تحقق ۳۰ درصد تعهد اشتغال در استان در چهارماهه اول سال ۹۶؛ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی:

تحقق ۳۰ درصد تعهد اشتغال در استان در چهارماهه اول سال ۹۶؛

محمد سنجری دبا اعلام این خبر گفت:در سال جاری هدف گذاری ما در استان خراسان جنوبی ایجاد ۸ هزار فرصت شغلی است.

وی افزود: پس از پیش‌بینی تعهدهای اشتغال در ادارات در سطح ملی اتفاق خوبی افتاد که هم ناشی از نامگذاری سال و تاکیدات رهبری و هم ناشی از اراده مصمم دولت تدبیر و امید در راستای پاسخگویی به یکی از نیازهای واقعی خانواده‌ها و قشر تحصیل کرده بود و آن فراهم کردن بستری برای اشتغال بود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی بیان کرد: کار خوبی که امسال در سطح ملی نیز مطرح شد این است که ستاد راهبری در حوزه‌های مختلف ۵ بسته‌ با نگاه به حل مشکلات بخش‌های اقتصادی تعریف کرده که شامل بسته رونق و تولید، سیستم بانکی و توسعه صادرات است.

سنجری با بیان اینکه یکی از بسته‌هایی که برای تحقق شعار سال پیش‌بینی شده بسته فراگیر اشتغال است تصریح کرد: در بسته فراگیر اشتغال مشابه کاری که ما در استان انجام دادیم تقسیم کار ملی انجام شده و بیش از ۲۳ وزارتخانه متعهد انجام برنامه‌هایی برای تحقق اشتغال شدند.

وی خاطرنشان کرد: منابع مالی خوبی را دولت در سرفصل‌های مختلف پیش‌بینی کرده و حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تسهیلات پیش‌بینی شده و ۵ هزار میلیارد ریال بحث اعتبارات دولتی است که در قالب یارانه و یا پرداخت هزینه‌های بیمه پیش‌بینی شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با بیان اینکه بسته‌هایی که به ما ابلاغ شده طرح‌های گوناگونی در آن در بحث تحقق اشتغال دیده شده یادآور شد: طرح کارآموزی در محیط واقعی کار، طرح کارورزی فارغ التحصیلان، طرح تکاپو، طرح اعمال مشوق‌های بیمه‌ای و پرداخت بیمه سهم کارفرما برای کارفرمایانی که نیروی کاری را به کار می‌گیرند و طرح تعاون روستا با اولویت اشتغال در مناطق عشایری و روستایی از جمله این طرح‌ها است.

سنجری اظهار داشت: در حال حاضر با تقسیم کاری که شده و همکاری‌های همه دستگاه‌های استان با توجه به ظرفیت‌هایی که در سطح ملی تعریف شده و منابعی که تخصیص داده و ابلاغ شده همه در این راستا گام برمی‌دارند و دستگاه‌ها مکلف هستند اشتغالی را که ایجاد می‌کنند در سامانه ملی رصد ثبت کنند که خروجی آن سامانه به مردم ابلاغ شود.

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین اطلاعات گرفته شده از سامانه ملی رصد ۳۰ درصد تعهد اشتغال استان در ۴ ماهه امسال محقق شده است افزود: برنامه‌هایی که دولت تدوین و ابلاغ کرده و منابع مالی که برای اجرای این طرح‌ها پیش‌بینی شده از تیرماه به بعد فرآیند اجرای آن آغاز می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سرفصل های مختلف منابع خوبی پیش‌بینی شده است گفت: برای مثال در حوزه حمایت از مشاغل دستگاه‌های حمایتی کمیته امداد به تنهایی ۳۵ میلیارد تومان منابع قرض الحسنه دارد و سازمان بهزیستی ۱۳ میلیارد تومان، صندوق کارآفرینی امید ۱۱ میلیارد تومان، مشاغل خانگی ۲۴ میلیارد تومان و توسعه روستایی و عشایری ۶۸ میلیارد تومان منابع قرض الحسنه دارند.

سنجری بیان کرد: در مجموع با توجه به تدابیری که دولت دارد و نگاه و تمرکز به این بخش خوشبختانه تمام برنامه اشتغال کشور در قانون برنامه ششم دیده شده و در قانون بودجه سالانه نیز برای آن اعتبار پیش‌بینی شده و امیدواریم با هم‌افزایی، همگرایی و همدلی که در سطح استان بین دستگاه‌های اجرایی فراهم است در پایان سال شاهد اتفاقات خوبی در حوزه ایجاد فرصت‌های شغلی و فراهم کردن زمینه اشتغال جوانان در سطح استان باشیم.