توصیه‌های روزه‌گرفتن برای بیماران زخم معده؛

توصیه‌های روزه‌گرفتن برای بیماران زخم معده؛

عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران گفت: در زخم معده حاد حدود دو هفته زمان لازم است که زخم‌ها ترمیم پیدا کنند و در این مدت زمان روزه‌داری باعث تشدید علایم زخم معده می‌شود.

غلامرضا زمانی ، در خصوص روزه گرفتن افرادی که دچار زخم‌معده هستند، تصریح کرد: روزه‌داری زمانی که بیمار دچار زخم معده در مرحله حاد باشد مجاز نیست.

وی ادامه داد: در زخم معده حاد حدود دو هفته زمان لازم است که زخم‌ها ترمیم پیدا کنند و در این مدت زمان روزه‌داری باعث تشدید علایم زخم معده می‌شود.

عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران افزود: روزه‌داری برای آن دسته از افرادی که ناراحتی‌های دستگاه گوارش دارند فرق می‌کند به طوری که برای برخی از افراد روزه گرفتن ضرر ندارد و توصیه می‌شود که روزه بگیرند اما گروهی دیگر از افراد توصیه نمی‌شود که روزه‌داری کنند.

زمانی گفت: بیمارانی که دچار بیماری ریفلاکس هستند در ابتدا می‌توانند چند روز روزه‌داری کنند اگر مشکلی خاصی برایشان به وجود نیامد، در طول ماه به روزه‌داری ادامه دهند.

وی ادامه داد: آن دسته از افرادی که با روزه‌داری علایم ریفلاکس مانند تهوع، سوزش سر دل، ترش کردن و برگشت غذا به مری در آنان افزایش می‌یابد نمی توانند روزه‌داری کنند.

عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران گفت: افرادی که ریفلاکس معده دارند سعی کنند آهسته و به صورت تدریجی غذا میل کنند و حجم مصرفی غذا را کاهش و سعی کننده وعده‌های غذایی خود را افزایش دهند.

زمانی اظهارکرد: ریفلاکس از شایع‌ترین بیماری‌های دستگاه گوارش است که حدود ۵۰ درصد افراد جامعه به آن مبتلا هستند افرادی که ریفلاکس معده دارند بهتر است پس از سحری خوردن نخوابند و یا مدتی را در حالت نیمه نشسته به سر ببرند و سپس بخوابند.

وی با اشاره به اینکه مصرف فراوان میوه و سبزی‌های تازه در این ماه توصیه می‌شود، تصریح کرد: میوه‌ها و سبزی‌ها حاوی فیبر زیادی هستند و از بروز یبوست در ماه رمضان پیشگیری می‌کند و همچنین مصرف سبزیجات در روزهای گرم ماه رمضان به رفع تشنگی روزه‌دار نیز کمک می‌کند.

عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران گفت: برای بیماران مبتلا به زخم معده و اثنی عشر حاد، روزه گرفتن صلاح نیست، اما آنان که سابقه زخم معده داشته و بهبود یافته‌اند و در حال حاضر بدون علایم بیماری هستند، می‌توانند روزه بگیرند.

زمانی ادامه داد: این افراد در صورت وجود علایم ناراحتی گوارشی و یا هیپراسیدیته از داروهایی مانند سایمیتیدین یا رانیتیدین استفاده کنند، ولی در این مورد چند نکته وجود دارد که توجه به آن‌ها می‌تواند از توصیه‌های عامیانه که بسیاری را بی جهت از روزه گرفتن محروم می‌دارد، جلوگیری کند.

وی تصریح کرد: چند سال پیش کسانی را که زخم معده داشتند از مصرف آنتی‌بیوتیک منع می‌کردند، امروزه آن را برای بیماران تجویز می‌کنند. البته هنوز هم بعضی عوارض نظیر افزایش اسید معده، مسائل عصبی، افراط در کارهای فکری، استعمال مشروبات الکلی و غیره تشدید این بیماری دخالت دارند.

عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران افزود: در مورد خالی ماندن معده تصورها تغییر کرده و این طور نیست که همه معتقد باشند خالی ماندن معده موجب بدتر شدن زخم معده می‌شود. بلکه برخی معتقدند پرخوری و تحمیل مقادیر زیاد غذا به معده در وعده‌های غیرمنظم می‌تواند باعث تشدید زخم معده و اثنی عشر شود به همین دلیل برای کسانی که مبتلا به بیماری زخم معده هستند تاکیدی بر پرهیز از روزه وجود ندارد.

زمانی گفت: افرادی که کبد چرب دارند نه‌تنها می‌توانند روزه بگیرند، بلکه روزه‌داری به سلامتشان هم کمک خواهد کرد.

وی ادامه داد: ماه رمضان برای افرادی که کبد چرب دارند فرصت خوبی است تا علاوه بر بهره‌مندی از آثار معنوی روزه بتوانند از این فرصت استفاده و وزن خود را کم کنند.

عضو انجمن صنفی جراحان عمومی ایران با اشاره به اینکه بسیاری از روزه‌داران از جمله بیماران مبتلا به کبد چرب، از تلخی دهان در طول روز گله دارند، گفت: یکی از علل تلخی دهان همان عارضه ریفلاکس است و توصیه می‌شود که مواد غذایی چرب را کمتر مصرف کنند.

زمانی اظهارکرد: گاهی اوقات افراد در ماه رمضان از سکسکه شکایت دارند. در مورد این افراد ابتدا باید بررسی شود که این سکسکه مزمن است یا فقط در ماه مبارک رمضان پیش می‌آید. اگر مشکل به دلیل ابتلا به بیماری گوارشی خاصی نباشد کافی است فرد در خوردن وعده افطار پرخوری نکند، به‌ویژه بیماران مبتلا به کبد چرب که پرخوری سلامتشان را تهدید می‌کند.

وی افزود: برای رفع سکسکه چند روش درمانی توصیه می‌شود که یکی اینکه به فرد بگوییم به صورت ناگهانی نفس خود را نگاه دارد. همچنین می‌توانید یک عدد یخ را روی زبان خود بگذارید تا سکسکه قطع شود. زدن ناگهانی به پشت بیمار هم می‌تواند باعث توقف سکسکه شود، ولی اگر سکسکه طولانی شود باید به پزشک مراجعه کرد.