ثبت ملی روستای خراشاد بیرجند به عنوان روستای حوله بافی کشور؛

ثبت ملی روستای خراشاد بیرجند به عنوان روستای حوله بافی کشور؛

پرونده حوله بافی روستای خراشاد توسط کارشناسان میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی تهیه و به سازمان میراث فرهنگی کشور ارسال و پس از بررسی، در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

به گزارش خبر شرق، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی خراسان‌جنوبی، حسین عباس‌زاده معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی اظهارکرد: حوله بافی(تو بافی یا تون بافی) از صنایع دستی اصیل و بومی خراسان‌جنوبی است که به مهارت تولید انواع پارچه‌های سنتی پنبه ای یا ابریشمی گفته می‌شود.

وی افزود: رشته حوله‌بافی (تو بافی یا تون بافی) دارای قدمت تاریخی بسیار طولانی در این منطقه است و نقش مهمی در خودکفایی مردم بویژه زنان روستا داشته است.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی از فعالیت ۲۰۰ کارگاه کوچک و بزرگ حوله بافی در این روستا خبر داد.

وی افزود: از مهمترین ویژگی‌های روستای خراشاد، فعالیت شرکت تعاونی زنان خراشاد است که ۲۵۰ نفر در این شرکت تعاونی به حوله بافی مشغول هستند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی تولید حوله این روستا را به طور میانگین ماهانه ۲۰۰ متر اعلام کرد و گفت: حوله‌های بافته شده زنان این روستا علاوه بر مشتریان زیاد داخلی، در خارج از کشور نیز علاقمندان و مشتریانی دارد.

وی از سفر ارزیابان سازمان علمی فرهنگی یونسکو در آینده نزدیک به خراسان‌جنوبی برای ثبت جهانی روستای خراشاد خبرداد و افزود: افزایش ظرفیت تولید، اجرای مبلمان متناسب با معماری روستا و هنردستی حوله بافی و راه اندازی موزه برای ثبت این روستا در فهرست جهانی  ضروری است.

روستای خراشاد با هزار نفر جمعیت، در ۲۴ کیلومتری جنوب شرقی بیرجند واقع شده است.