بز کرکی پتانسیلی برای رونق اقتصادی استان؛

بز کرکی پتانسیلی برای رونق اقتصادی استان؛

مدیرجهادکشاورزی سربیشه گفت: یکی از پتانسیل‌های با ارزش منطقه وجود بز کرکی بومی جنوب خراسان است که امکان ایجاد فرصت‌های شغلی در روستاها را فراهم می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، مریم جوادی بایگی با اعلام این خبر اظهارکرد: بز حیوان پر طاقتی است که هم در منطقه های کوهستانی کم علف و هم در دشتهای پست بیابانها و منطقه هایی که دارای آب و هوای خشک و نیمه خشک هستند به خوبی پرورش می‌یابند.

وی با اشاره به اینکه گروهی از بزها علاوه بر شیر و گوشت محصول دیگری نیز تولید می‌کند که کرک نامیده می‌شود، تصریح کرد: بز کرکی در آب و هوای به خصوصی پرورش می‌یابند و آب و هوای خشک و بدون رطوبت برای پرورش بز کرکی مناسب است .

مدیرجهادکشاورزی سربیشه افزود: مناطق استوایی، حاشیه و قسمت های خشک کویری و حتی نواحی خشک سردسیر برای بز کرکی مناسب هستند و در مناطق مرطوب هرگز نمی‌توان بز کرکی را پرورش داد.

جوادی بایگی ادامه داد: از نظر پوشش عموما دو تیپ بز وجود دارد بزهای یک پوششی مانند بزهای مرغزکه در کوهستان موهر تولید می کنند و بزهای دو پوششی که کرک و مو تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه بز کرکی خراسان جنوبی دو پوششی هستند و کرک و مو تولید می‌کنند، گفت: بزهای بومی خراسان جنوبی توده های بز کرکی هستند که بیش از ۵۰ درصد و حتی در نمونه هایی ۸۰ تا ۹۰ درصد از پوشش بدن آنها کرک است.

مدیرجهادکشاورزی سربیشه اضافه کرد: فصل جفت گیری این حیوان شهریور و مهر و زایش در بهمن و اسفند است.

جوادی بایگی اظهارکرد: جثه کوچک دست و پا کوتاه، کمر صاف و سر و صورت کوچک، دارای دو شاخ ساده و غالبا خنجری شکل، عموما دارای ریش هستند و گردن غالبا پوشیده از کرک و مو و بدون منگوله، رنگ بدن عمدتا سیاه و تعداد کمتری قهوه‌ای تیره و تعداد بسیار اندکی نیز رنگ حنایی دارند.

وی با اشاره به اینکه الیاف دامی توسط دو نوع فولیکول موجود در پوست بوجود می‌آید و رشد الیاف نیز به فعالیت فولیکول‌ها بستگی دارد، افزود: الیاف مو توسط فولیکول‌های اولیه و الیاف کرک توسط فولیکولهای ثانویه بوجود می‌آید.

مدیرجهادکشاورزی سربیشه تصریح کرد: مهمترین استفاده کرک در تهیه لباس‌های زمستانی است و لباس تهیه شده از کرک، بسیار زیبا، سبک،گرم و ظریف هستند که مشتریان زیادی در کشورهای خارجی دارند.

جوادی بایگی ادامه داد: کرک خاصیت جذب رطوبت، به آسانی شعله ور نشده و به همین دلیل در صنعت نیز از آن استفاده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خاصیت کرک باعث بالا رفتن آن در دنیا شده است، یادآور شد: کرک مو کشی شده و تمیز با قیمت‌های بسیار بالایی در دنیا خرید و فروش می‌شود.

مدیرجهادکشاورزی سربیشه با اشاره به عوامل موثر در ارزش کرک، اظهارکرد: نسبت بالای کرک به مو در بیده، ظرافت بیشتر تارهای کرک، بلندی طول کرک و رنگ کرک مهم ترین عوامل موثر در ارزش آن است.

جوادی بایگی گفت: کرک سفید بالاترین قیمت را دارد و بعد از آن کرک‌های قهوه‌ای، خاکستری،آهویی و سیاه دارای ارزش هستند.

وی تاکید کرد: تمیز بودن کرک، هر قدر بیده کرک کمتر به گرد و خاک، عرق، خار و خاشاک آلوده باشد، قیمت آن بیشتر می‌شود.

مرکز پرورش و اصلاح نژاد بز کرکی خراسان جنوبی

مدیرجهادکشاورزی سربیشه یادآور شد: مراکز و ایستگاه‌های اصلاح نژادی به عنوان هسته‌های بارز ژنتیکی هستند و باعث ایجاد بانک ژن و حفظ نژاد دام است.

جوادی بایگی اضافه کرد: در خراسان جنوبی این مرکز در ۱۸ کیلومتری شهرستان سربیشه در حاشیه جاده سربیشه– نهبندان قرار دارد.

وی افزود: این ایستگاه فعالیت‌های فنی، علمی و اصلاح نژادی خود را با خرید بزهای کرکی از گله‌های دامداران منطقه در سال ۱۳۷۸ به طور رسمی آغاز کرد.

مدیرجهادکشاورزی سربیشه تصریح کرد: مقاومت زیاد این نژاد به شرایط سخت، توان تولیدی آن در شرایط خشکسالی، قدرت راهپیمایی از خصوصیات این نژاد است اما شهرت این نژاد به دلیل تولید کرک بوده که در نژادهای خالص بیش از ۸۰ درصد بدن آنها از کرک پوشیده شده است.

جوادی بایگی با اشاره به اینکه خصوصیت دیگر این بزها تولید شیر و دوقلوزایی است، ادامه داد: تمامی فعالیت‌های مدیریتی و اصلاح نژادی در این مرکز انجام می‌شود که شامل؛ عملیات ثبت مشخصات وزن کشی، همزمان سازی فحلی و جفت گیری کنترل شده و واکسیناسیون است.

وی با اشاره به هدف از ایجاد مرکز اصلاح نژاد بز کرکی استان تاکید کرد: منطقه خراسان جنوبی از مناطق کوهستانی و کویری است که عمدتا دارای مراتع فقیر هستند.

مدیرجهادکشاورزی سربیشه بیان کرد: در مناطق مرزی بادهای موسمی و طوفانهای شنی نیز فعالیت‌های کشاورزی و دامداری مردم سخت کوش منطقه را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

جوادی بایگی تصریح کرد: به علت خشکسالی چند سال اخیر که در این منطقه شدت بیشتری داشته تعداد زیادی از دامهای روستائیان و عشایر منطقه تلف یا کشتار شده و جمعیت دامی به شدت کاهش یافته است.

وی اضافه کرد با توجه به مهاجرت بی‌رویه روستائیان به شهرها و کاهش جمعیت فعال ساکن در روستا مشاغل خدماتی نیز رونق چندانی ندارند.

مدیرجهادکشاورزی سربیشه تاکید کرد: یکی از پتانسیل‌های با ارزش منطقه وجود بز کرکی بومی جنوب خراسان است که به لحاظ آشنایی روستائیان و عشایر با دامداری و ویژگی‌هایی که این فعالیت تولیدی دارد امکان ایجاد فرصت‌های شغلی در روستاها فراهم کرده است.