افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصد بارندگی‌ها با باروری‌سازی ابرها در خراسان‌جنوبی؛

افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصد بارندگی‌ها با باروری‌سازی ابرها در خراسان‌جنوبی؛

به گزارش پایکاه خبری تحلیلی خبر شرق، حسین امامی با اشاره به کاهش بارندگی‌ها اخیر در خراسان‌جنوبی، باروری ابرها را از روش‌های موثر در مقابله با کم آبی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه باروری ابرها برای نخستین بار در خراسان‌جنوبی به مرحله اجرایی رسیده، گفت: تاکنون باروری ابرها در دو مرحله انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی در ادامه در خصوص شرایط لازم برای باروری ابرها تصریح کرد: آسمان ابری و بارندگی یکی از شرایط لازم برای بارورسازی ابرها است.

امامی با اشاره به درنظرگیری حدود ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای اجرای این طرح، افزود: در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی این عملیات تا اردیبهشت ماه سال آینده ادامه دارد. وی اظهارکرد: به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۵ درصد بعد از اجرای کامل پروژه بارورسازی ابرها، بارش‌های منطقه افزایش یافته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان‌جنوبی افزود: در این طرح با کمک یک فروند هواپیمای مجهز به تجهیزات بارورسازی رطوبت در ابرهایی که در ارتفاعات بالاتر قرار گرفته‌اند به باران تبدیل می‌شود و میزان بارندگی‌ها را شدت می‌بخشد.

امامی با اشاره به اینکه امکان بارورسازی ابرها در تمام مناطق استان به جز مناطق مرزی وجود دارد، گفت: استقرار رادار هواشناسی یکی از نیازهای مهم در امر باروری ابرها در هر منطقه از جمله خراسان‌جنوبی است.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم این مسئله توسط مسئولین پیگیری و تهیه شود که کمک بسیار موثری به اجرای مناسب این پروژه می‌کند.