«تولیدمحوری» اساسی‌ترين نياز اقتصادي کشور و استان است

«تولیدمحوری» اساسی‌ترين نياز اقتصادي کشور و استان است

استاندار خراسان جنوبی گفت: باید تلاش کنیم سرمايه‌گذاران و نقدينگي بانک‌ها را به سمت صنايع فراوري به ويژه محصولات استراتژيک، صنايع بسته‌بندي و فراوري مواد معدني پيش ببريم.

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران از روابط عمومی استانداری، محمدصادق معتمدیان در هجدهمين نشست شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي استان خراسان جنوبي افزود: يکي از اولويت‌ها و سياست‌هايي که در استان دنبال خواهيم كرد، جلوگيري از اجراي طرح‌هاي آب بر است.

وی گفت: از آنجا که به عنوان نخستین استان پایلوت کشور بنا است سند سازگاري با کم آبي را اجرا كنيم طرح‌ها بايد كنترل و كارشناسي شده باشد.

وی بیان کرد: با توجه به نام‌گذاری سال جاري به عنوان رونق توليد، توليدمحوري اساسي‌ترين نياز اقتصادي کشور و استان است لذا انتظار ما از مديران دستگاه‌هاي اقتصادي استان اين است که مجموعه سياست‌ها و رويكردهاي آنها در جهت كمك به توليد و رفع موانع آن باشد.

استاندار خراسان جنوبی اظهار داشت: یکی از مطالبات اصلي بخش خصوصي، تامين و تسهيل نقدينگي اعم از سرمايه در گردش و سرمايه ثابت واحدهاي توليدي است که در اين زمينه بايد به عنوان دولت اين شرايط را براي بخش خصوصي فراهم کنيم.

وی گفت: در این خصوص چند اقدام آماده شده که امید است با پيگيري دستگاه‌هاي اجرايي و معاونت اقتصادي استانداري عملياتي شود.

معتمدیان افزود: یکی از اين اقدامات، اجرايي کردن توافقات سفر دکتر نوبخت (اسفند سال گذشته) به استان بود كه مقرر شد ۲۰۰ ميليون دلار خط اعتباري به استان تخصيص داده شود و در اين خصوص مراحل اجرايي آغاز شده و جلساتي با سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملي برگزار شده است.

وی بیان کرد: چهارشنبه جلسه‌اي را درخصوص اعتبارات صندوق توسعه ملي و نحوه تخصيص آن با حضور تيم اقتصادي استان در تهران برگزار خواهيم کرد چراکه با تخصيص اين اعتبار كمك قابل توجهي به توليد در استان خواهد شد.

مقام عالی دولت در استان گفت: وزیر صنعت، معدن و تجارت امسال در سفر به استان برای تامين ۳۰۰ ميليارد تومان از محل اعتبارات تبصره ۱۸ قانون بودجه قول مساعد داد که مسئولان سازمان صمت استان براي وصول اعتبار بايد به طور جد پيگيري کنند.

وی یادآور شد: همچنین در سفر معاون توسعه روستايي و مناطق محروم رياست جمهوري به استان مقرر شد ۱۰۰ ميليارد تومان از محل اعتبارات اشتغال روستايي به استان تخصيص يابد که تخصيص آن بايد توسط معاونت اقتصادي استانداري پيگيري شود.

معتمدیان به برگزاری جلسات مستمر ستاد تسهیل و رفع موانع توليد در استان اشاره کرد و گفت: در بخش نخست بازديدهايي از واحدهاي توليدي مستقر در شهرک صنعتي بيرجند انجام شد که تاكيد زيادي بر اجرايي شدن مصوبات است.

وی افزود: یکی از مطالبات جدي از حوزه اقتصادي به ويژه سازمان صنعت، معدن و تجارت و شهرک‌هاي صنعتي اين است که اهتمام ويژه در جهت اجراي اين مصوبات داشته باشند و اطلاع‌رساني لازم در اين خصوص نيز انجام شود.

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: روند بازدید از واحدهاي مستقر در شهرک‌هاي صنعتي ادامه پيدا خواهد کرد تا واحدهايي كه به توجه و كمك نياز دارند در دستور كار قرار گيرد و حداقل هفته‌اي يك روز در خدمت توليدكنندگان سطح استان باشيم.

وی تاکید کرد: انتظار ما از اصحاب رسانه به ویژه صدا و سيما، مطبوعات و نشريات اين است که توجه جدي به فرهنگ كار و تلاش و كارآفريني داشته باشند.

