امضای قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری بانک‌های ایران با اژدهای آسیا

امضای قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری بانک‌های ایران با اژدهای آسیا

قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری بین پنج بانک ایرانی با شرکت «سیتیک تراست» چین با حضور ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی، محمد خزاعی رییس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی، مدیران عامل و اعضای هیئت مدیره این بانک ها منعقد شد.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا ، قرارداد تامین مالی معادل ۱۰ میلیارد دلار به ارزهای «یوان» و«یورو» بین بانک‌های توسعه صادرات، صنعت و معدن، رفاه، پارسیان و پاسارگاد با شرکت «سیتیک تراست» است.این قرارداد تامین مالی برای پروژه‌های عمرانی و تولیدی‌ کشورمان که مجوزهای لازم را با اخذ مراحل قانونی طی کرده اند، تخصیص خواهد یافت.

دوره ساخت و بازپرداخت متناسب با  هر پروژه بین ۱۰ تا ۱۲ سال است.

با توجه به حجم خطوط فاینانس و مبادلات رو به رشد اقتصادی بین دو کشور  ایران و چین گسترش روابط کارگزاری بانکی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و رئیس کل بانک مرکزی در نظر دارد این نکات را با مقام ناظر بانکی چین مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار داده و نسبت به رفع تنگنای ارتباطات بانکی راه حل‌های مناسب را پیشنهاد کند.

از دیگر برنامه‌های ولی‌اله سیف و هئیت همراه به کشور چین، دیدار و گفت‌وگو با مقامات بانک توسعه چین، اگزیم بانک و مقام نظارتی CBRC به منظور گسترش روابط بانکی و ایجاد تفاهم بیشتر است.