برگزاری نشست خبری سازمان صنعت، معدن وتجارت به دنبال سفر وزیر صنعت، معدت و تجارت به استان در هفته جاری:

برگزاری نشست خبری سازمان صنعت، معدن وتجارت

نشست خبری رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی در خصوص رهاورد  سفر مقام عالی وزارت صنعت،معدن وتجارت برگزار واقدامات سازمان در این خصوص تشریح شد.

داودشهرکی در نشست خبری با اصحاب رسانه در خصوص دستاوردهای سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشکر از رسانه ها در پوشش اخبار این سفر اظهار کرد: خراسان جنوبی شاید جزو معدود استان هایی بود که وزیر با ترکیب کاملی از معاونین، ایشان را میزبانی می کرد تا مواردی که از گذشته پیگیر بوده اند با بازدیدهایی که صورت گرفت مورد بررسی قرار دهند.

وی افزود: نگاه وزیر صنعت،معدن وتجارت نگاهی عملیاتی است و شاید کمتر به مسائلی از جمله برگزاری جلسات توجه شود و می خواهند با بازدیدهای میدانی از نزدیک با مسائل روبرو و به معاونین خود نیز گوشزد کنند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: در حضور ۲ روزه وزیر بسیاری از طرح های مهم استان در برنامه بازدید قرار گرفت.

شهرکی تصریح کرد: برنامه وزارت صنعت متناسب با طرح ها خواهد بود و انتظار ما نیز این است که به موقع برآورده شود و با انعکاس اخباری که می تواند به توسعه استان کمک کند و با شفاف سازی فضا بتوانیم در حوزه اشتغال و سرمایه گذاری گام برداریم که در این راستا نقدهای سازنده نیز می تواند راه گشای حل مسائل باشد.

وی گفت: فاصله زیاد صنعت استان از دیگر استان ها انتظار ما را بالا می برد تا کارهایی که در استان انجام می شود فراتر از دیگر موارد باشد که لازمه ی آن سرمایه گذاری و حضور بیشتر و جذب سرمایه گذار است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی با بیان اینکه باید به سرمایه های خارج استان نگاه جدی تر داشته باشیم زیرا به منابع دولتی نیز نمی توانیم اکتفا کنیم، بیان کرد: توقعی که از رسانه ها در این حوزه داریم این است که مطالبه گری خود را از دستگاه های مرتبط با این حوزه در رفع موانع تولید داشته باشند زیرا انتظار توسعه صنعت از سازمان صنعت، معدن و تجارت به تنهایی امکان پذیر نیست.

شهرکی ادامه داد: بخش صنعت با تمامی ادارات در ارتباط است که نیاز به توجه دارد و در کنار این موضوع باید با تعامل با آن ها موانع را رفع کرد.

وی گفت: سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه ی سفرهای سال جاری بود که هر یک از معاونین وی حداقل یک سفر را چه در حوزه صنایع کوچک ، در حوزه زمین شناسی واکتشافات به استان داشته اند که مجموعه این معاونین در این سفر گزارشات خود را ارائه کردند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ابراز داشت: دستاوردهای سفر را می توان در چند بخش مورد توجه قرار گیرد که یک سری اقدامات در حوزه اکتشاف به عنوان پایه شناسایی ذخایر معدنی است زیرا این استان از پتانسیل خوبی در حوزه معدن برخوردار است.

شهرکی با اشاره به اینکه غنای مواد معدنی در ذخایری است که شناسایی می شود و آنچه داریم خوب است اما کافی نیست عنوان کرد: در اکتشاف سیستماتیک به دنبال این هستیم که بخش زیادی از ظرفیت های معدنی که شاید برای ما تا به امروز ناشناخته بوده است را به عنوان یک ظرفیت میان مدت و بلندمدت برای توسعه استان شناسایی کنیم.

