تکاپوی بانکها برای حفظ سپرده ها؛ سود بالای ۲۰ درصد می دهیم

تکاپوی بانکها برای حفظ سپرده ها؛ سود بالای ۲۰ درصد می دهیم

 

اکنون که شبکه بانکی در آستانه یکسالگی اجرای کاهش سود بانکی طرح قرار گرفته و سپرده های پارسال بانک ها سررسید شده است، بانک هایی که از نظر نقدینگی در شرایط مناسبی قرار ندارند، بار دیگر به تکاپوی حفظ سپرده ها افتاده اند که یکی از راهکارهای ساده آنها اطمینان دادن به مشتریان برای تداوم پرداخت سودهای ۲۰ درصد و بالاتر است.

حال سوال از مسئولین مربوطه این است که در سال حمایت از تولید کالای ایرانی آیا تولید کنندگان با این بهره بانکی بالا توان تولید خواهند داشت؟

در حالیکه معوقات انباشته شده در بانکها به دلیل همین تسهیلات با سودهای بالا اتفاق افتاده،زیرا این سود در تولید جوابگو نبوده و تولیدکننده یا ورشکست شده یا در تله وام معوقه افتاده است.

 

نخستین اقدامی که دولت‌ها برای خروج از رکود اقتصادی انجام می‌دهند، کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی و مالیات و در پی آن کمک به ادامه حیات بنگاه­های تولیدی و صنایع است اما در کشور ما، متناسب با رکود اقتصادی نرخ سود تسهیلات و مالیات به جای کاهش، افزایش می‌یابد .از آنجایی که در اقتصاد ما به دلیل بالا بودن ریسک‌های غیرقابل پیش‌بینی هیچ نوع انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مولد وجود ندارد، کسانی که پولی داشته باشند با سپرده‌گذاری در بانک‌ها بدون هیچ ریسک، مالیات و عوارضی ۲۰ درصد سود دریافت می‌کنند که هر چه این نرخ سود بیشتر باشد به دلیل بالا بردن هزینه تمام شده سرمایه‌گذاری و تولید، موجب کاهش قدرت رقابت محصولات تولیدی می‌شود و قدرت بازپرداخت تسهیلات دریافتی را کاهش می‌دهد. همچنین سود بالای سپرده‌های بانکی به سپرده‌گذاران نفع می‌رساند اما به ضرر تولیدکننده می‌باشد و در این صورت اشتغال دچار مشکل می‌شود. از طرف دیگر، طرفداران کاهش نرخ سود عقیده دارند با توجه به جهت­گیری و سیاست‌های اقتصادی دولت، ضروری است نرخ سود بانکی کاهش یابد، زیرا با کاهش نرخ سود بانکی قیمت تمام شده محصولات کاهش یافته و به تبـع آن تولیدات و قدرت خرید مردم افزایش می­یابد، در نهایت افزایش تولید، موجب سـودآوری و سرمایه‌گذاری مجدد و ایجاد اشتغال می‌گردد. از سوی دیگر، کاهش نرخ سود تسهیلات باعث افزایش سودآوری فعالیت‌هـا و تشـویق سـرمایه گـذاران جدیـد و در نهایـت افـزایش درآمد دولت از طریق مالیات‌ها می‌شـود.

در حالیکه امروز اعلام شده :

اعطای وام کم بهره خرید خودروهای لوکس توسط بانک ملی/ زندگی لاکچری مدیران با پول سپرده‌گذاران!

بانک ملی ایران در اقدامی عجیب تعدادی خودرو لوکس خارجی به برخی مدیران خود داده که بر اساس اطلاعات به دست آمده نیمی از مبلغ آن را بانک ملی با عنوان وام‌های قرض‌الحسنه با بهره کم پرداخت کرده است

علی اکبر قاسمی