اعلام ۲۰ مورد تخلف انتخاباتي در شهر بیرجند به مقام‌هاي قضايي؛ فرماندار برجند:

اعلام ۲۰ مورد تخلف انتخاباتي در شهر بیرجند به مقام‌هاي قضايي؛

فرماندار بیرجند گفت: تا كنون بيش از ۲۰ مورد تخلف انتخاباتي در سطح شهرستان بيرجند گزارش شده و مستندات تخلفات به مراجع قضايي اعلام شده است.

به گزارش خبر شرق، به نقل از کمیته اطلاع رسانی ستاد انتخابات بيرجند، علي ناصري اظهار كرد: تا كنون بيش از ۲۰ مورد تخلف انتخاباتي در سطح شهرستان بيرجند گزارش شده و مستندات تخلفات به مراجع قضايي و كميته حقوقي ستاد انتخابات استان ارسال شد؛ كه با متخلفين طبق قانون برخورد مي‌شود.

وی تصریح کرد: اعضاي هيات‌هاي نظارت، اجرايي و بازرسان حق دخالت در انتخابات ندارند و طبق ماده ۶۸ قانون انتخابات رياست جمهوري، کاركنان دولت در ساعت اداري نمي‌توانند كار تبليغاتي انجام دهند و نهادهايي كه از بودجه دولت استفاده مي‌كنند نیز حق فعاليت تبليغاتي ندارند.

ناصری با بیان اينکه در شهرستان بيرجند ۲۰۵ شعبه اخذ رأي مستقر مي‌شود؛ که ۹۲ شعبه شهري است؛ افزود: انتخابات شوراي شهر در ۹۲ شعبه شهري بيرجند به صورت تمام الكترونيك برگزار مي‌شود؛ كه براي آشنايي مردم با ر‌أي گيري الكترونيك، مستندي با همكاري صدا و سيما تهيه شده و از شبكه استاني خاورستان نيز بصورت مستمر پخش مي شود.

وی با اشاره به اینکه مانور آموزشي انتخابات الکترونيك بمنظور آشنايي اقشار مختلف مردم در نقاط پرجمعيت شهرستان بيرجند طي روزهاي گذشته انجام شده است، گفت: مردم حتما قبل از ورود به شعبه اخذ راي، نام و كد سه رقمي كانديداهاي مورد نظر خود را (حداكثر ۹ نفر) مشخص كنند؛ تا از معطلي و ازدحام جلوگيري شود.

ناصری از تخلف تعداد زیادي از کانديداهاي شوراي شهر بيرجند در زمينه تبليغات انتخاباتي و نصب پوستر و بنر غيرمجاز و خارج از حد استاندارد تعيين شده خبرداد و افزود: اين کار تخلف است و شهرداري بيرجند موظف است طبق قانون نسبت به جمع آوري تبليغات غير مجاز اقدام کنند.

وی یادآور شد: کاندیداهاي شوراي اسلامي شهر تنها مجازند بنرهاي تبليغاتي خود را در مقابل ستادهايي که به فرمانداري معرفي كرده‌اند و يا مكاني كه در آن سخنراني مي‌كنند، نصب کنند.

فرماندار بیرجند ادامه داد : نامزدهای انتخابات شورا، علاوه بر مکانهايي که شهرداري بصورت رايگان در اختيار آنها قرار داده ؛ مي‌توانند در قبال عقد قرارداد و پرداخت هزينه، از فضاهاي تبليغاتي شهرداري استفاده کنند؛ كه اندازه‌هاي پوستر تبليغاتي آنها نبايد بيشتر از ابعاد ۱۰۰ در ۷۰ سانتي متر باشد.

ناصری اضافه کرد: درمكانهايي كه طبق قانون از شهرداري يا ساير ارگانها توسط كانديداها اجاره مي‌شود؛ حتما بايد حداكثر ابعاد قانوني در آن رعايت شود؛ در غير اينصورت بنرها و ديگر آثار تبليغاتي جمع آوري خواهند شد.

وی بیان کرد: براي تمامي بازرسان و کاربران رايانه شعب اخذ راي انتخابات جلسات آموزشي و توجيهي برگزار شده و کاربران رايانه شعب اخذ راي شهري از طريق كارگاههاي آموزشي عملي آموزش‌هاي لازم براي برگزاري انتخابات الكترونيك شوراي اسلامي شهر بيرجند را فرا گرفته‌اند.

فرماندار بیرجند افزود: چهار هزار نفر عوامل انتظامی،اجرايي،نظارت،بازرسي و خدماتي در شهرستان بيرجند کار برگزاي انتخابات را انجام مي‌دهند و تعرفه به ميزان کافي براي شعبات اخذ راي پيش‌بيني شده است.

رئیس ستاد انتخابات بیرجند از وجود ۱۱۳ شعبه روستايي در بخش مرکزي شهرستان بيرجند خبرداد و افزود: از اين تعداد ۲۸ شعبه ثابت و ۸۵ شعبه سيار است و شرط راي دادن در روستاها طبق قانون حداقل يک سال سكونت در آن روستا است.

فرماندار بیرجند با اشاره به اینکه امسال بيش از ۵۵۰ هزار نفر در استان واجد شرايط راي دادن هستند؛ تصريح کرد :۱۳۰ هزار نفر در شهرستان بيرجند در دوره قبلي رياست جمهوري (سال ۹۲) راي داده‌اند و امسال پيش بيني مي‌شود تعداد راي دهندگان رياست جمهوري در شهرستان بيرجند بيش از ۱۳۰ هزار نفر باشد.