برای نخسیتین بار خرید تضمینی زعفران خراسان جنوبی انجام می شود/خرید به صورت صورت پوشال، نگین یا سرگل؛

برای نخسیتین بار خرید تضمینی زعفران خراسان جنوبی انجام می شود/خرید به صورت صورت پوشال، نگین یا سرگل؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق هاشم ولی پور مطلق با اعلام این خبر افزود: تاکنون ۵۹ کیلوگرم زعفران خشک در قالب طرح تضمینی خرید این محصول از کشاورزان استان خریداری شده که پیش بینی می شود این رقم به ۴۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم افزایش یابد.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه زمان برداشت زعفران شهرستان های فردوس و سرایان مقداری با تاخیر بیشتری نسبت به شهرستان های سردسیر از جمله قاینات برداشت می شود احتمال می رود حجم خرید تضمینی افزایش یابد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: در طرح خرید تضمینی زعفران حداقل هر کیلوگرم زعفران خشک نگین ۵۴ تا ۵۷ میلیون ریال، زعفران رشته ای درجه یک یا پوشال مرغوب ۴۸ تا ۵۱ میلیون ریال، زعفران درجه ۲ یا پوشال معمولی ۴۳ تا ۴۷ میلیون ریال خریداری می شود.

ولی پور مطلق با بیان اینکه زعفران به صورت پوشال، نگین یا سرگل از کشاورزان خریداری می شود، گفت: این در حالیست که بیشتر کشاورزان استان زعفران را دسته بندی می کنند و در دستورالعمل خرید تضمینی زعفران، امکان خرید این محصول به صورت دسته وجود ندارد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی عنوان کرد: در طرح خرید تضمینی زعفران، از نیمه آبان تا پایان آذر ماه این محصول در مراکز تعاون روستایی استان از کشاورزان خریداری می شود.
وی به کشاورزان توصیه کرد، نوع بسته بندی زعفران را از دسته به پوشال یا نگین و سرگل تغییر و سپس تحویل مراکز دهند در غیر اینصورت از آنها خریداری نخواهد شد.
وی افزود: امسال ۱۵ هزار و ۱۴ هکتار از مزارع خراسان جنوبی زیر کشت محصول زعفران است که پیش بینی می شود ۵۴ تن زعفران خشک از این اراضی برداشت شود.
ولی پور مطلق گفت: در طرح تضمینی امسال قصد خرید ۵۰ تن زعفران استان را نداریم و امکان این امر نیز وجود ندارد اما تا حدودی دولت نقش خود را برای افزایش قیمت زعفران ایفا خواهد کرد.

** ایجاد بازار مطمئن برای کشاورزان زعفرانکار
به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، با خرید تضمینی زعفران، بازار مطمئنی با قیمت بالاتر برای کشاورز فراهم می شود تا کشاورز برای تحویل زعفران به قیمت پایین تر در بازار دچار اضطرار نشود.
وی با بیان اینکه خراسان جنوبی از لحاظ کیفیت رتبه نخست زعفران ایران را داراست، یادآور شد: به دلیل برداشت گل زعفران قبل از طلوع آفتاب و برداشت غنچه قبل از باز شدن، زعفران استان از کیفیت، عطر و رنگ دهی بالایی برخوردار است.