ها بتوانند دغدغه‌ها و حرف‌های خود را بزنند به زندگی آن‌ها صورت تازه‌ای می‌دهد .

دژاکام ادامه داد: انگیزه جدید و هنری که برای این قشر به وجود آمده، رنگ حیات آنان را به شادمانی تبدیل کرده است .

وی بیان کرد: تاثیر این شادمانی و حال خوب بر روی خانواده‌ها نیز خواهد بود و به صورت مستقیم و غیرمستقیم روی تمام اجتماع تاثیر می‌گذارد .

این داور چهارمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر معلولین کویر اظهار کرد: باید آفرین گفت به افرادی که ایده این قبیل جشنواره‌ها را طراحی کرده‌اند .

دژاکام ادامه داد: مسئولان و سیاست‌مداران لازم است به این موضوع به عنوان یک موضوع عمومی نگاه کنند .

وی بیان کرد: از آن جایی که فرد کم‌توان یکی از عضوهای پیکر جامعه است؛ نارسایی او بر روی خانواده و جامعه تاثیر می‌گذارد .

این کارگردان و پیشکسوت عرصه تئاتر تصریح کرد: با این جشنواره‌ای گه برگزار می‌شود؛ کانون این نارسایی کم قوت می‌شود .

دژاکام با بیان اینکه سازمان بهزیستی با برگزاری این جشنواره، فعالیت بسیار خوبی انجام می‌دهد، افزود: این حرکت باید بسیار گسترده شود .

وی با تاکید بر گسترش این جشنواره اظهار کرد: این جشنواره باید بخش سینما، موسیقی، نقاشی، خطاطی، صنایع‌دستی، بخش‌های عروسکی و پانتومیم داشته باشد و این امر می‌تواند کمک‌کننده باشد .

تاکید بر اهمیت مباحث تخصصی و تکنیکی برای این قشر هنرمند

این داور چهارمین جشنواره منطقه‌ای تئاتر معلولین کویر با بیان اینکه معمولا به بسیاری از توانایی‌های این افراد توجه نمی‌شود، افزود: اگر در این قشر، افسردگی و ناامیدی لانه کند، می‌تواند به خودزنی و دیگر زنی منجر شود .

دژاکام با بیان اینکه باید این آثار برای عموم نمایش داده شود، تصریح کرد: مسئولان شهر  و مدیران فرهنگی که باید برای این قشر تصمیم‌گیری کنند باید این آثار را ببینند .

وی با تاکید بر اهمیت مباحث تخصصی و تکنیکی برای این قشر هنرمند، اظهار کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزشی زمانی که متن‌های نمایش پذیرفته می‌شوند، لازم است .

این کارگردان و پیشکسوت عرصه تئاتر با بیان اینکه آغاز جشنواره باید با کارگاه‌های آموزشی باشد، یادآورشد:  برگزاری این کارگاه‌های آموزشی در برگزاری بهتر جشنواره به شیوه‌ای متفاوت، موثر خواهد بود .