تخصیص اعتبارمالی برای تجار فرانسوی توسط دولت فرانسه برای تجارت با ایران/کالاهای فرانسوی در راه ایران است؛

تخصیص اعتبارمالی برای تجار فرانسوی توسط دولت فرانسه برای تجارت با ایران/کالاهای فرانسوی در راه ایران است؛

فرانسه در نظر دارد با تخصیص اعتبارات مالی به یورو برای شرکت‌های ایرانی از طریق یک بانک محلی، حجم تجارت خود با ایران را افزایش دهد، بدون آنکه به دلیل نقض تحریم‌ها علیه ایران در معرض جریمه ایالات متحده آمریکا قرار گیرد.
مدیر بانک دولتی سرمایه گذاری فرانسه(بی پی آی فرانس) اعلام کرد، پاریس با هدف دور زدن تحریم های آمریکا، در نظر دارد از اواخر امسال(۲۰۱۸) به ایرانیان خریدار کالاهای فرانسوی وام بدهد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، بانک‌های فرانسوی پیش از این به دلیل رابطه با ایران از سوی آمریکا به پرداخت جریمه‌های سنگین محکوم شده‌اند. در سال ۲۰۱۴ بانک «بی‌ان‌پی پاریبا» ۹ میلیارد دلار جریمه شد. همین امر موجب شده تا بسیاری از بانک‌های اروپایی از کار کردن با ایران خودداری کنند. شرکت هواپیمایی «ایرباس» از اینکه بانک‌های این کشور از حمایت از قرارداد این کشور با ایران خودداری کرده‌اند، گلایه کرده است.
فرانسه در نظر دارد با تخصیص اعتبارات مالی به یورو برای شرکت‌های ایرانی از طریق یک بانک محلی، حجم تجارت خود با ایران را افزایش دهد، بدون آنکه به دلیل نقض تحریم‌ها علیه ایران در معرض جریمه ایالات متحده آمریکا قرار گیرد.
فرانسه در تلاش است بعد از برجام، حجم تجارت خود با ایران را افزایش دهد. بعد از توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی لغو شد. با این‌حال بسیاری از بانک‌های اروپایی به دلیل معاملات بانکی‌شان با ایالات متحده آمریکا از همکاری با ایران پرهیز می‌کنند.
مدیر اجرایی یکی از بانک‌های دولتی فرانسه می‌گوید این بانک به زودی برای صادرات کالا و خدمات به ایران خطوط اعتباری یوروپایه ارائه می‌کند که با تحریم‌های آمریکا تداخلی ندارند.
مدیر اجرایی بانک دولتی «بی‌پی‌آی فرنس» می‌گوید این بانک برای تسهیل مراوده تجاری با ایران در عین خودداری از نقض تحریم‌های آمریکا، به مشتریان ایرانی کالاهای فرانسوی خطوط اعتباری یورو پایه اعطا خواهد کرد.
«نیکلا دوفورک» مدیر اجرایی بی‌پی‌آی فرانس درباره این نوع جدید وام‌ها، گفت: «ما در سال ۲۰۱۷ مقدمات زیادی را برای این کار فراهم کردیم و الان هم داریم روی آن کار می‌کنیم، هر روز، روی شرایط ورودمان به ایران.»
کالاهای فرانسوی در راه ایران است
به گزارش خبرگزاری «رویترز»، هدف از این طرح ارائه تضمین‌های صادراتی اختصاصی و یورو پایه به خریداران ایرانی محصولات و خدمات فرانسوی است. هدف از این کار این است که با بازآرایی ساختارهای مالی از روش‌هایی استفاده شود که چه از طریق ارزی و چه از طرق دیگر ارتباطی با ایالات متحده نداشته باشد، تا از این طریق از مداخله تحریم‌های آمریکا با اثرات فرامرزی در معاملات با ایران، جلوگیری شود.
بانک بی پی آی هیچگونه فعالیتی در خارج از مرزهای فرانسه و به ویژه در آمریکا ندارد و به همین جهت در معرض جریمه‌های احتمالی ناشی از نقض تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران قرار ندارد.