معتمدیان گفت: فعالان اقتصادی و کارآفرینان به تعبير مقام معظم رهبري سربازان جبهه اقتصادي کشور هستند که در شرايط حساس امروز جامعه تلاش مي‌كنند و اميد است فرهنگ قدرداني از اين عزيزان را در جامعه و استان نهادينه كنيم.

وی تصریح کرد: در حوزه صادرات پارسال و امسال شاهد کاهش هستیم که بخشي به خاطر سياست‌هاي كشور مقابل و بخشي به دليل مشكلات داخلي است و به عنوان موضوعي كه بايد كار دقيق‌تر در خصوص آن انجام شود با همكاري معاونت اقتصادي راهكارهايي كه منجر به افزايش صادرات شود را در كارگروه توسعه صادرات دنبال خواهيم كرد تا منجر به افزايش صادرات شود.

استاندار خراسان جنوبی به برگزاری کارگروه‌های تخصصي در استان تاکيد کرد و گفت: يكي از موضوعاتي كه به طور ويژه بايد در دستور كار قرار بگيرد توجه به اولويت‌هاي استان است كه با اجراي اين برنامه‌ها شاهد افزايش ارزش افزوده اقتصادي و درآمدهاي ارزي و بدون شك ايجاد اشتغال پايدار خواهيم بود.

وی یکی از آسيب‌هاي جدي استان را خام فروشي محصولات توليدي دانست و گفت: با توجه به اولويت‌هاي استان اين موضوع نيز مديريت خواهد شد.

معتمدیان به مسایل و مشکلات مربوط به واحدهای توليدي درخصوص امور مالياتي اشاره کرد و افزود: براي رفع اين مشکلات جلساتي از قبل داشته‌ايم و بايد استمرار يابد چون يكي از مطالبات مهم بخش خصوصي است.

وی گفت: برای حل این مشکلات بايستي جلساتي با حضور معاون اقتصادي استاندار، مديرکل امور مالياتي و دستگاه‌هاي مربوطه برگزار و با استفاده از ظرفيت‌هاي قانوني براي واحدهاي توليدي چاره‌انديشي شود.

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: بسیاري از مشکلات نياز نيست در شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي مطرح شود بلكه بايد جمع آوري و براي سازمان امور مالياتي، وزارت اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه ارسال شود چون تمامي استان‌ها با اين مشكلات درگير هستند.

وی تاکید کرد: سازمان صمت در زمان مشخص نسبت به پایش کارت‌هاي پيله‌وري اقدام كند تا فرار مالياتي يا سوءاستفاده‌هايي كه ممكن است از اين طريق انجام شود را بتوان مديريت كرد.

معتمدیان گفت: در خصوص مشکلاتی که درباره قانون ارزش افزوده توسط فعالان اقتصادی مطرح شد بايد پيشنهادات بخش خصوصي به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال شود.

وی برگزاری کمیسيون‌هاي تخصصي توسط اتاق بازرگاني را ابتکار خوبي دانست و گفت: مهمترين موضوع اکنون توليد محصولات كشاورزي است چراكه بخش عمده‌اي از كشاورزان مشكل داشته و نياز به حمايت و ورود دولت دارند.

استاندار خراسان جنوبی ادامه داد: برای رفع مشکلات کشاورزان استان از طریق سازمان تعاون روستايي و دفتر رياست جمهوري پيگيري‌هايي در حال انجام است تا منابعي به استان اختصاص يابد و به خريد توافقي محصولات استراتژيک استان و تقويت اتاق‌هاي تعاوني ورود كنيم.

وی از فعالان اقتصادی، دستگاه‌های فعال و کميته‌هاي تخصصي در اين زمينه خواست جمع بندي درخصوص مشکلات ارزي استان را تهيه کنند تا در فرصت مناسبي از رئيس كل بانك مركزي براي حضور در استان دعوت و درخصوص مشكلات مربوط به استان پيگيري‌هاي لازم انجام شود.

این نشست پنج دستور کار داشت اما با توجه به اینکه بیش از سه ساعت به طول انجاميد يک دستور كار باقي ماند و به جلسه بعد موكول شد.

استاندار خراسان جنوبی از اتاق بازرگانی خواست دستورکارهای شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي کمتر شود تا به تمامي موضوعات به صورت کارشناسي رسيدگي و از نظرات و پيشنهادات افراد حاضر بهره‌گيري شود.

طرح اولویت‌های استان و بخش خصوصی در شوراي گفت و گو که مي‌توان در استان آنها را پيگيري و رفع کرد، نيز مورد تاکيد قرار گرفت