اهانت به رئیس جمهوری خلاف منافع ملی است/حرمت رئیس جمهوری واجب است؛ جمعی از اعضای مجلس خبرگان رهبری و نمایندگان مجلس :

اهانت به رئیس جمهوری خلاف منافع ملی است/حرمت رئیس جمهوری واجب است؛

راهپیمایی روز جهانی قدس امسال در تهران در حالی برگزار شد که متاسفانه شماری اندک در مسیر راهپیمایی به رئیس جمهوری، معاون اول رئیس جمهوری و جمعی از مسئولان نظام اهانت کردند که این اتفاق مورد انتقاد بسیاری از مسئولان، گروه های سیاسی و مردمی قرار گرفت.
در حالی که آحاد مختلف مردم ایران در کنار مسئولان برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین و محکومیت رژیم غاصب صهیونیستی به خیابان ها آمدند ، عده ای از افراد افراطی و تندرو در راستای اهداف پلید اسرائیل به دنبال ایجاد اغتشاش در راهپیمایی بودند.
این افراد با حضور در موقعیت هایی که برخی مسوولان نظام از جمله رئیس جمهوری حضور داشتند شعارهای تفرقه انگیز و توهین آمیز سر دادند که این اتفاق مورد انتقاد و سرزنش بسیاری از گروه ها، جناح ها و مردم قرار گرفته است.
جمعی از اعضای مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و صاحب نظران و کارشناسان در این زمینه تاکید کردند: حرمت رئیس جمهوری واجب است و اهانت به دکتر روحانی خلاف منافع ملی کشور است و باید با افراد خاطی برخورد جدی شود.
آنان تصریح کردند: توهین به مقامات کشور با هیچ منطقی سازگار نیست و اهانت کنندگان به رئیس جمهوری به آرای میلیونی ملت ایران توهین کردند.
گفت وگوی خبرنگاران ایرنا با جمعی از اعضای مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و صاحب نظران و کارشناسان را در ادامه می خوانید:

**عضو مجلس خبرگان رهبری:حرمت رئیس جمهوری واجب است/ نباید دشمنان را شاد کرد
آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری نماینده مردم استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری با بیان این که حفظ حرمت رئیس جمهوری و دیگر ارکان نظام و مسئولان کشور برای همه لازم است ، گفت:هر اقدامی که حضور مردم، وحدت و انسجام ملی را خدشه دار کند محکوم است.
وی افزود: در روزی مانند روز جهانی قدس که مظهر اتحاد ملت برای دفاع از مظلومان جهان است توهین به رئیس جمهوری علاوه بر این که وحدت ملی و انسجام ملی را خدشه دار می کند، در نگاه بیرونی نیز باعث شادی دشمنان نظام اسلامی و کشور می شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری تحقیق در مورد این اقدام اهانت آمیز را یک حق قانونی دانست گفت: پیگیری این اقدام وظیفه دستگاه های قانونی است و باید هم این موضوع دنبال شود تا این گونه مسائل در فضای عمومی جامعه رایج نشود.

**آیت الله خاتمی: ادبیات هتک از سوی هرکس محکوم است/ نقد سازنده باشد
آیت الله سید احمد خاتمی عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری نیز تصریح کرد: نقدسازنده باید باشد اما برخورد هتاکانه مورد تایید نیست بنابراین مسوولان و مردم همه باید مراقب باشند، ادبیات هتک از سوی هرکس که باشد محکوم است.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: نباید برخوردها اهانت آمیز نباشد که البته این را یک طرفه نمی گوییم، امیدواریم فضای کشور مهرآمیز در عین حال نقدسازنده باشد. این هرگز به معنای انزوای نقدسازنده نیست. نقدسازنده باید باشد اما برخورد هتاکانه مورد تایید نیست.
آیت الله خاتمی تاکید کرد: ما در جمع خودی ها و اعضای یک کشور و مسوولینی که منتخب مردم هستند باید برخوردمان «رُحما» باشد. بنابراین من از همه مردم و از مسوولان می خواهم که ادبیاتشان محترمانه باشد چرا که این ادبیات، ادبیات محترمانه را در پی دارد.
وی تصریح کرد: همه باید مراقب باشند هم مسئولان و هم مردم که ادبیات هتک از سوی هرکس که باشد محکوم است.

** اهانت به رئیس جمهوری خلاف مصالح کشور و نظام است/ این اهانت هدایت شده بود
آیت الله محمد حسین احمدی شاهرودی نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری توهین به رئیس جمهوری را خلاف منافع ملی، مصالح کشور و نظام دانست و تاکید کرد: قوه قضائیه و دادستانی باید این اقدام را پیگیری و با توهین کنندگان برخورد کند.
وی افزود: قوه قضائیه باید موضوع اهانت به رئیس جمهوری در راهپیمایی روز جهانی قدس را به شدت پیگیری و متخلفین را مجازات قانونی کند.
وی یادآور شد: در شرایطی که کشور و نظام به وحدت و انسجام ملی بیشتری نیاز دارد، این گونه اقدامات اهانت آمیز و هتاکانه نسبت به رئیس جمهوری به عنوان دومین شخص کشور آن هم در ماه مبارک رمضان و در منظر عموم مردم و در راه پیمایی مقدس روز جهانی قدس خلاف منافع ملی، مصالح کشور و نظام است.
عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اهانت به رئیس جمهوری از نظر قانون نیز مصداق مجرمانه و قابل تعقیب قانونی است هر چند که شاکی خصوصی نداشته باشد.