به گزارش خبرگزاری رویترز بانک بی پی آی پنجشنبه ۱ فوریه/ ۱۲ بهمن اعلام کرده که در نظر دارد به شرکت های ایرانی برای خرید کالاهای فرانسوی وام‌هایی به یورو اختصاص دهد با این امید که در ازای نفت، بتواند کالا به ایران صادر کند و حجم معاملات تجاری‌اش با ایران را با این ترفند افزایش دهد. نیکولاس دوفورک، مدیرعامل بانک بی پی آی فرانسه به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما از سال ۲۰۱۷ خود را برای تخصیص وام به شرکت‌های ایرانی آماده کرده بودیم و از آن زمان تا کنون برای ورود به بازار ایران کار می‌کنیم. این وام‌ها بخش جداگانه‌ای از گردش مالی‌ست و ربطی به نظام بانکی جهانی که معمولا معاملات را با دلار انجام می‌دهد ندارد.» به گفته مدیرعامل بانک بی پی آی فرانسه میزان اعتباری که فرانسه به شرکت‌های ایرانی برای صدور کالای فرانسه اختصاص داده حدوداً ۱.۵ میلیارد یوروست.
به گزارش رویترز ، این اعتبارات از ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷) به بعد به شرکت‌های ایرانی تعلق می‌‌گیرد. در سال ۲۰۱۴ واشنگتن بانک «بی ان پی پاریباس» فرانسه را به دلیل نقض تحریم‌های اقتصادی علیه ایران به پرداخت ۹ میلیارد دلار جریمه محکوم کرد. تحقیقات وزارت خزانه‌داری آمریکا در آن زمان نشان داده بود که این بانک دست‌کم ۱۰۰ میلیارد دلار به ایران، کوبا و سودان پول منتقل کرده است. در آخرین دور مذاکرات مقامات بانک پاریباس و وزارت خزانه داری آمریکا، این بانک فرانسوی پیشنهاد داده بود که در ازای پرداخت یک میلیارد دلار قضیه را حل و فصل کند اما واشنگتن این پیشنهاد را قبول نکرد. میانجیگری فرانسوا اولاند، رئیس جمهور وقت فرانسه هم بی‌فایده بود. این جریمه هنگفت در حافظه بانکداری فرانسه ثبت شده است.
بانک بی پی آی فرانسه در مجموع ۳۰ میلیون یورو به شرکت‌های خارجی وام می‌دهد. به سبب معامله با ایران این رقم در نخستین گام به ۴۰۰ میلیون یورو افزایش می‌یابد.
بر اساس تازه‌ترین اطلاعاتی که مرکز آمار اروپا (یورو استات) منتشر کرده فرانسه در ماه‌های ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۱۷ بالغ بر یک میلیارد و ۱۷۵ میلیون یورو کالا به ایران صادر کرده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۱۹درصدی داشته است.
به نوشته رویترز، فرانسه در تلاش برای ورود به بازار ایران تنها نیست. یک منبع فرانسوی به این خبرگزاری گفته است که ایتالیا، آلمان، اتریش و بلژیک هم در حال کار بر روی ساز و کارهایی هستند که تجارتشان با ایران را از گزند تحریم‌های آمریکا دور می‌کند. هنوز مشخص نیست که آیا این ساز و کارها بین کشورهای اروپایی هماهنگ‌شده هستند یا نه.
اوایل ماه جاری میلادی هم ایتالیا و ایران بر سر چارچوبی توافقنامه اعتباری‌ای به توافق رسیدند که سرمایه‌گذاری تا سقف ۵ میلیارد یورو در ایران را پشتیبانی می‌کند. این توافق بین بانک صنعت و معدن، بانک خاورمیانه و بازوی سرمایه‌گذاری هلدینگ دولتی «اینویتالیا» ایتالیا به امضا رسید. این هلدینگ ایتالیایی بر خلاف «ساسا دیپوزیتی اند پرستیتی» ایتالیا هیچ سرمایه‌گذاری و ارتباطی با ایالات متحده ندارد، به همین دلیل تحریم‌های یکجانبه آمریکا اثری بر آن نخواهد داشت.
«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در ماه اکتبر برخی از اعضای گروه ۱+۵ را به تلاش برای کسب سود از بازار ایران متهم کرد، اما بعدا گفت به «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه گفته است که این کشورها می‌توانند به «پول درآوردن» در ایران ادامه دهند.