با پول ربای بانکی به زیارت هم می‌روند!/قرآن می‌گوید به فرد گرفتار مهلت بدهید اما بانک‌ها مهلت نمی‌دهند و جریمه دیرکرد هم می‌گیرند؛ انتقاد مجدد آیت‌الله مکارم شیرازی از بانکداری در ایران:

با پول ربای بانکی به زیارت هم می‌روند!/قرآن می‌گوید به فرد گرفتار مهلت بدهید اما بانک‌ها مهلت نمی‌دهند و جریمه دیرکرد هم می‌گیرند؛

مفسر قرآن و مرجع تقلید شیعه با انتقاد شدید از رفتار بانک‌ها در دور زدن قوانین شرعی اسلامی تاکید کرد: این رفتارهای خلاف سبب گسترش ربا در جامعه شده است و فاصله میان فقیر و غنی را روز به‌روز بیشتر می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق،  آیت‌الله العظمی ناصر مکارم شیرازی امروز در آغاز درس خارج خود در مسجد اعظم قم، با اشاره به روایتی از پیامبر(ص) گفت: دو پیشگویی در کلام پیامبر(ص) وجود دارد که فرمودند “زمانی بر مردم خواهد آمد که مردم دنبال کسب مال از هر راهی چه حرام و چه حلال هستند”، همچنین فرمودند “زمانی بر مردم خواهد آمد که همه رباخوار خواهند شد و اگر رباخوار هم نباشند غبار رباخواری بر دامان آنان خواهد نشست”.

این مرجع تقلید ادامه داد:اکنون ما گرفتار رباخواری هستیم، وقتی انقلاب پیروز شد عالمان به فکر افتادند تا برنامه‌های نامشروع حکومت طاغوت عوض شود که از جمله نظام بانکداری اسلامی بود و برنامه بانک بدون ربا نیز نوشته شد.

این فقیه و مجتهد اظهار کرد: با هشت عقد اسلامی ما می‌توانیم سود بدون ربا داشته باشیم و اگر به این هشت عقد اسلامی عمل می‌شد چرخ اقتصاد کشور راه می‌افتاد ولی چیزی از انقلاب نگذشت که بانکداران سودجو این قوانین را دور زدند. این بانک‌ها با فاکتورهای صوری و روش‌های دیگر این قوانین اسلامی را دور زدند و حلال را حرام کردند و سودها به صورت ربا درآمد و این‌ها سبب آلودگی مردم به ربا شد.: عجیب این که برخی این پول‌ها را می‌گرفتند و به زیارت هم می‌رفتند و کسانی که رباخوار هم نیستند غبار ربا بر روی آنان نشسته است.

وی با اشاره به دیگر مشکلات بانکداری تاکید کرد: مهلت دادن به شخص معذور از امور قرآنی است که بانک‌ها باید آن را رعایت کنند ولی بانک‌ها کاری به عسرت و تنگی فرد ندارند و در هر صورت پول و سود خود را دریافت می‌کنند.مشکل دیگر نیز جریمه دیرکرد است البته اگر کسی ذوعسره نباشد و بدهی مالی را ندهد می‌توان او را جریمه کرد ولی حاکم شرع باید جریمه کند و جریمه نیز وارد بیت‌المال شود نه اینکه بانک این تاخیر را دریافت کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه تا این وضع اصلاح نشود داد مردم بلند است و اقتصاد نیز درست نخواهد شد، تاکید کرد: با این روند افراد پولدار، پولدارتر و افراد فقیر نیز فقیرتر خواهند شد.

وی افزود: از خدا بخواهیم اگر همه هم ربا خوردند ما نخوریم و اگر همه نیز بیراهه رفتند ما نباید از تنهایی در مسیر درست بترسیم و باید راه درست خود را برویم.