بیماری سندرم تنفسی شتر در خراسان‌جنوبی مشاهده نشده است

بیماری سندرم تنفسی شتر در خراسان‌جنوبی مشاهده نشده است

سرپرست اداره‌کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی گفت: بر اساس فعالیت‌های صورت گرفته بیماری سندرم تنفسی در جمعیت شتر استان مشاهده نشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان جنوبی ، محمد اصغرزاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی با اشاره به پایش و مراقبت‌های دامپزشکی در حوزه شترداری، اظهار کرد: از ابتدای امسال ۱۵۱ مورد بازدید در حوزه رصد بیماری تنفسی شتر انجام شده و بیش از ۳۰۵۰ شتر  مورد معاینه قرار گرفته‌اند.

وی افزود: طی بازدید و معاینه‌های یاد شده ۱۲۷۷ نمونه سواپ به صورت رندوم از شترهای استان دریافت شد که از این تعداد ۱۰۶ مورد مشکوک به بیماری بودند.

سرپرست اداره‌کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی بیان کرد: برای دام‌های مشکوک ۲۱ روز قرنطینه و نمونه‌گیری مجددا انجام و مورد آزمایش قرار گرفت که تمام موارد منفی شدند.

اصغرزاده با بیان اینکه بیشترین حجم نمونه‌گیری‌ها در شهرستان نهبندان با ۱۱۲۲ مورد است، تصریح کرد: با توجه به وجود شتر در شهرستان‌های نهبندان، خوسف، بیرجند و سرایان، این طرح در این شهرستان‌ها انجام گرفت.

وی ادامه داد: بیماری سندرم تنفسی شتران یک بیماری مشترک بین انسان ودام است که با مشکلات تنفسی حاد همراه است.

سرپرست اداره‌کل دامپزشکی خراسان‌جنوبی بیان کرد: سندرم تنفسی خاورمیانه مرس یک بیماری عفونی است که توسط عضوی جدید از خانواده کرونا ویروس ایجاد شده و برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی گزارش شد.

اصغرزاده یادآور شد: کوروناویروس‌ها خانواده‌ای بزرگ از ویروس‌های مختلفی هستند که باعث بروز علائم مختلف از سرماخوردگی تا سندرم حاد تنفسی می‌شوند.