وی افزود: بر اساس دستور وزیر، مطالعات ژئو فیزیک هوایی در فاز یک، از سال قبل شروع شد که تا اواخر تیرماه نیز ادامه داشت و در این سفر نیز تأکید شد تا نتایج این مطالعات تا پایان سال در اختیارمان قرار گیرد که بر اساس آن ادامه اکتشاف در مناطق مستعد را داشته باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی خاطر نشان کرد: در سال جدید بر اساس همین فرآیند و توافقی که با سازمان توسعه و نوسازی معادن داشته ایم در فاز دوم مطالعات ژئو فیزیک هوایی حدود ۴۰ هزار کیلومتر مربع از وسعت استان تحت پوشش قرار گرفت و در حال انجام است که امیدواریم نتایج آن در اوایل سال آینده در اختیار استان قرار گیرد تا بر اساس آن بتوانیم برنامه خود را برای توسعه بخش معدن طرح ریزی و اجرا کنیم.

شهرکی تصریح کرد: مطالعات اکتشافی در نوار مرزی که سال ها به دلیل محدودیت های امنیتی و ملاحظات خاص با کشورهای همسایه صورت نمی گرفت در ۶ هزار کیلومتر مربع انجام شد که منجر به شناسایی چند محدوده مناسب از ماده معدنی لیتیوم، کرومیت و آهن شد و نتایج تکمیلی آن متعاقبا اعلام خواهد شد که از نظر کمیت و کیفیت چه شرایطی را دارا هستند.

وی یادآور شد: بر اساس همین پیگیری ها توافقاتی با موافقت وزیر انجام شد که تکمیل مطالعات و تعیین وضعیت ذخیره معدنی طلا در حوزه جنوب استان با سرمایه گذاری شرکت تهیه وتولید مواد معدنی ایران انجام گردد که فاز اول آن صورت گرفته است و بر اساس تصمیمات این سفر مقرر شد شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با مجور ما ده هزار تن جهت تست فرآوری سنگ طلا در کارخانه آزمایش کند و مطابق آن طرح کارخانه و اجرای آن را در استان عملیاتی کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: پیرو جلسه حضوری ومکاتبات که سازمان با آستان قدس رضوی داشته است ومذاکره وزیر محترم با تولیت آستان قدس درخواست گردید کارخانه ی مدرنی در حوزه نهبندان توسط آستان قدس انجام گیرد که ما نیز آمادگی خود را اعلام کرده ایم تا معادن مورد نیاز برای تأمین مواد اولیه کارخانه را در اختیار آستان قدس قرار دهیم.

شهرکی ادامه داد: توافق برای احداث کارخانه فروسیلیس را با مشارکت بخش خصوصی و ایمیدرو در حوزه نهبندان داشته ایم که اقدامات مشارکت آن انجام شده است و تا عملیاتی شدن، آن را دنبال خواهیم کرد.

وی گفت: در بازدید از معادن شهرستان نهبندان که به عنوان ظرفیت مطرح است از سه معدن بازدید به عمل آمد و موانع توسعه آن ها از جمله زیرساخت ها مورد بررسی قرار گرفت که در صورت تحقق منابع اعتباری بخشی از این موارد را برطرف خواهیم کرد که اگر این منابع به کمک نمایندگان مجلس محقق شود می توانیم برخی از این زیرساخت ها را انجام دهیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ابراز داشت: پیش بینی ما در خصوص تأمین برق این معادن حدود ۴۰ میلیارد تومان است که اگر محقق گردد در دستور کار سازمان توسعه برای اجرا قرار خواهد گرفت.

شهرکی یادآور شد: در ادامه سفر وزیر صنعت، معدن و تجارت کارخانه چدن و فولاد خوسف مورد بازدید قرار گرفت که این طرح از پروژه هایی است که بر اساس قانون سرمایه گذاری خارجی در استان شروع شده است و فاز اول طرح چدن می باشد وحکایت از پیشرفت ۹۰ درصدی دارد و تکمیل این زنجیره تولید ایجاد فولاد را در کنار خود چدن است که مجوزهای مربوط به آن صادر شد و قرار شد در خصوص تأمین زیرساخت های این شهرک که مورد نیاز است مکاتباتی توسط وزیر محترم با وزارت نفت ونیرو انجام شود.

