تولید هزار تن پسته در فاز اول طرح توسعه باغات در خراسان‌جنوبی رئیس جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی خبر داد:

تولید هزار تن پسته در فاز اول طرح توسعه باغات در خراسان‌جنوبی

رئیس جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی گفت: در فاز اول حدود ۱۰۰۰ تن پسته خشک تولید کرده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل ازایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، گفت: شرکت کشت و صنعت پیوند خاوران از سال ۹۲ طرح توسعه باغات را در دو فاز ۳۰۰ هکتاری و ۳۲۰ هکتاری باغات پسته را با اعتبارات داخلی آغاز کرد که تمام تکنیک‌های اصلاحی جدید احداث باغات که در کشور اجرا می‌شود در استان اجرا شد.

وی ادامه داد: در این طرح از قارچ‌های همزیست برای مبارزه با تنش‌های آبی و خاکی و استقرار قوی نهال نیز استفاده شده است.

رئیس جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی افزود: اجرای فاز اول طرح توسعه باغات با ۴۵۰ هکتار آغاز و فاز دوم این طرح نیز سال ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسد که در مجموع ۸۰۰ هکتار باغ پسته مدرن در اختیار استان قرار می‌گیرد.

ولی‌پورمطلق با بیان اینکه این باغات در سربیشه، خوسف و قاین اجرا شده، گفت: در فاز اول حدود ۱۰۰۰ تن پسته خشک تولید کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه محصول پسته با نگاه ارزآوری برای استان تولید می‌شود، تصریح کرد: حدود۳۰ تن پسته طی سال گذشته به کشور چین صادر شده است.

ولی‌پورمطلق ادامه داد: در این شرکت در حال حاضر ۲۰۰ نفر نیرو به صورت مستقیم و ۱۰۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم و طی فصول نیز ۲۵۰۰نفر روز کارگر مشغول به کار هستند که نقش عمده‌ای در بحث اشتغال استان دارد.

رئیس جهادکشاورزی خراسان‌جنوبی افزود: ۴۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح پسته سرمایه‌گذاری کرده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: پروژه‌های مختلف توسعه باغات پسته، توسعه سیستم‌های آبیاری، دامپروری دام سبک، گل محمدی و نوسازی و توسعه مکانیزاسیون از دیگر طرح‌هایی است که توسط شرکت کشت و صنعت پیوند خاوران اجرا شده است.