تحقق اقتصاد مقاومتی ضامن تولید و اشتغال و مقابله با معضل بیکاری است تحقق اقتصاد مقاومتی ضامن تولید و اشتغال و مقابله با معضل بیکاری است

تحقق اقتصاد مقاومتی ضامن تولید و اشتغال و مقابله با معضل بیکاری است

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق فرماندار خوسف که دیروز چهارشنبه در جلسه شورای راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی شهرستان خوسف گفت: با توجه به سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های انجام شده در صورتی که همکاری¬ های خوبی توسط دستگاه های دولتی با سرمایه گذاران انجام شود و پرداخت تسهیلات توسط دولت با توجه به ظرفیت های شهرستان حدود ۲۵۰۰ نفر اشتغالزایی در دو سال آینده در شهرستان محقق خواهد شد.
فرماندار خوسف گفت: تحقق اقتصاد مقاومتی ضامن تولید و اشتغال و مقابله با معضل بیکاری است و از برنامه های مهم دولت ندبیر و امید ایجاد زمینه برای حضور و فعالیت علاقمندان به سرمایه گذاری است .
شفیعی گفت : ایجاد کار آفرینی با مشارکت بخش خصوصی در کنار طرح های زیربنایی دولت موجب تولید و اشتغال بیشتر است و در این راستا کارهای بسیار خوبی در شهرستان با سرمایه گذاری¬ خارجی و داخلی در حال انجام است.
فرماندار خوسف از سرمایه گذاری یک شرکت استرالیایی در بحث مس خبر داد و گفت: محل انجام سرمایه گذاری در اطراف روستای قلعه زری است و با این سرمایه گذاری اقدامات بسیار خوبی انجام خواهد شد
وی ادامه داد : حدود ۹۰ درصد اشتغالزایی شهرستان در بخش کشاورزی است که اگر حمایت های بیشتری شود و در واگذاری مجوزهای تسریع شود شاهد رشد اشتغالزایی در شهرستان و استان در این بخش خواهیم بود.
وی با انتقاد از بعضی از تصمیم گیری های در اعطای تسهیلات در مرکز استان گفت: در بعضی از تسهیلات حدود یک تا دو میلیارد تومان برای ایجاد یک یا دو نفراشتغالزایی اختصاص داده می¬ شود و با توجه به اینکه اگر این تسهیلات به طرح های دیگری پرداخت شود اشتغالزایی به مراتب بیشتری ایجاد خواهد کرد.
شفیعی اظهار داشت: کارخانه شمش چدن ، کک و فولاد کویر خاوران خوسف، که در چند سال گذشته با سرمایه گذاری از کشور چین فعالیت خود را جهت ایجاد کارخانه آغاز کرده است و نزدیک هزار نفر اشتغالزایی ایجاد خواهد شد که به زودی با حضور استاندار محترم طی چند ماه آینده به صورت رسمی فاز یک آن که تولید شمش جدن است افتتاح خواهد شد.
وی ادامه داد: در فازهای بعدی کارخانه تولید کک و فولاد است که هشتاد درصد دستگاه های مورد نظرآن وارد کشور شده و دغده ای که که در خصوص میزان مصرف آب این کارخانه هست که با توجه به طراحی این کارخانه مصرف آب آن بسیار کم می باشد و از طرفی که این شرکت آمادگی خود را در خصوص انتقال پساب نیز سرمایه گذاری اعلام نموده است و از محل سدهای زیرزمینی که بر روی رودخانه فصلی شاهرود در دست احداث است و روان آب های این رودخانه تا حدودی مشکل آب این کارخانه نیز حل خواهد شد
شفیعی گفت: در بحث برق نیزبا پیگیری های استاندار محترم در خصوص تخصیص اعتبار مساعدت های خوبی انجام شده که با همکاری شرکت برق استان و شهرستان برای فاز اول مشکل برق آن نیز تا حدود زیادی مرتفع شده است.
شفیعی با بیان اینکه در بحث ایجاد کارخانه فراوری محصولات کشاورزی که با سرمایه گذاریهای بخش خصوصی انجام خواهد شد که با همکاری دستگاه های دولتی حداکثر ۲۰ روز انجام شده و انشالله به زودی کلنگ زنی خواهد شد کارخانه شیر نیز در شهرک صنعتی کارهای اجرایی آن شروع شده و سوله آن خریداری شده که اشتغال مستقیم آن ۲۰ نفر و غیر مستقیم ۳۰۰ نفر از کسانی که تولید کننده شیر در منطقه است
نماینده عالی دولت در شهرستان گفت: از سایر طرحهایی که پیگیر راه اندازی آن هستیم طرح تولیدی لامپ های LED در شهرک صنعتی است که این طرح نیز ۳۱۵ تا ۳۴۰ نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم خواهد داشت. و سرمایه گذارشرکت اعلام آمادگی کرده که ۳۰ درصد هزینه های آن توسط سرمایه گذار و مابقی توسط تسهیلات جذب خواهد شد.
