تولید ۱۳۰ هزار قطعه ماهی زینتی در خراسان‌جنوبی طی سه ماهه امسال؛

تولید ۱۳۰ هزار قطعه ماهی زینتی در خراسان‌جنوبی

رییس جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: طی سه ماهه اول امسال، ۱۳۰ هزار قطعه ماهی زینتی تولید شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق به نقل از ایسنامنطقه خراسان جنوبی هاشم ولی‌پور مطلق در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، اظهارکرد: در حال حاضر ۶۱۹ باب استخر دومنظوره گرم آبی و ۷۷ باب صنعتی و دو منظوره سرد آبی آبزی‌پروری در استان داریم.

وی با اشاره به اینکه در بحث ماهیان زینتی ۲۳ واحد صنعتی و سنتی فعال داریم، افزود: سالانه به طور متوسط ۱۰۰۰ تن تولید گوشت سفید و ۹۳۰ هزار قطعه تولید زینتی در استان تولید می‌شود.

رییس جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی ادامه داد: ارزش ریالی تولید گوشت سفید حداقل ۱۰۵ هزار میلیون ریال و تولید ماهیان زینتی حداقل ۳۲ هزار و ۵۵۰ میلیون ریال است.

ولی پور مطلق در خصوص تولیدات آب‌بزی طی امسال تصریح کرد: طی سه ماهه اول امسال، گرم آبی ۱۵۰ تن، سردآبی ۱۵ تن و زینتی ۱۳۰ هزار قطعه تولید شده است.

وی با اشاره به اینکه ماهیان پرورشی خوراکی شامل؛ گرم آبی، سرد آبی و زینتی است، یادآور شد: کپور معمولی، کپور علفخوار، فیتوفاگ جزء ماهیان گرم آبی و قزل آلای رنگین کمان جزء ماهیان سرد آبی تولید شده استان است.

رییس جهادکشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: در بحث ماهیان زینتی، پرورش ماهیان گوارامی، گلدفیش، آنجل، گوپی، مولی، سوزاتیل دم شمشیری، سیچلایدها، اوراتوس، فلاورهورن، سوروم، پلاتی، پرت، گرین تیلور را داریم.

ولی پور مطلق تاکید کرد: با توجه به تعدد استخرهای ذخیره آب کشاورزی در استان، پرورش ماهی به عنوان شغل جانبی در کنار کار کشاورزی و همچنین تولید کود محلول در آب و بهره‌وری بهینه از منابع آبی توجیه دارد.

وی افزود: برای توسعه آبزی پروری در ابتدا افزایش سرانه مصرف آبزیان و قرارگیری ماهی در سبد غذایی خانوار ضروری است.

رییس جهادکشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: استفاده از استخرهای ذخیره آب کشاورزی همراه با اعمال تغییرات و انجام اصلاحات در استخرها برای پرورش ماهی در این استخرها، توسعه مکانیزاسیون و تجهیز مزارع پرورش ماهی که باعث ارتقاء بهره‌وری از آب، افزایش تراکم در واحد سطح و همچنین کاهش هزینه‌های تولید و افزایش عملکرد رشد آبزیان را به همراه خواهد داشت.

ولی پور مطلق اظهارکرد: طی سال گذشته بیش‌ترین میزان تولید ماهیان پرورشی خوراکی در شهرستان قاین با تولید ۲۱۲ تن و بیش‌ترین تولید ماهیان زینتی در شهرستان بیرجند با تولید ۴۹۸ هزار قطعه بوده است.

وی افزود: در زمینه تولید و پرورش طی سال گذشته با افزایش ۱۰ درصدی نسبت به سال ۹۴ مواجه بوده‌ایم.

رییس جهادکشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه خرده مالکی منابع آبی از جمله مشکلات آبزی پروری در استان است، گفت: خشکسالی‌های چندساله که کاهش دبی آب قنوات و چاهها را به دنبال داشته، افزایش دما که مستقیما باعث تبخیر در سطح استخرها شده و جبران افت آب را با مشکل روبرو می‌سازد.

ولی پور مطلق ادامه داد: طی سال گذشته اشتغال ایجاد شده در سطح استان به صورت مستقیم و غیر مستقیم ۳۴۱ نفر بوده که پیش بینی می‌شود این اشتغال در سال جدید با افزایش همراه باشد.

وی با اشاره به اقدامات جهادکشاورزی در راستای توسعه آبزی‌پروری تصریح کرد: اشاعه فرهنگ استفاده از ماهی به عنوان غذای سلامتی با برگزاری کلاس‌های ترویجی، دوره‌های آموزش طبخ آبزیان، برگزاری جشنواره طبخ آبزیان در استان، مشاوره و راهنمایی کارشناسی به کشاورزان متمایل به پرورش آبزیان و مشاوره و نظارت بر احداث استخرهای دومنظوره ذخیره آب کشاورزی از جمله اقدامات انجام شده در راستای توسعه این صنعت است.

رییس جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی یادآور شد: همچنین صدور مجوز پرورش ماهی در استخرهای دو منظوره ذخیره آب کشاورزی و همکاری با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی جهت صدور پروانه های صنعتی و معرفی متقاضیان استفاده از تسهیلات برای احداث استخر، رهاسازی و پرورش ماهی از دیگر اقدامات جهادکشاورزی در راستای توسعه آبزی‌پروری در استان بوده است.

ولی پور مطلق خاطرنشان کرد: همچنین در این راستا توزیع رایگان و یارانه‌ای بچه ماهی گرم‌آبی در سطح استان که این تعداد طی سال گذشته بالغ بر ۲۰۰ هزار قطعه بچه ماهی بوده نیز انجام شده است.