امام‌جمعه مردمی؛

امام‌جمعه مردمی؛

اقدامات امام جمعه تبریز مورد استقبال کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق، روزنامه آفتاب‌ یزد نوشت: «با دستور مستقیم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم، امام جمعه تبریز، نرده‌هایی که صف مسئولان را از مردم در نماز جمعه جدا می‌کرد، برداشته شد تا دیگر هیچ دیواری بین خدمتگزاران نظام و ملت قرار نگیرد. البته اقدامات نماینده ولی‌ فقیه در استان زبانزد خاص و عام است و در طول مدت کوتاهی میزان محبوبیت وی در بین مردم آذربایجان‌ شرقی به‌ صورت چشمگیری افزایش یافته است.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم پیشتر نیز با تماس‌های غافلگیرانه خود و حضور در مترو، اتوبوس و تردد با تاکسی در داخل شهر خبرساز شده بود. مدتی قبل نیز عزت‌الله ضرغامی با انتشار متن و تصویری در اینستاگرام از دیدار با امام جمعه تبریز خبر داده و نوشته بود: «رفتار و نحوه معاشرت آقای آل‌هاشم در مدت کوتاهی تبدیل به الگوی خوبی برای روحانیون شده است. حضور ساده در سطح جامعه، از اتوبوس و مترو گرفته تا استادیوم و نحوه سلوک بی‌واسطه با مردم، برکات زیادی به همراه داشته، که نه بودجه می‌خواهد نه ربطی به استکبار و تحریم دارد! همان که باید باشند.» گفتنی است حجت‌الاسلام آل‌هاشم در دیدار استقلال تهران مقابل تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه یادگار امام حضور داشت و بازی را از نزدیک تماشا کرد که اگر بی‌سابقه نباشد، اقدامی کم‌سابقه بود. حال اقدامات این روحانی خوش‌ذوق با واکنش‌هایی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شده است.

یکی از کاربران در این مورد نوشته است: «آل‌هاشم‌ رو یک‌بار از نزدیک دیدم، دو سال پیش که رئیس سازمان عقیدتی ‌سیاسی ارتش بود برای بازدید به پادگان ما اومد. خاکی بود و مومن و باصلابت. وقتی شنیدم در مصلای تبریز چه کرده اصلا تعجب نکردم.»

فرد دیگری نوشته است: «‏سرمربی جدید تیم تراکتور، رفته نماز جمعه. نمیگم تریبون نماز جمعه اعتبار می‌گیره با این کارها، اما حداقل رونق می‌گیره. دلیلشم وجود یک امام‌جمعه مردمی است.»

شخصی نیز عنوان داشته است: «‏همین کارهای به ظاهر کوچک، دنیایی از ناامیدی، یاس و خشم را به امید، مهربانی و مودت تبدیل می‌کند.»

دیگری نوشت: «سید محمدعلی آل‌هاشم، امام جمعه تبریز ‎خبر خوب این روزهای ماست.»

کاربران دیگر نوشته‌اند: «‏روزی که حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم از عقیدتی ارتش خداحافظی می‌کردند رو یادمه، ستوان وظیفه بودم همه گریه می‌کردن حتی سربازها، امروز علت گریه‌ها رو می‌فهمم. دیدار آخر هم بهشون گفتم سلام ما رو به آقامون برسونید. یه لبخند ملیحی زدن و گفتن حتما. ایشون واقعا یک مسئول طراز انقلاب هستند»، «‏حجت‌الاسلام آل‌هاشم در تبریز مردمداری می‌کند و بسیاری از تابوهای ساختگی را می‌شکند امیدواریم الگویی باشد برای تمامی تریبون‌دارهای کشور»، «آل‌هاشم در تبریز نماد مردمداری و مردم‌دوستی است»، «پیشتر هم از او دیده بودیم برای رفت‌ و آمد از اتوبوس استفاده می‌کند، به استادیوم می‌رود و… درد و بلات بخوره تو سر کسانی که سال‌هاست از مردم فاصله گرفته‌اند»، «نماینده رهبری در تبریز دستور دادند نرده بین مسئولان و مردم را در مصلی بردارند و خدا را شکر می‌کنم از چنین مسئولینی»، «خوبه بدونید که پدر حجت‌الاسلام آل‌هاشم هم چنین رفتارهایی داشتند و همچنان یکی از روحانیون محبوب و خاکی تبریز هستن!»، «حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم در این مدت کوتاه نرده‌های اجتماعی بین خود و مردمش رو با حضور در مساجد و ورزشگاه و اتوبوس و تاکسی و… برداشته بود»، «خدایا، همه‌ رو امام‌جمعه‌ تبریز کن!»، «این حجم از تعجب و ذوق و شوق برای برداشتن نرده‌ها نشان از سطح توقع کم ما ایرانی‌هاست، مسئولان قدر بدونن ما مردم کم‌توقعی هستیم»، «حجت‌الاسلام آل‌هاشم امام‌جمعه تبریز یک تنه مرزهای عشق به روحانیت را جابه‌جا کرده. نیاز نیست میلیون تومان خرج کار فرهنگی کنیم، همین که مردم را با این روحانیون مردمی آشنا کنیم به اندازه صدها سازمان فرهنگی کار کرده‌ایم.»

