جای خالی ۴۸ درصد پست‌ها در بخش قضایی استان/ افزایش میزان طلاق و گواهی عدم سازش؛

جای خالی ۴۸ درصد پست‌ها در بخش قضایی استان/ افزایش میزان طلاق و گواهی عدم سازش؛

رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: پست‌های بلاتصدی در بخش قضایی خراسان جنوبی ۴۸ درصد و پست‌های بلا تصدی در بخش اداری ۶۴ درصد ‌است.
علیرضا صیفی صبح امروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی اظهار داشت: دادگستری خراسان جنوبی با ۱۳ واحد قضایی و دو واحد به صورت دادگاه بخش مشغول ارائه خدمات است و در بخش اجرای عدالت نیز به صورت شبانه‌روزی تلاش می‌کند.
وی با بیان اینکه در سال گذشته در دادگستری خراسان جنوبی به ۶۴ هزار و ۸۶۶ پرونده رسیدگی شد افزود: اگر برای هر پرونده ۳ نفر به دادگستری استان مراجعه کنند نزدیک به یک چهارم مردم استان خراسان جنوبی به دادگستری استان مراجعه کرده‌اند.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: از این تعداد پرونده ۲۴ هزار و ۳۳۶ پرونده در شورای حل اختلاف رسیدگی شد و ۴ هزار و ۹۹۶ پرونده نیز به دادگاه تجدید نظر ارسال شده است.
صیفی با بیان اینکه ۱۶۲ پرونده در سال گذشته به دادگاه کیفری خراسان جنوبی ارجاع داده شده است افزود: ۳۶ هزار و ۱۴۵ پرونده هم در دادگاه حقوقی کیفری در استان رسیدگی شد.
وی بیان کرد: ۲۹ هزار و ۱۱۴ پرونده در دادسرای عمومی استان، ۵ هزار و ۱۷۹ پرونده در دادگاه انقلاب خراسان جنوبی که بیشتر در مرکز استان بوده است رسیدگی شد و عمده پرونده‌های دادگاه انقلاب استان مربوط به موادمخدر در سال گذشته بوده است.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: سال گذشته ۳ فقره قتل عمد در استان خراسان جنوبی اتفاق افتاد که نسبت به وضعیت مشابه سال قبل ۴۰کاهش داشته و بیشترین فراوانی پرونده‌ها در ۵ گروه جرائم موادمخدر، رانندگی بدون گواهینامه، ایراد صدمه بدنی غیرعمدی در اثر تصادفات و توهین بوده که در رأس آن جرائم موادمخدر است و بیشتر متهمان غیربومی هستند.
صیفی افزود: تعداد فراوانی پرونده‌های دادگاه حقوقی شامل مطالبه خسارت، مطالبه وجه و دعاوی خانوادگی است و در بخش خانواده بیشترین پرونده‌ها اختلافات خانوادگی است.
وی با بیان اینکه تعداد پرونده‌های طلاق توافقی در سال گذشته یک هزار و ۲۱۸ پرونده، طلاق به درخواست زوجین ۴۹۸ پرونده، گواهی عدم سازش به درخواست زوج ۳۳۳ پرونده بود که آمارها تنها در بخش طلاق نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶ درصد افزایش داشت.
رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی گفت: سال گذشته تعداد طلاق توافقی نسبت به مدت مشابه سال ۹۴ تعداد ۲۴ درصد رشد داشت و همچنین ۴۵ درصد افزایش درخواست صدور گواهی عدم سازش در این مدت داشته‌ایم.

صیفی افزود: پست‌های بلاتصدی در بخش قضایی خراسان جنوبی ۴۸ درصد و پست‌های بلا تصدی در بخش اداری ۶۴ درصد بوده است.