تأمین آب، شرط پایداری روستاهای مرزی

تأمین آب، شرط پایداری روستاهای مرزی

بخل آسمان و طولانی شدن دوره خشکسالی، منابع آبی استان خراسان جنوبی را به شدت تحت تأثیر قرار داده به گونه ای که بخش عمده ای از روستاها خالی از سکنه شده اند و مهاجرت به شهرها افزایش یافته است.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اخبارشرق ایران همین اواخر تیرماه بود که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان از آبرسانی سیار به ۴۴۷ روستای خراسان جنوبی خبر داده و گفته بود: آبرسانی به این روستاها تنها با ۳۸ تانکر انجام می‌شود و اعتبارات نیز پاسخگوی رفع نیازها نیست.
شرکت آب و فاضلاب روستایی استان، مجموع مطالبات دهیاری‌ها و بسیج از این حوزه را ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعلام کرده و گفته بود: در حالی که سرانه متوسط استان ۱۸۳ لیتر و در طبس ۲۲۰ لیتر می باشد، سهمیه هر خانوار روستایی ۵۰ لیتر آب است که قطعاً جوابگوی نیاز روستائیان نیست.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی هم در دیدار مرداد ماه رئیس ستاد اجرایی فرامین امام خمینی (ره) با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی ،آمار روستاهای استان را که با تانکر سیار آبرسانی می‌شوند، ۵۰۰ مورد عنوان کرده بود و گفته بود؛ تکمیل مجمتع‌های آبرسانی استان و رفع نیازهای آبی روستاها بیش از ۲۵۰میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد.
این قصه پرغصه کام تشنه روستاهای استان به ویژه در مناطق مرزی، مدتهاست نقل محافل و نشست های مدیران ارشد استان است، هر چند بنا به وعده صادق معتمدیان، استاندار خراسان جنوبی با تدوین سند جامع سازگاری با کم آبی، تعریف طرح هایی متناسب با شرایط موجود و پیگیری برای رفع مشکل آبرسانی به روستاها، بخش عمده ای از این دغدغه ها قابل حل است و با وعده ریاست سازمان برنامه و بودجه کشور و تدبیر اختصاص اعتبار ویژه به استان، برنامه های خوبی برای سیراب کردن کام روستاییان در دستور کار است.
اخبار رسیده هم حاکی از این است که در جریان حضور معاون وزیر نیرو در همایش روز روستا قرار است تفاهم نامه ای برای تأمین اعتبار مورد نیاز تکمیل مجتمع های آبرسانی امضاء شود تا گره گشای بخشی از مشکلات روستاهای استان باشد. تفاهم نامه ای که راه ۲۰ ساله را برای رسیدن به هدف عالی استان، قرار است نزدیک کند.
بدون تردید اصل ماندگاری روستاییان به ویژه در روستاهای حاشیه مرز، ارزش آن را دارد که مدیران استان به ویژه شخص آقای استاندار، از مشکل بی آبی روستاها در حضور مهمانان چنان طرح موضوع کند که مدیران ارشد حاضر، هیچ تردیدی در امدادرسانی به موقع نداشته باشند، آنها باید بپذیرند ماندن روستاییان در زادگاه شان، ارزشی بیش از هزاران میلیارد ریال اعتباری دارد که باید در رفع مشکل کم آبی و آبرسانی سیار روستاهای استان هزینه شود.
راستی! خبرهای خوش در راه است؟!