امکان ندارد در روز کتاب مطالعه نکنم

امکان ندارد در روز کتاب مطالعه نکنم

رونمایی از کتاب “به بهای تو “ بهانه ای شد تا بانویسنده این کتاب مصاحبه کنیم.


دکتر جمیله رضازاده ورقچی پزشک و معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی با اشاره به این موضوع که هرکاری که باعث بشود درد و رنج مردم کمتر شود و لذت مردم از زندگی بالاتر برود را دوست دارم بیان کرد : هر زمان که فکر میکنم قلم من می‌تواند کمک بکند برای آگاهی جامعه، حالا هر قشری که هست همان موقع می نویسم یا کتاب رمان است یا ترجمه یک کتاب علمی و یا کاربردی.
معاونت توانبخشی بهزیستی استان در رابطه باکتاب هایش و نحوه نوشتنش اینگونه به خبرنگار گفت : من هر زمان که فکر میکنم که قلم من می‌تواند کمک کند برای آگاهی جامعه همان موقع مینویسم یا کتاب رمان است یا ترجمه یک مطلب یا کتاب علمی و کاربردی.
رضا زاده ورقچی بیان کرد : اولین کتاب من ترجمه کتابی بوده که من در زمانی که در یک کشور دیگری زندگی میکردم با این کتاب برخوردکردم و دیدم برای مادرانی که تازه بچه آنها متولد شده است می‌تواند کمک کننده و جالب باشد از دونظر مفید است. هم از نظر اطلاعاتی که به آنها می دهد هم از نظر ثبت اطلاعات کودکشان.
نویسنده کتاب “به بهای تو” در ادامه گفت : برای نوشتن کتاب، یک تصویر و چارچوب کلی از داستان در ذهنم‌ است در ابتدا یک چارچوبی را برای نوشتن طراحی میکنم و بخش‌های مختلف کتاب را تقریبا مشخص میکنم و آن وقایعی که قرار است به آن‌پرداخت شود را طراحی‌میکنم.براساس اصول داستان نویسی آنرا مینویسم و بعد آن را دوباره مطالعه میکنم و نکات ریزی را به آن اضافه می کنم .
وی ادامه داد : در همان زمان که کلیت کتاب را مینویسم ممکن است موارد دیگری را بر اساس اصول داستان نویسی به آن بخش اضافه کنم ولی در نهایت باز جزئیات بیشتر به آن اضافه می شود.
دکتر رضازاده ورقچی در رابطه با مراحل نوشتن و ویرایش کتاب به بهای تو افزود : هر کتابی ممکن است چندبار بازنویسی شود همچنین بعضی مواقع نیز اصلاحات ویرایشی روی کتاب ها انجام می‌شود و من این کتاب به بهای تو را یکبار تا آخر نوشتم و باز دوباره همه مطالب آن را عوض کردم و دوباره نوشتم که تمام ساختارش تغییر کرد.
معاون توانبخشی بهزیستی و نویسنده کتاب‌های رمان در پاسخ به سوال خبرنگار ما (آیا آثار خودتان را نقد می کنید؟) گفت: من آثار خودم را نقد هم میکنم و قبل از آنکه بخواهم داستانم را چاپ کنم کتاب را برای چند نفر با تخصص ها و دیدگاه های مختلف می فرستم تا آن را بخوانند و نقد و نظراتشان را جویا می شوم به عنوان مثال کتاب به بهای تو را به دوتا از پزشکان که در زمینه ترک اعتیاد کار می‌کنند و افراد عادی و افرادی مثل خانواده خودم جهت خواندن دادم وآنها نیز نظرات و برداشت های خودشان را به من گفتند.
وی همچنین ادامه داد : سعی کردم از نظرات افراد مختلف برای بهبود کیفیت داستان استفاده کنم مسئله شروع داستان یا رمان در سده های مختلف با تفاوت هایی همراه بوده است و یک سری از داستان هایی که در قرن نوزدهم نوشته شده است به یک صورت شروع می شده است و اکنون یک مقدار تفاوت دارد و داستان‌ها بایک مقدمه دیگری شروع می‌شود به این منظور من از وسط داستان شروع کردم و نوشتم ابتدا و بعد که مقداری از داستان را نوشتم یک فلش بک زدم به قدیم و به دوران کودکی و بعد به اول ماجرای کتاب رسید و بعد باز ادامه پیداکرد نویسنده این کتاب بیان کرد که هرداستانی ممکن است شروع مربوط به خودش را داشته باشد.
دکتر رضازاده ورقچی در رابطه با نام داستان نیز اینطور بیان می‌کند : هم خودم جست و جو کردم براساس محتوای داستان، ببینم چه نامی برای آن مناسب است و در رابطه با نام داستان با انتشارات و چند نفر صحبت کردم و نظرات آنان را نیز گرفتم و البته در این رابطه از همسرم هم کمک گرفتم برای انتخاب نام و در نهایت نام کتاب را یک تغییراتی دادم و نام نهایی آنرا اعلام کردم.
نویسنده کتاب به بهای تو در رابطه با نویسندگی بیان کرد : نویسندگی واقعا نیاز دارد که انسان به آن عشق بورزد و هدف نویسندگی را بداند، نویسندگی در واقع راه کسب درآمد و یک شغل نیست اما آن کسانی که علاقمند باشند به آن، براساس ان چیزی که فکر می کنند که در جامعه‌ نیاز به خوانده شدن دارد می‌نویسند.
وی ادامه داد: جامعه‌ نویسندگان ما باید تلاش کنندکه فرهنگ کتاب خوانی رادر واقع افزایش دهند و آن مواردی که بیشتر مورد توجه جوان ها و مردم قرار می‌گیرد آنها را بیشتر بنویسنداین نویسنده مطرح استان گفت این کار باعث می‌شود که اشتیاق برای خواندن بیشتر شود البته توجه داشته باشند که آنچه که می‌نویسند موجبات آگاه سازی را بصورت غیر مستقیم فراهم بکند ، اگر کتابی که می‌نویسیم جنبه نصیحت داشته باشد قطعا علاقمندانی نخواهد داشت و جوانان آنرا دوست ندارند بخوانند و جذاب نخواهد بود و بنابراین باید برای رساندن آن مطلب به جامعه خیلی ظرافت به خرج داد.
دکتر رضازاده ورقچی با تاکید به هرکاری که باعث بشود درد و رنج مردم کمترشود و لذت شان از زندگی بالاتر برود را دوست دارم گفت : من تمام کارهایی که تاحالا انجام دادم را دوست دارم من عاشق پزشک بودنم هستم و طبابت را واقعا دوست دارم و من از بچگی عاشق شعر نوشتن و انشا نوشتن بودم وهرجا بودم سعی کردم بهترین خودم باشم چون اگر کاری را آدم دوست ندارد بهتر است که آن کار را انجام ندهد، ایشان در پایان توصیه ای هم به جوان داشت و گفت اینکه فقط روی بیاوریم به فضای مجازی شاید درست نباشد و نیاز است برای هر کارمان وقت بگذاریم مصاحبه از امیرحسین صادقپور معلول جسمی و حرکتی و خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی اخبارشرق ایران