پیشتر خبرگزاری مهر نیز در گزارشاتی از تبریز نوشته بود: تماس با اسد بابایی عضو هیات مدیره خانه مطبوعات آذربایجان شرقی بابت تبریک انتخاب وی به عنوان نائب رییس خانه مطبوعات کشور و تماس با مسعود سپهری نیا یکی دیگر از هنرمندان عکاس و فعالان خبری تبریزی که در بستر بیماری بود و همچنین حضور سرزده در دانشگاه تبریز و همسفره شدن در غذای دانشگاه با دانشجویان حاضر در غذاخوری، نمونه های بعدی این رویکرد ارزشمند نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز بود تا ثابت کند که این اقدام در حد یک جرقه و اتفاق مقطعی نبوده و باید آن را به پای نگاه درست یک چهره مهم استانی از شرایط اجتماعی موجود نوشت.

مورد آخر از این دست نیز خبری بود در مورد یک تماس ناشناس دیگر با یک نخبه دیگر که البته هر از گاهی اخباری از بی مهری و بی توجهی های مسئولان خرد و کلان استانی در مورد وی و دست یافته هایش و البته بسیاری دیگر از نخبگان آذربایجان شرقی مخابره می شود و با واکنش های تند و گزنده همان جنابان نیز روبرو می شود.

بابک فتح اللهی جوان نخبه تبریزی در صفحه مجازی خود به یک تماس ناشناس و خبرهای متعاقب آن پرداخته و اینکه بنا داشته تندیس افتخاری را که یکی از مجامع مرتبط با جوانان به وی اعطا کرده بوده، به موزه آستان قدس رضوی تقدیم کند و مدتی پس از دریافت این تندیس و انتشار خبر آن در رسانه ها و فضای مجازی نماینده ولی فقیه در آذربایجا شرقی و امام جمعه تبریز جهت تبریک بخاطر کسب این تندیس افتخار با وی تماس گرفته و اعلام آمادگی کرده تا در نخستین سفر پیش رو به مشهد، تندیس را تقدیم موزه آستان قدس رضوی کند.

اما آنچه نگارنده را ترغیب به سیاهه کردن مطلبی در این خصوص کرده، آن است که در همین مورد آخر، نخبه تبریزی که به واسطه بی توجهی مسئولان استانی، برخی طرح های خود را در خارج از استان اجرا کرده، مطلب خود در فضای مجازی را با عنوان «مردی شبیه پیامبر» منتشر کرده، شخصی که به گفته خودش اطلاعات مذهبی زیادی ندارد اما در همان حد که در کتاب ها خوانده؛ امام جمعه تبریز را مردی شبیه پیامبر یافته است.

البته از این موضوع نیز نباید غافل شد که بر خلاف بسیاری از چهره های مهم که فضای مجازی را به دیده تهدید و ابزاری برای مقاصد نادرست تلقی می کنند، امام جمعه تبریز این بستر تهدید را به سان فرصتی برای دریافت اطلاعات و آگاهی از شرایط و رویدادهای روزمرده رخ داده در متن جامعه می بیند، درس دیگری که باید آموخت.