ایمن سازی و اصلاح ۲۷ نقطه پر تصادف در خراسان جنوبی

ایمن سازی و اصلاح ۲۷ نقطه پر تصادف در خراسان جنوبی

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی، از اولویت اصلاح و ایمن سازی ۲۷ نقطه پر تصادف خراسان‌جنوبی طی فرآیند جاری ایمن‌سازی نقاط پر تصادف در استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، جعفر شهامت، در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، اظهارکرد: در سطح راه‌های استان ۲۷ نقطه پرتصادف و ۴۹  نقطه دارای تصادف وجود دارد که کار نصب علائم و ایمن سازی نقاط دارای تصادف انجام و در صورت تخصیص پیش‌بینی اعتبارات آن بهسازی این نقاط نیز انجام خواهد شد.

وی، افزود: همچنین ۱۰ نقطه جدید دارای تصادف در طول راه‌های استان علاوه بر این نقاط شناسایی شده که به تدریج نسبت به ایمن‌سازی آن‌ها اقدام خواهد شد.

مدیر‌کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی ادامه داد: در خصوص بررسی طرح‌های نقاط پر تصادف راه‌های استحفاظی استان جلساتی با حضور روسای ادارات، معاونت راهداری، مشاور زیربط، نماینده سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و مشاور طرح برگزار شده است.

شهامت تصریح کرد: طبق دستورالعمل ابلاغی سازمان متبوع طی امسال با اعتبار۳۰۰۰ میلیون ریالی، تمامی نقاط پر تصادف و دارای تصادف بوسیله علائم و تجهیزات ایمنی به روش کم هزینه وزود بازده آشکار سازی شده است.

وی ادامه داد: ارائه طرح ایمنی نقاط، طی سال جاری به مهندسین مشاور واگذار شد که به نسبت تخصیص اعتبار پس از تصویب طرح‌ها به اجرا در خواهد آمد .

مدیر‌کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی اضافه کرد: نسبت بکارگیری مشاور برای مطالعه تک تک نقاط و ارائه طرح اصلاحی پیشنهاد اقدام گردیده است که بزودی جرئیات آن شامل میزان اعتبار مورد نیاز با اولویت بندی مشخص خواهد شد.

شهامت بیان کرد: همچنین از زمان مشخص شدن ۷۹ نقطه دارای تصادف و پرتصادف علاوه بر آشکاری به روش کم هزینه و زود بازده توسط سازمان راهداری و راه و شهرسازی چهار نقطه، بصورت امانی – پیمانی اصلاح مهندسی شده و در حال حاضر از سطح ایمنی مناسبی برخوردار است.

وی افزود: علاوه بر اقدامات ایمنی پیشگیرانه و اقدامات واکنشی، حذف و اصلاح نقاط پر تصادف که به تصویب کمیسیون ایمنی سوانح رانندگی و حمل ونقل کشور رسیده، در دستور کار سازمان راهداری و حمل ونقل جاده‌ای قرار دارد که با نگرش تحلیلی فراوانی وقوع تصادفات و علل آن، اقدامات کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت را تعریف می‌کند.

مدیر‌کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی گفت: به دلیل احداث تدریجی راه‌های استان، طبق برآورد انجام گرفته بیش از۷۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایمن‌سازی راه‌های استان به لحاظ علائم افقی و عمودی و حفاظ جانبی و تابلوهای اطلاع رسانی بویژه در محورهای روستائی مورد نیاز است.

شهامت اضافه کرد: این نیازها اولویت بندی و به تناسب اعتبارات ملی و استانی اقدام لازم در این خصوص انجام خواهد شد.

وی یاداور شد::۱۰۵۳۰ کیلومتر راه آسفالته در حوزه استحفاظی استان وجود دارد، که از این میزان ۲۸۸۱ کیلومتر راه فرعی،۱۵۹۳ کیلومتر راه اصلی، ۴۸۱  کیلومتر بزرگراه و ۵۵۷۵  کیلومتر آن راه روستایی هستند.

مدیر‌کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی ضمن تاکید بر رعایت مقررات توسط رانندگان و بویژه ضرورت پرهیز از رانندگی همراه با خستگی و خواب آلودگی، خاطر نشان کرد: ارتقاء ایمنی راه‌ها برای خودروهای  موجود با توجه به رفتار پرخطر برخی رانندگان عملاً نیازمند تخصیص کامل اعتبارات این حوزه است و هیچ جایگزینی برای احتیاط و هوشیاری رانندگان قابل تصور نیست.