بیماری‌های انگلی خسارات جبران‌ناپذیری به صنعت دامداری وارد می‌کنند

بیماری‌های انگلی خسارات جبران‌ناپذیری به صنعت دامداری وارد می‌کنند

رییس شبکه دامپزشکی نهبندان گفت: بیماری‌های انگلی خسارات جبران‌ناپذیری به صنعت دامداری وارد می‌کنند که در صورت مبارزه نکردن با بیماری‌های انگلی، صنعت دامداری با مشکل روبرو   کرده و انگیزه‌ای برای تولید در این بخش باقی نمی‌گذارد .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی،محمد راه انجام در گفت و گو با ایسنا منطقه خراسان جنوبی، گفت: با توجه به ضرورت افزایش و ارتقای سطح آگاهی شترداران منطقه در خصوص اصول بهداشتی، پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مشترک انسان و شتر، یک دوره آموزشی برگزار شد.

وی افزود: شبکه دامپزشکی نهبندان برای حفظ جمعیت دامی منطقه و مقابله با بیماری‌های مشترک میان انسان و دام در جمعیت شترهای شهرستان اقدام به واکسیناسیون، معاینه شترها و سمپاشی و آموزش شترداران حین بازدیدها کرده است.

رییس شبکه  دامپزشکی نهبندان با اشاره به بیماری‌های شترها، گفت: بيماري آبله شتر متداول‌ترين بيماري ويروسي شتر است كه حيوانات مختلف و انسان را مبتلا مي‌كند و با تشكيل دانه‌هاي ريزي بر روي پوست، غشاي مخاطي، پستان‌ها   و نوك پستان‌ها مشخص مي‌شود كه تبديل به تاول شده و پس از مدتي پاره شده، خشك مي‌شود و از خود پوسته‌هایی برجاي مي‌گذارد .

راه انجام تصریح کرد: بيماري آبله، بيشتر شترهاي جوان را مبتلا   مي‌سازد، بنابراین شترداران باید برای جلوگیری از ضرر اقتصادی احتمالی نسبت به بیمه نمودن تمامی شترها اقدام کنند.

رییس شبکه دامپزشکی نهبندان ادامه داد: بیماری‌های انگلی خسارات جبران‌ناپذیری به صنعت دامداری وارد می‌کنند که در صورت مبارزه نکردن با بیماری‌های انگلی، صنعت دامداری با مشکل روبرو   و در نهایت انگیزه‌ای برای تولید در این بخش باقی نمی‌گذارد.

وی با بیان اینکه شترداران در هنگام عملیات فنی لازم است با شبکه دامپزشکی همکاری کنند، گفت: باید دامداران برای حمل و جابجایی دام به سایر شهرها و استان‌های کشور با هماهنگی شبکه دامپزشکی و دریافت مجوز و گواهی بهداشتی حمل دام زنده اقدام کنند تا از شیوع بیماری‌ها نیز جلوگیری شود.

راه انجام خاطر نشان کرد: شهرستان نهبندان با توجه به شرایط آب و هوایی ویژه و با دارا بودن ۹۸۰۰ نفر شتر به عنوان مهمترین قطب پرورش شتر خراسان‌جنوبی نقش پر رنگی در تولید و اشتغال‌زایی دارد.