ایران و افغانستان ظرفیت مطلوبی در زمينه توسعه روابط تجاري دارند

ایران و افغانستان ظرفیت مطلوبی در زمينه توسعه روابط تجاري دارند

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق،بي بي عصمت سرفرازي معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبي، با اشاره به اشتراکات فرهنگي ايران و افغانستان افزود: بايد از اين اشتراکات تاريخي و فرهنگي، براي افزايش ظرفيت هاي اقتصادي و سياسي دو ملت بهره گيري كنيم.

وی ، ظرفیت نیروي انساني متخصص در خراسان جنوبي را مطلوب ارزيابي کرد و ادامه داد : تاريخ و فرهنگ خراسان جنوبي و شهر بيرجند با در اختيار داشتن چندين پدر علم در تاريخ معاصر ايران، نشان دهنده مزيت نسبي فرهنگي و علمي اين منطقه است که مي تواند با يک برنامه ريزي صحيح در اختيار مردم افغانستان قرار گيرد.

سرفرازی اظهار داشت: مرز مشترک ایران با افغانستان، وجود معادن غنی در سراسر استان و وجود زير ساخت هاي مواصلاتي مناسب جهت گسترش روابط ترانزيتي مي تواند از عوامل موثر در تقويت روابط بازرگاني دو کشور باشد.

وی در ادامه به توانمندی استان خراسان جنوبی در بخش بهداشت و درمان اشاره کرد و خاطر نشان ساخت: ريشه هاي فرهنگي مشترک مي تواند زمينه ساز توسعه همه جانبه روابط ميان ملت هاي ايران و افغانستان شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان جنوبي، گسترش و همکاري پايدار اقتصادي و تجاري بين دو کشور را مستلزم اراده طرفين دانست و افزود: تلاش ايران برقراري يک رابطه اقتصادي و بازرگاني بر مبناي سود دو كشور و برقراري رابطه برد-برد است و هدف ما نيز در حوزه صادرات به كشور افغانستان، صادرات كالاي با كيفيت خواهد بود.

سرفرازی در بخش پایانی سخنان خود از آمادگي استان خراسان جنوبي براي مشارکت در طرح هاي کشت فراسرزميني در افغانستان خبر داد و گفت: آمادگي داريم در توسعه زيرساخت ها نظير طرح هاي راه سازي و آبرساني افغانستان همکاري كنيم.