برگزاری دوره آموزشی همزمان با روز ملی بیماری های زئونوز

برگزاری دوره آموزشی همزمان با روز ملی بیماری های زئونوز

دكتر رضا محمودي زاوه سرپرشت شبكه دامپزشكي قاينات از برگزاري دوره اموزشي آشنايي با بيماري هاي قابل انتقال در روستاي چلونك بخش آرين شهر همزمان با روز ملي بيماري هاي زئونوز خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از روابط عمومی شبکه دامپزشکی قاینات همزمان با روز ملی بیماری های زئونوز(مشترک) دوره آموزشی-ترویجی آشنایی با بیماری های قابل انتقال از دام به انسان در روستای چاهک بخش آرین شهر برگزار گردید.
دکتر رضا محمودی زاوه سرپرست شبکه دامپزشکی قاینات گفت: ۱۳تیر ماه، روز ملی مبارزه با بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان‌ است که منظور از نام گذاری گروهی از بیماری های تحت عنوان بیماری مشترک انسان و دام یا همان زئونوزها ایجاد یک مسئولیت حرفه‌ای مشترک بین دامپزشکان و پزشکان است که با همکاری در زمینه تحقیقات و کنترل این بیماری ها می‌توانند گام های مؤثری در تامین بهداشت عمومی جامعه انسانی بردارند.
وی افزود: بیماری های قابل انتقال میان حیوان و انسان در اصل از گروه باکتری ها، ویروس ها، قارچها و انگلها هستند. مهمترین بیماری های مشترک میان انسان و دام که در کشور ما دیده می شود، می توان به تب مالت، سالک، هاری، سیاه زخم، کیست هیداتیک و تب خونریزی دهنده کریمه کنگو اشاره کرد.
محمودی ادامه داد دوره های آموزشی مذکور با موضوعات راه های پیشگیری از ابتلا به بیماری های مشترک در روستای چاهک برگزار شد که هدف از برگزاری این دوره ها آگاهی بخشی و نحوه انتقال بیماری های مشترک بین انسان و دام، مقابله با هرگونه خسارت احتمالی و ارتقاء سلامت جامعه عنوان کرد.