ایمیدرو در حوزه معادن شهرستان خوسف مشارکت کند

ایمیدرو در حوزه معادن شهرستان خوسف مشارکت کند


فرماندار شهرستان خوسف در این دیدار با استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه این شهرستان دارای پتانسیل ها و ظرفیت های بالقوه ای می باشد که با رشد و شکوفایی اسن ظرفیت ها میتوان زمینه توسعه این شهرستان را بیش از گذشته فراهم کرد.


پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق ایران -آخوندی خوسف را زادگاه بسیاری از بزرگانی از استان و کشور دانست و افزود: ابن حسام عارف و شاعر قرن نهم، خاندان آیت الله عبادی، دکتر شکوهی اولین وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی وبزرگانی همچون راشد محصل و … بوده است
وی با اشاره به پراکندگی جمعیت در شهرستان خوسف خاطر نشان ساخت: این موضوع هزینه ایجاد زیرساخت ها در مناطق سنگین می کند.
فرماندار خوسف با اشاره به قابلیت ها و پتانسیل های این شهرستان افزود: خوسف به عنوان قطب کشاورزی و معادن استان شناخته شده است و این ظرفیت میتواند به عنوان پیشران توسعه اقتصادی خوسف مطرح باشد.
وی با بیان اینکه ۳۷ معدن فعال در شهرستان خوسف وجود دارد که ااشتغال بسیار خوبی را ایجاد کرده اند و در حال حاضر نیز ۳ کارخانه فرآوری در سه معدن طلای کودکان و شادان و مس قلعه زری در حال احداث می باشد.
فرماندار خوسف ادامه داد: ایجاد زیرساخت های معادن دهستان قلعه زری به عنوان یکی از اولولیت های در بخش توسعه معادن در دهستان قلعه رزی مطرح می باشد که ایجاد پست ۱۳۲ کیلوات برای معادن و تامین گاز از نیازهای معادن شهرستان می باشد.
وی خواستار مشارکت ایمیدرو در توسعه معادن شهرستان شد و ادامه داد:توسعه سرمایه گذاری در حوزه معادن میتواند در راستای توسعه اشتغال و تسریع در بهره برداری معادن بسیار ارزشمند باشد.
آخوندی با اشاره به اینکه مجتمع گلخانه ای محمدیه به عنوان بزرگترین بزرگترین مجتمع گلخانه ای استان با داشتن ۵۴ واحد گلخانه ای در مساحت ۳۰ هکتار فعالیت می کند و در طرح نهضت گلخانه ای کارهای اجرایی فاز دوم این گلخانه در حال انجام می باشد.
فرماندار خوسف با اشاره به شیوع بیماری کرونا و برگزاری کلاس های آموزشی ویژه این قشربر پایه اینترنت و صدا و سیما گفت: توسعه شبکه های صدا و سیما و پوشش دهی شبکه تلفن همراه یکی از اولویت های شهرستان در مقطع کنونی است که امیدواریم در این راستا اقدامات بیشتری صورت پذیرد.
آخوندی اظهار داشت: در یحث شیوع بیماری کرونا این شهرستان در وضعیت نارنجی می باشد و از روز شنبه اول آذرماه محدودیت های متناسب با این وضعیت در شهرستان اجرایی خواهد شد.
فرماندار خوسف از آمادگی همه دستگاه های اجرایی جهت اجرایی شدن این محدودیت ها خبر داد و اظهار داشت: محدودیت ها جهت حفظ سلامت مردم است و در این راستا از همه ظرفیت های موجود استفاده خواهد شد.
وی ایجاد شبکه فاصلاب و تصفیه خانه در شهر خوسف به عنوان یکی از ضرورت های مرکز شهرستان دانست و افزود: طی مکاتباتی توسط وزیر نیرو به سازمان مدیریت و برنامه ریزی دریافت ردیف اعتباری ملی جهت اجرای این پروژه انجام شده ولی متاسفانه تاکنون ردیف ملی جهت اجرای این پروژه تعریف نشده است.
آخوندی هزینه اجرای این طرح را بیش از ۸۰ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: با توجه به وضعیت شهر خوسف اجرای این پروژه به عنوان یکی از معضلات بسیار مهم مرکز شهرستان می باشد.
فرماندار خوسف ادامه داد: این شهرستان در بخش گردشگری دارای ظرفیت های بسیار مهمی می باشد و با شیوع بیماری کرونا بیش از یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان بخش گردشگری شهرستان خسارت وارد شده است.
آخوندی بر تکمیل جاده مواصلاتی خوسف به نای بند تاکید کرد و افزود: با تکمیل این جاده مسیر مواصلاتی به میزان ۱۲۰ کیلومتر کوتاه تر خواهد شد.

وی ادامه داد: ظرفیت های بسیار مهمی در بحث گردشگری همچون دق و کویر اکبرآباد ، روستاهای هدف گردشگری خور و آرک و بین آباد ، مجتمع های زیارتی و مذهبی همچون مزار شاه سلیمان علی، مزار حضرت ابوالقاسم (ع) روستای نصرآباد و مچتمع فرهنگی و مذهبی بلنجیر و آرامگاه ان حسام وجود دارد که با معرفی و ایجاد زیرساخت های لازم میتوان در زمینه گردشگری تحولی در شهرستان ایجاد شود.
فرماندار خوسف ادامه داد: در بخش کشاورزی ظرفیت های بسیار خوبی در این شهرستان وجود دارد بطوریکه بیش از ۸ هکتار پنبه مله ، ۱۲ هکتار گل نرگس و یک هزار ۶۵۰ هکنتار سطح زیر کشت عناب به عنوان سه محصول استراتژیک خوسف و استان شناخته شده می شود.