** نماینده اصولگرای مجلس:توهین به مقامات کشور با هیچ منطقی سازگار نیست
حجت الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی گفت: توهین به هر فرد بویژه مقامات کشور با هیچ منطقی سازگار نیست و بیان یکسری از الفاظ، شایسته نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.
وی اظهارکرد: توهین به هر فردی خصوصا به مقامات کشور با هیچ منطقی سازگار نیست، اگر افراد انتقادهایی دارند باید در فضای سازنده را مطرح کنند.
وی افزود: قطعا نظرات متفاوتی در کشور وجود دارد و همه باید نظرات خود را بیان کنند، این که از یک سلسله الفاظ استفاده شود شایسته نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.

**اهانت کنندگان به رییس جمهوری به آرای میلیونی ملت ایران توهین کردند/دستگاه قضایی پیگیری کند
علی نوبخت نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: متاسفانه کسانی که در روز جمعه به رییس جمهوری توهین کردند درحقیقت به آرای میلیونی ملت ایران توهین کردند و تاختند ، این افراد نباید زبان به مزد اسرائیل باشند.
وی تصریح کرد: افرادی که دست به این اقدام زدند یا نادان و گول خورده هستند یا جاسوس و مزدبگیران اسرائیل ؛ این ها مصداق دوست نادان و دشمن دانا هستند.
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: مدت هاست که شاهد این ماجراها هستیم. قوه قضاییه به طور جدی وارد عمل شود زیرا جرم عمومی است و باید به سرعت به آن ورود کرد . البته دادستان هم به این موضوع اذعان داشته است.
نوبخت از دستگاه های اطلاعاتی خواست افرادی که این گونه توهین می کنند را بیشتررصد کنند تا مشخص شود به کدام کشورها وصل هستند و از کجا تغذیه می شوند.

**نماینده اصولگرای مجلس:با توهین کنندگان باید به رئیس جمهوری برخورد شود
همچنین ناصر موسوی لارگانی عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: این حرکتی که تعدادی از افراد انجام دادند و شعارهایی را علیه رئیس جمهوری در راهپیمایی روز قدس دادند، این بهانه را دست کسانی دادند که خارج کشور نشستند و منتظر اختلاف بین مسوولان و مردم در ایران هستند.
وی خاطرنشان کرد: این افراد دنبال این هستند که اختلافات را ایجاد کنند و نظام مقدس ایران که پایه هایش روی خون شهدا استوار شده است و خون شهدا باعث تنومند شدن این نهال شده است تضعیف کنند ولی بدانند که موفق نخواهند شد.
وی تصریح کرد: رئیس جمهوری در این موضوع باید صبور باشند، بالاخره ایشان در انقلاب در مسئولیت ارزشمندی مسوولیت و در قوه مقننه ۲۰ سال حضور و در بخش های دیگری نیز فعالیت داشتند بنابراین در این موضوع خدای نکرده شخص رئیس جمهوری با صحبت هایشان یا طرفدارانشان کاری نکنند که اختلاف بیشتر شود.

**توهین به رئیس جمهور آگاهانه یا ناآگاهانه ائتلاف با صهیونیست هاست/ این تخریب ها خلاف منافع ملی است
غلامرضا حیدری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: توهین ها و تخریب ها به رییس جمهوری آگاهانه یا ناآگاهانه ائتلاف با صهیونیست هاست و خلاف منافع ملی است.
وی افزود: بدیهی است که این گونه اقدامات در راستای منافع ملی کشور نخواهد بود، زمانی که ما طبق قانون اساسی نظام انتخاباتی را پذیرفته ایم باید قانون برای ما فصل
الخطاب باشد، زمانی که این رقابت های انتخاباتی تمام می شود، باید تبدیل به همکاری و همفکری برای پیشبردن منافع ملی شود به ویژه این که شاهدیم برخی کشورهای همسایه همچنین صهیونیست ها علیه منافع ملی ایران از هر حقه و نیرنگی استفاده می کنند.
حیدری تاکید کرد: این توهین ها و تخریب ها آگاهانه یا ناآگاهانه ائتلاف با صهیونیست هاست در این راستا جبهه اصلولگرایی خودشان ورود پیدا کنند، اعتراض کنند و از رئیس قوه قضاییه بخواهند با این موضوع برخورد جدی کند.