افزایش ۷۹ درصدی ساخت مسکن معلولان بهزیستی خراسان جنوبی در دولت یازدهم؛

افزایش ۷۹ درصدی ساخت مسکن معلولان بهزیستی خراسان جنوبی در دولت یازدهم؛

علی عرب نژاد با اعلام این خبرافزود: ابتدای دولت یازدهم برای ۱۱۰ زن سرپرست خانوار زیر پوشش بهزیستی استان ایجاد شغل شد که این رقم در سال ۹۵ با افزایش ۱۰۴ درصدی به ۲۲۵ مورد رسید.
وی صدور مجوز برای مراکز غیر دولتی تحت نظارت بهزیستی در این مدت از ۴۵۰ به ۵۷۰ مورد رسیده است، گفت: همچنین اشتغال و کار آفرینی در حوزه اجتماعی، پیشگیری و توانبخشی از ۵۱۶ به ۸۰۱ مورد افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید اقدامات زیادی برای پیشگیری از آسیب های اجتماعی انجام شده است افزود: در این راستا از طریق اجرای طرح ها و برنامه های پیشگیرانه از جمله طرح مشارکت اجتماعی دانش آموزان، آموزش مهارت های زندگی و آموزش قبل و بعد از ازدواج نسبت به پیشگیری از آسیب های اجتماعی اقدام شده است.
وی یادآور شد: در ابتدای دولت یازدهم، ۱۴ هزار و ۷۵۷ نفر زیر پوشش این طرح ها قرار گرفتند که در پایان سال ۹۵ این رقم با ۲۵ درصد رشد به ۱۸ هزار و ۲۳۳ نفر رسید.
وی ادامه داد: اجرای طرح های و برنامه های پیشگیری از معلولیت ها در این مدت از پوشش ۷۴ هزار و ۴۹۲ نفر در ابتدای دولت در پایان سال ۹۵ به ۱۱۴ هزار و ۳۸۶ نفر افزایش یافت.
وی اظهار کرد: غربالگری مشاوره ژنتیک با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی از سال گذشته آغاز شد که تاکنون چهار و ۶۰۰ نفر زیر پوشش طرح یاد شده قرار گرفتند.
وی گفت: همچنین طرح مشارکت دانش آموزان با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی در سال ۹۵ اجرا شد که ۹۰۰ نفر در آن شرکت کردند.
وی از آغاز طرح آموزش و مشاوره ازدواج خبر داد و افزود: این طرح با هدف کنترل و کاهش طلاق در استان اجرا می شود.
وی اضافه کرد: تعداد خانه های کودکان و نوجوانان غیر دولتی با ۱۷٫۶ درصد رشد در دولت یازدهم از ۱۷ به ۲۰ خانه و نیز تعداد مهدکودک شهری با ۲۹٫۸ درصد از ۱۲۴ مورد به ۱۶۱ مورد افزایش یافت.
وی گفت: در دولت تدبیر و امید تعداد پایگاه خدمات اجتماعی از سه به ۱۳ مرکز که رشد ۳۳۳ درصدی و مرکز مداخله در بحران از پنج مرکز به ۱۰ مرکز که رشد ۱۰۰ درصدی را نشان می دهد.
وی افزود: ارائه خدمات روان اجتماعی در مناطق حاشیه و سکونت گاه ها و پایگاه های خدمات اجتماعی در این مدت از یکهزار و هفت نفر به ۳۵ هزار و ۵۸۱ نفر رسیده است.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی اظهار کرد: افزایش تعداد فرزندان زیر پوشش بیمه آتیه از ۵۳ به ۱۹۹ نفر از دیگر فعالیت های دولت تدبیر و امید است.
عرب نژاد، بیمه اجتماعی زنان و دختران روستایی با ۸۹ درصد رشد در پایان سال ۹۵ نسبت به قبل دولت یازدهم را یکهزار و ۱۳۰ نفر ذکر کرد و گفت: این تعداد در ابتدای فعالیت این دولت یکهزار و هشت نفر بوده است.
وی با اشاره به فعالیت حوزه توانبخشی در سه ساله گذشته افزود: در این مدت یکهزار و ۸۰۰ نفر زیر پوشش طرح توانمندسازی سالمندان قرار گرفتند.
وی با اشاره به افزایش ۱۲۳ درصدی ارائه خدمات مشاوره روانشناختی گفت: ارائه خدمات مشاوره روانشناختی در مدت یاد شده از ۸ هزار و ۷۶۲ نفر به ۱۹ هزار و ۵۸۷ نفر رسیده است.
وی گسترش مراکز تواتبخشی مراقبتی از ۹ به ۱۳ مرکز، راه اندازی ۲ مرکز توانبخشی مبتنی بر خانواده، ایجاد و تاسیس ۲ بنیاد فرزانگان، ارائه خدمات روازنه غیر دولتی توانبخشی حرفه ای و افزایش تعداد مراکز روزانه آموزشی توانبخشی را از دیگر فعالیت های بهزیستی استان در دولت تدبیر و امید ذکر کرد.