تلفات جانی ناشی از سیل در خراسان جنوبی به صفر رسید مدیرکل مدیریت بحران خراسان جنوبی:

تلفات جانی ناشی از سیل در خراسان جنوبی به صفر رسید

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه از ۸ آذر تا ۸ دی ماه هر روز یک مانور عملیاتی در استان برگزار می‌شود، گفت: از سال ۹۲ به بعد تاکنون هیچ تلفات جانی بر اثر سیل در استان خراسان جنوبی نداشته‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از  خبرگزاری تسنیم از بیرجند، سیدابوالحسن میرجلیلی صبح امروز در حاشیه مانور زلزله که در مدرسه نواب صفوی بیرجند برگزار شد اظهار داشت: بر اساس آمار سازمان مدیریت بحران کشور، خراسان جنوبی دومین یا سومین استان زلزله خیز کشور است که وقوع زمین لرزه‌ها گواه این امر است.

وی با بیان اینکه در استان خراسان جنوبی هر ۱۲ سال شاهد یک زلزله بالای ۶ ریشتر هستیم و یا احتمال وقع آن وجود دارد افزود: از آن جایی که در استانی زلزله‌خیز سکونت داریم باید قبل از زلزله اقدامات پیشیگرانه انجام  دهیم که در این راستا باید ساختمان‌ها را مقاوم سازی کنیم تا در زمان زلزله با مشکل کمتری مواجه شویم و آثار زیابنار را کاهش دهیم و آموزش،  اطلاع رسانی، تمرین و مانور هم تاثیر زیادی در کاهش تلفات  دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: امروز همزمان با سراسر کشور مانور زلزله در ۲ هزار و ۴۰۰ آموزشگاه استان برگزار شد که این امر باعث ارتقا توان آمادگی می‌شود  و باید برای همه اقشار جامعه این طور آمادگی  در برابر زلزله فراهم شود.

میرجلیلی افزود: باید همه اقشار جامعه به ویژه جوانان و نوجوانان بدانند به هنگام بروز زلزله با تخلیه اضطراری درست و با استانداردهای درست پناه‌گیری لازم را  انجام دهند.

وی با بیان اینکه نوزدهمین مانور زلزله مدارس با شعار “مدرسه ایمن جامعه تاب‌آور” برگزار شد اظهار داشت: هرچه ساختمان‌های مدارس ایمن سازی بیشتری شود محلات اطراف آن مدرسه دارای پایگاه مناسبی برای اسکان اضطراری خواهد بود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: دانش آموزان با تمرین این مانورها در کنار اینکه می‌توانند آموزش پناهگیری را تمرین کنند سفیران خوبی برای اعضای خانواده خود بوده و حساسیت موضوع را به خانواده منعکس می‌کنند.

میرجلیلی با بیان اینکه از امروز تا  ۸ دی ماه که هفته مدیریت بحران است به دستور استاندار خراسان جنوبی هر روز یک مانوار عملیاتی در یک نقطه استان خواهیم داشت افزود: اقشار جامعه  باید بتوانند این تمرین را داشته باشند تا آمادگی لازم را برای شرایط حساس کسب کنند.

وی با اشاره به کاهش تلفات در سیل اظهار داشت: در استان خراسان جنوبی تا قبل سال ۹۲ هر سال ۳ نفر کشته براثر سیبلاب داشتیم که براثر بی‌احتیاطی و عدم اطلاع رسانی‌ کافی بود اما از سال ۹۲ تاکنون باکمک آموزش‌ها، اطلاع‌رسانی‌ها و به روز بودن دستگاه‌های عملیاتی، دهیاران شهرداران و همه مردم و نقش بی‌بدیل رسانه ملی تلفات جانی از سیل به صفر رسیده و هیچ تلفات فوتی در این مورد نداشته‌ایم.

میرجلیلی افزود: در خراسان جنوبی شاهد کاهش ۳۷ درصدی تلفات مالی در اثر سیل هستیم که اینها در اثر آگاهی بخشی و فرهنگ سازی‌ها به بوده است اما هنوز باید تمرین‌ها را به صورت بخشی و فرابخشی افزایش دهیم تا شاهد کاهش بیشتر تلفات باشیم.