توصیه های مهم جهادکشاورزی خراسان جنوبی به باغداران؛ ولیپور مطلق:

توصیه های مهم جهادکشاورزی خراسان جنوبی به باغداران؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، با توجه به اخطاریه های واصله از سازمان مدیریت بحران و اداره کل هواشناسی استان، وقوع بارش های سنگین رگباری با گستردگی بالا در سطح استان در روزهای باقی مانده بهمن ماه تا پایان سال جاری پیش بینی شده است.

وی بیان کرد: در همین راستا نیاز است که کشاورزان تمهیدات و تدابیر لازم را برای جلوگیری از خسارت های احتمالی اتخاذ کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به توصیه های فنی و اجرایی برای محصولات زراعی وباغی در زمان بارندگی، عنوان داشت: کشاورزان هشت ساعت قبل از بارندگی سم پاشی را متوقف کنند.

ترمیم و محکم کردن سیل بندها

ولی پور مطلق همچنین بر عدم آبیاری مزارع آبی در موقع بارندگی تأکید کرد و گفت: همچنین در این مواقع دادن کود سرک به مزارع دیم، بستن انهار اصلی و فرعی آبیاری مزارع، لایروبی و پاکسازی زهکش های اصلی و فری خروج آب از مزارع، باز کردن زهکش های اصلی و فرعی خروج آب از مزارع برای خروج آب از مزارع برای جلوگیری از آب گشتگی، ترمیم و محکم کردن سیل بندها برای جلوگیری از نفوذ آب به مزارع توصیه می شود.

وی ادامه داد: باتوجه به شرایط دمایی آخرهفته به گلخانه داران، سالن‌های پرورش طیور و تولیدکنندگان قارچ در مناطق مختلف استان توصیه می‌شود، اقدامات لازم برای کنترل دمای فضای گلخانه و سالن‌های تولید و استحکام تاسیسات را به عمل آورند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه در این ایام باید کنترل دمای انبارهای محصولات انباری و نهاده‌های کشاورزی با دقت انجام شود، بیان  داشت: باغداران پس از برداشت مرکبات برای جلوگیری از سرمازدگی، محصولات را در شرایط مناسب انبارداری نگهداری کنند.

ولی پور ادامه داد: همچنین برای مبارزه با بیماری شانکر باکتریایی درختان هسته دار، نسبت به هرس شاخه های آلوده و خشک شده از محل زیر خشکیدگی و همچنین سم پاشی اقدام شود.

شرایط جوی برای انتقال نهال ها به باغ مناسب است

وی با اشاره به اینکه در این زمان شرایط جوی برای انتقال نهال ها به باغ مناسب است، بیان کرد: بنابراین با به عمل آوردن تمهیدات لازم جهت وزش باد در زمینه انتقال نهال ها اقدام شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی اضافه کرد: همچنین نیاز است که باغداران نسبت به هرس زمستانه باغات و همچنین تغذیه درختان به روش نوار کود براساس آزمایش خاک و توصیه کارشناسان اقدام کنند.

ولی پور مطلق با بیان اینکه به کشاورزان توصیه می شود ماشین آلات و ادوات کشاورزی را در اماکن سرپوشیده نگهداری کنند، بیان کرد: اضافه کردن ضد یخ به رادیاتور ماشین آلات کشاورزی، موتور های چاه آب و تخلیه محتویات داخل سم پاش ها از دیگر توصیه های این زمان است.