وی افزود: در خصوص امکان سنجی چند طرح صنعتی دیگر برای استان ازجمله سنگ آهک، اجرای طرح فروسیلیس در حوزه شهرستان طبس، فرآوری بنتونیت در حوزه شهرستان های طبس فردوس و بشرویه مورد بررسی قرار گرفت که این امکان سنجی ها اگر منجر به ارزیابی اقتصادی شود توسط سازمان های توسعه مانند ایمیدرو با مشارکت بخش خصوصی در این شهرستان ها برنامه ریزی و اجرا خواهد شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: در ادامه سفر مجموعه گسترده و بزرگ زغال سنگ طبس مورد بازدید قرار گرفت و حوزه زغال سنگ یک حوزه مهم برای استان و کشور است و شاید یکی از صنایعی که زنجیره خوبی را از تولید ، از ابتدا تا انتها در استان داریم در همین حوزه می باشد.

شهرکی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد زغال سنگ در استان ما قرار دارد که برای تولید فولاد مورد توجه است، افزود: در حوزه زغال سنگ فعالیت های خوبی از جمله احداث واحدهای زغالی انجام گرفته است که بخشی از آن در اختیار سازمان توسعه برای افزایش ظرفیت استخراج و شناسایی ذخایر جدید می باشد و بخش عمده آن در اختیار بخش خصوصی است که به خوبی فعالیت کرده اند.

وی ادامه داد: یکی از اقدامات خوبی که در حوزه طبس انجام گرفته است این می باشد که در حوزه زغال نیاز به ظرفیت و تولید خود زغال را تا فراوری آن داریم که فرآوری کنونی مازاد بر استخراجی است که در آن حوزه داریم که بر روی این موضوع نیز تصمیم گیری شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: در این سفر وزیر نیز در ارتباط با مطالعه امکان سنجی تولید pvc، از زغال دستورات لازم را صادر کردند که قرار شد توسط دفتر تحقیقات و پژوهشگاه پتروشیمی دنبال شود که اگر توجیه لازم را داشت علاوه بر تولیدات فرآوری صنایع دیگری را بر پایه زغال در طبس داشته باشیم .

شهرکی با اشاره به اینکه بررسی سه طرح مهم از جمله سیمان، کک و فولاد در این سفر مورد توجه قرار گرفت، خاطر نشان کرد: در رابطه با سیمان باید گفت تقریبا موانع پیش‌روی جذب اعتبار آن برداشته شده است و مصوبه بانک را داریم که طی آن به شعبه مربوطه برای پرداخت ارجاع داده شده است و خوشبختانه سیمان بر اساس این موافقت مراحل تکمیلی خود را دنبال کرده است و اکنون این پروژه در حال آجرچینی کوره پخت خود می باشد که امیدواریم در پایان سال جاری این پروژه افتتاح گردد.

وی ادامه داد: در رابطه با پروژه کک نیز در حال پیگیری هستیم و بانک توسعه صادرات نیز مصوب کرده است و بر اساس توافقی که به عمل آماده است به نسبت یک به سه تزریق کند و فاز اول این تأمین به بخش خصوصی انجام شده است و انتظار این است که سهامداران بخش خصوصی کک نیز تحرک بیشتری داشته باشند و به هر میزان سهم خود را تأمین کنند تا بانک نیز سهم خود را تزریق کند و این پروژه به فاز عملیاتی سوق داده شود و شاهد فعالیت آن در ابتدای سال آینده باشیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: در خصوص فولاد نیز توافق لازم برای تعیین تکلیف سهامداران که یکی از موانع پیشرفت پروژه بود روشن شد و دولت سهم خود را به ۴۹ درصد و بخش خصوصی ۵۱ درصد رساندند و با این ترکیب در حال انجام است و تنها تکمیل موارد احداث در دستور کار قرار دارد تا بتوانیم در سال آینده بر اساس توافق، این واحد نیز به چرخه تولید وارد شود.

شهرکی با اشاره به اینکه مشکلاتی که در این حوزه داریم تنها منابع مالی نیست و در مواردی نگاه مدیریتی باید مبتنی بر تولید باشد، تصریح کرد: مدیریت واحدها مهم است و در کنار این موارد برخی از صنایع بر اساس یک مقطع خاص ایجاد شدند که باید انعطاف پذیری داشته باشند و هماهنگ با نیاز، اصلاح تولید را انجام دهند که این موضوع هنوز نهادینه نشده است و به بخش خصوصی برمی گردد که با آموزش و تجربه و استفاده از دانش استان های پیشرو محقق خواهد شد.