جزئیاتی از “کشته شدن البغدادی” توسط وزارت دفاع روسیه؛

جزئیاتی از “کشته شدن البغدادی” توسط وزارت دفاع روسیه؛

وزارت دفاع روسیه احتمال داد که رهبر گروه تروریستی داعش در یکی از حملات جنگنده‌های این کشور در ماه مه گذشته در رقه کشته شده است.

به گزارش خبر شرق به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، وزارت دفاع روسیه از احتمال کشته شدن ابوبکر بغدادی، ‌رهبر گروه تروریستی داعش در حمله‌ هوایی جنگنده‌های این کشور در رقه در اواخر مه گذشته خبر داد.

اسپوتنیک روسیه تاریخ این حمله را ۲۸ مه (۷ خرداد) اعلام کرده است. این وزارت‌خانه تاکید کرد، در آن حمله یکی از تجمع‌های فرماندهان داعشی هدف قرار گرفته شد. این در حالی است که ائتلاف بین المللی تحت امر آمریکا اعلام کرده است که نمی‌تواند گزارش‌های روسیه درمورد کشته شدن ابوبکر بغدادی در سوریه را تایید کند.

از سوی دیگر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز گفت: تا این لحظه نمی‌توان کشته شدن البغدادی را تایید کرد. لاوروف امروز در جمع خبرنگاران گفت: من هم خبر کشته شدن البغدادی را شنیده‌ام اما فعلا نمی‌توانم صحت آن را صد درصد تایید کنم.
وی افزود: به هر حال اغراق در اهمیت حذف البغدادی لازم نیست زیرا تجربه نشان داده که نمونه‌های دیگری مثل گروه‌های تروریستی جبهه النصره، گروه داعش و … با ترمیم خود دست تخریب و اقدامات تروریستی می‌زنند.

در همین حال آلکسی پوشکوف، رئیس کمیسیون اطلاع رسانی شورای فدراسیون روسیه در رابطه با خبر هلاکت ابوبکر البغدادی در پیامی تویئتری نوشت: اگر کشته شدن البغدادی ثابت شود، این ضربه شدیدی به داعش بوده و این گروهک در همه جبهه‌ها عقب نشینی خواهد کرد.
پوشکوف افزود: هلاکت سرکرده داعش به شکست نظامی آن سرعت خواهد بخشید.
همچنین ویکتور اوزرف، رئیس کمیته امور دفاعی و امنیتی شورای فدراسیون روسیه گفت: به هلاکت رسیدن ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه تروریستی داعش به آزادسازی شهر رقه کمک خواهد کرد.

جزئیاتی از حمله به مقر فرماندهی داعشی‌ها و کشته شدن بغدادی

در همین حال وزارت دفاع روسیه جزئیاتی از حمله‌ای که گفته می‌شود به کشته شدن البغدادی منجر شده، منتشر کرد. وزارت دفاع روسیه امروز (جمعه) اعلام کرد به احتمال زیاد ابوبکر البغدادی در حملات هوایی به جلسه رهبران این گروه در حومه جنوبی شهر رقه سوریه کشته شده است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» در بیانیه وزارت دفاع روسیه تاکید شده است: «بر اساس اطلاعات اولیه، البغدادی در حملات هوایی روسیه به شهر رقه در روز ۲۸ ماه می، کشته شده است».

وزارت دفاع روسیه همچنین افزود: حملات هوایی مسکو به رقه – پایتخت خودخوانده داعش در سوریه – در ماه می، ۳۰ فرمانده میدانی داعش را کشته است. در این حملات حدود ۳۰۰ نفر از عناصر این سازمان هم کشته شده‌اند.

در این بیانیه آمده است که جنگنده‌های سوخو ۳۴ و ۳۵ روسیه در تاریخ ۲۸ ماه می به جلسه‌ای از فرماندهان داعش در شهر رقه حمله کردند و احتمالا ابوبکر البغدادی در همان جلسه کشته شده است.

وزارت دفاع روسیه افزود: «ابو الحاج المصری، ابراهیم النایف الحاج و سلیمان الشواخ از دیگر رهبران برجستۀ داعش‌اند که در این حمله کشته شده اند».

به گزارش العالم، بر اساس بیانیۀ وزارت دفاع روسیه، برنامه ریزی برای این حمله زمانی آغاز شد که نیروهای نظامی روسیه در سوریه «اطلاعاتی دریافت کردند که نشان می‌داد جلسه‌ای در حومۀ جنوبی رقه تشکیل خواهد شد که شماری از رهبران داعش در آن شرکت خواهند کرد.»

بر اساس اطلاعاتی که وزارت دفاع روسیه به دست آورده، سران داعش و اعضای آن در جلسه نظامی مذکور گردهم آمده بودند تا نقشه خروج از شهر رقه از طریق گذرگاه جنوبی آن را بررسی کنند.

این وزارت اعلام کرد ارتش روسیه ابتدا هواپیماهای بدون سرنشین را برای زیر نظر گرفتن منطقه به کار گرفت و پس از آن، جنگنده‌های سوخو ۳۴ و ۳۵ را برای بمباران جلسه اعزام کرد.

گفته می‌شود قبل از این حمله هوایی روسیه به رقه، ایالات متحده در جریان انجام آن قرار گرفته بود.