توقیف ۵۰ هزار قطعه ماهی فاقد مجوز بهداشتی در بیرجند؛

توقیف ۵۰ هزار قطعه ماهی فاقد مجوز بهداشتی در بیرجند؛

به گزارش روز شنبه روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان بیرجند حسن علیزاده، افزود: این خودرو که فاقد مجوز بهداشتی قرنطینه ای بود از مبدا زهک در سیستان و بلوچستان به مقصد استان خراسان رضوی در حال حرکت بود، که توسط نیروی انتظامی و گشت دامپزشکی متوقف و برای سیر مراحل قانونی به اداره دامپزشکی بیرجند معرفی شد.

** نظارت مستمر بر مراکز ماهیان گرمابی در سرایان
رییس شبکه دامپزشکی شهرستان سرایان با بیان اینکه طرح پایش بیماری‌های ماهیان گرمابی در خراسان‌ جنوبی اجرا می شود، گفت: این طرح سیستم مراقبتی برای بیماری‌های مهم ماهیان گرمابی است که برای کنترل چند بیماری ویروسی اجرا می شود.
خالقی زاده افزود: از ابتدای امسال از واحدهای پرورش ماهیان گرم آبی بازدید و نمونه‌گیری به صورت مستمر انجام می شود.
وی تاکید کرد: در این بازدیدها توصیه‌هایی شامل رعایت نکات بهداشتی و قرنطینه‌ای، نحوه صحیح غذا دهی و کوددهی، تهیه بچه ماهی از مراکز تحت نظارت دامپزشکی، دفن بهداشتی تلفات در صورت وقوع، تعویض آب در زمان بروز تولید گاز در استخرها، عدم استفاده از کود مرغی و استفاده از آهک در زمان رشد جلبک جهت پیشگیری از وقوع تلفات در فصل گرما به پرورش دهندگان ارائه می شود.

** نظارت های مستمر بهداشتی و شرعی بر کشتارگاه دام در سربیشه
به گزارش روابط عمومی شبکه دامپزشکی سربیشه، محسن رمضانی سرپرست شبکه دامپزشکی سربیشه، گفت: در راستای اجرای اهداف و سیاست های سازمان دامپزشکی کشور و با بهره مندی از ناظران شرعی و بهداشتی دامپزشکی، نظارت بر سلامت دام ها قبل از ذبح، بررسی سلامت لاشه ها حین کشتار و پس از کشتار مورد بازرسی قرار گرفته است.
رمضانی ادامه داد: لاشه دام ها در صورت تایید سلامت، ممهور به مهر و نشان بهداشتی دامپزشکی می شوند و با حفظ موازین بهداشتی به وسیله خودروهای مجهز به سردخانه به مراکز عرضه حمل می شوند.
وی به اهمیت نظارت کارشناسان دامپزشکی بر روند کشتار و حمل اشاره کرد و افزود: کشتار غیر اصولی بدون نظارت بهداشتی مخاطره آمیز بوده است و می تواند منجر به بروز بیماریهای مشترک و به خطر افتادن سلامت افراد شود به همین دلیل از شهروندان خواستاریم از ذبح دام در خارج از کشتارگاه و یا خرید گوشت های فاقد مهر بهداشتی و کشتار شده در خارج کشتارگاه جدا خودداری کنند.
وی اشاره ای به آمار کشتار دام در کشتارگاه این شهرستان کرد و گفت: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۴ راس گاو ، ۱۸۷ راس گوسفند و بز و هشت نفر شتر زیر نظر کارشناسان و ناظران بهداشتی شهرستان ذبح و بازرسی های لازم صورت گرفته و پس از گذراندن دوره پیش سرد و تأیید نهایی به مراکز عرضه و قصابی ها حمل شده است.