انتقاد از افزایش قیمت معابر زیر ۱۲ متر در بیرجند/تصمیم شورای شهر چه خواهد بود؟

انتقاد از افزایش قیمت معابر زیر ۱۲ متر در بیرجند/تصمیم شورای شهر چه خواهد بود؟

مسئول درآمد شهرداری بیرجند از افزایش قیمت محسوس معابر زیر ۱۲ متر در بیرجند انتقاد کرد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، ناهید قانعی، روز شنبه و  در جلسه شورای شهر بیرجند اظهار کرد: براساس تبصره یک ماده ۵۰ قانون مالیات بر ارزش افزود،ه شهرداری باید تا ۱۵ بهمن‌ماه هر سال پیشنهادات خود را مبنی بر قیمت‌ها به شورای شهر ارائه دهد.
وی با بیان اینکه بسیاری از نقاط شهر بیرجند به خصوص معابر زیر ۱۲ متر افزایش چشمگیری در قیمت‌ها داشته است، افزود: بعضی از مناطق شهر از ۱۴ تا ۲۰ برابر افزایش قیمت داشته است.
مسئول درآمد شهرداری بیرجند با بیان اینکه البته در بسیاری از مناطق شهر  نیز کاهش قیمت داشته‌ایم، تصریح کرد: بیشترین افزایش قیمت در معابر ۱۲ متر و زیر ۱۲ متر بوده است.
قانعی ادامه داد: در گذشته در کمیسیون تقویم که تعیین‌کننده قیمت‌ها است؛ از شورای شهر سه نماینده حضور داشتند اما در قانون جدید در این کمیسیون تنها یک نماینده از شورای شهر باید حاضر باشد.
مرضیه ضیائیان احمدی، کارشناس شهرداری بیرجند نیز در این جلسه گفت: سال گذشته استاندار سابق خراسان‌جنوبی برای روان‌سازی فرمول‌های شهری ورود پیدا کرد.
وی افزود: استاندار سابق از شهرداری درخواست کرد که این ضرایب باید به گونه‌ای ساده شوند که حتی مردم عادی نیز آن را متوجه شوند.
کارشناس شهرداری بیرجند با بیان اینکه امکان اینکه در ضرایب در اواسط سال تغییری ایجاد شود، وجود ندارد، اظهار کرد:  این امر به این علت است که شهرداری فرمول‌ها را تعیین کرده است.
ضیائیان احمدی بیان کرد: ساخت و سازهای شهری با رکود مواجه شده است و خواستار این شد که مردم با نرخ سال قبل خرید و فروش کنند.
مرتض یزدان‌شناس، یکی از اعضای شورای شهر بیرجند نیز در این جلسه اظهار کرد: براساس آمار بانک مرکزی نرخ تورم در حال حاضر یک رقمی است اما افزایش قیمت‌های معاملاتی بسیار بیشتر از نرخ ترم است.
وی یادآور شد: بعد از ابلاغ این نرخ نامه جدید مردم شکایاتی داشتند چرا که ساخت و سازهای شهری با رکود بیشتری مواجه شده است.