تلفیق روش‌های مبارزه متنوع، راهی برای نابودی علف‌های هرز زعفران

تلفیق روش‌های مبارزه متنوع، راهی برای نابودی علف‌های هرز زعفران

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه گفت: تلفیق روش‌های مبارزه متنوع برای از بین بردن علف‌های هرز زعفران نتیجه بهتری خواهد داشت .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان جنوبی مریم جوادی بایگی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی،  در خصوص کنترل علف هرز زعفران، اظهار کرد: علف‌هاي هرز با گياه زعفران از نظر آب، مواد غذايي و نور رقابت می‌کنند .

وی ادامه داد: علف‌هاي هرز با نفوذ در داخل بنه‌های زعفران باعث تخریب، ابتلای آن‌ها به امراض و حتی مرگ آن شده و در نتیجه باعث كاهش محصول می‌شوند .

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه با بیان اینکه تلفیق چند روش مبارزه نتیجه بهتری خواهد داشت، افزود: بهتر است وجین علف‌های هرز و عدم استفاده از کودهای دامی نپوسیده در تلفیق با روش شيميایى صورت گیرد .

جوادی بایگی بیان کرد: در مزارع زعفران اولين وجين يا استفاده از علف‌كش‌ها بعد از برداشت گل‌ها (آبيارى دوم) به خصوص در مزارعى كه زعفران سال‌هاى اوليه رشد خود را سپرى مى‌كند، ضروری است .

وی افزود: در سطوح كم وجين همراه با سله‌شكنى دو بار به فاصله يك ماه از يكديگر بهترين روش قلمداد مى‌شود .

مدیر جهاد کشاورزی سربیشه بیان کرد: در سطح زياد وجين توجيه اقتصادى ندارد لذا مصرف علف‌كش  بدون تاثير سوء روي زعفران توصيه می‌شود .

جوادی بایگی در خصوص آبیاری و تغذیه مزارع زعفران اظهار کرد: زعفران‌کاران باید با توجه به اتمام فصل برداشت گل زعفران درخصوص آبیاری مزارع تا پایان فصل رشد با فاصله ۲۰ روز تا یک ماه اقدام کنند .

وی یادآور شد: زعفران‌کاران لازم است با انجام آنالیز برگ و خاک در خصوص تغذیه مزارع زعفران به صورت محلول‌پاشی وکود آبیاری برای توسعه سطوح برگ و تقویت بنه‌های دختری تشکیل شده اقدام کنند .