شفیعی یادآور شد: در بحث کارخانه تولید الیاف صنعتی نیز اشتغال ۱۵۰ نفر ایجاد خواهد شد و این سرمایه گذاران آماده سرمایه گذاری در شهرستان هستند
وی ادامه داد: در بحث نیروگاه خوردشیدی نیز سرمایه گذارانی از کشورهای کره جنوبی ،آفریقای جنوبی و هند اعلام آمادگی کرده اند و یک نیروگاه نیز عملیات اجرایی آن شروع شده که تا دایان سال به بهره برداری خواهد رسید و از طرفی درزیرسساخت های پست ۱۳۲ مگاواتی خوسف نیز کمبودهایی وجود دراد که در پی مرتفع کردن آن هستیم.
فرماندار خوسف افزود: افتتاح شرکت سنگ شکن و آسفالت شرکت اساس سازه شرق با هزینه ۵۰ میلیارد ریالی در هفته دولت با اشتغالزایی ۲۸ نفر و که با پیش بینی توسعه این کارخانه میزان اشتغالزایی آن به ۴۰ نفر خواهد رسید و یک شرکت شماره ۲ آسفالت در محاورت شهرک صنعتی شهید رحمانی نیز در حال اخذ مجوز می باشد که اشتغالزایی آن ۳۰ نفر در نظر گرفته شده است.
 وی با انتقاد از قیمت گذاری زمین در شهرک های صنعتی شهرستان افزود: که میزان قیمت زمین در شهرک صنعتی خوسف با شهرک صنعتی مرکز استان تفاوت زیادی ندارد و این موضوع مانع سرمایه گذاری در شهرستانهای کمتر توسعه یافته مثل این شهرستان می شود
شرکت های تولیدی در صورت حمایت در خصوص پرداخت
فرماندار خوسف اظهار داشت: موسسه حضرت رسول (س) نیز در شهر خوسف کار خود را شروع کرده اند و کسانی که در روستاها ساکن بوده و در پی ایجاد اشتغال خرد روستایی هستند توسط این موسسه کار آموزش ، واگذاری تار به صورت رایگان به متقاضیان و خرید محصولات نیز انجام می شود و این موسسه آمادگی لازم حهت اشتغال برای تا ۴۰۰ نفر را دارد.
وی ادامه داد: موسسه خیریه امام علی (ع) با همکاری بنیاد برکت برای ایجاد صندوق های خرد روستایی در۲۰ روستای شهرستان قرارداد منغقد کرده واین موسسه با حضور یکی از معاونین معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری به صورت رسمی کار خود را شروع خواهد شد.
شفیعی بابیان اینکه درقانون بودجه ۱٫۵ میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای اعطای تسهیلاتی در راستای ایجاد اشتغال در مناطق کمتر توسعه یافته ، عشایری ، و مرزی در نظر گرفته شده که این تسهیلات دارای دوره تنفس یکساله و بازپرداخت آنها حداکثر شش ساله و نرخ سود میانگین شش درصد می باشد که با این تسهیلات کار بسیار شاخصی در بحث اشتغال در مناطق روستایی ایجاد خواهد کرد. که پس از ابلاغ دستورالعمل مربوطه که حداکثر طی دو ماه آینده ابلاغ خواهد شد روند اعطای تسهیلات شروع خواهد شد.
شفیعی از بهره برداری از دو ایستگاه پمپ بنزین در جاده ترانزیتی بیرجند و خوسف و روستای ماژان در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: با بهره برداری از این دو پمپ بنزین برای ۱۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد خواهد شد.
وی از پیگیری ایجاد بزرگترین کشتارگاه صنعتی شرق کشور در خوسف خبر داد و گفت: سرمایه گذار آن اعلام آمادگی کرده و کارهای اولیه شامل تهیه طرح انجام شده و مجوزهای لازم در حال اخذ است.
وی یکی از مشکلات فرا روی اشتغال را زمان بر بودن صدور مجوزهای لازم از دستگاه اجرایی دانست و گفت: که با پیگیری های انجام شده اولین موسسه تسهیل گری سرمایه گذاری توسط بخش خصوص به صورت پایلوت در این شهرستان با حضور مسئولیین استانی و کشور راه اندازی خواهد شد و این موسسه با شناسایی ظرفیت و پتانسیل های منطقه نسبت به مشاوره به سرمایه گذاران و اخذ مجوزها از ادارات همکاری لازم با سرمایه گذاران را انجام خواهد داد.
وی از معافیت های مالیاتی ۱۳ ساله برای سرمایه گذاری در شهرک صنعتی خوسف خبر داد و افزود: با توجه به شرایط منطقه ای این شهرستان و نزدیکی به مرکز استان فرصت خوبی برای سرمایه گذاری فراهم شده و فرمانداری از سرمایه گذاری در این شهرستان در اندازه توان خود حمایت خواهد کرد.