اصلاح‌طلبان و اصولگرایان قالیباف را قبول ندارند

اصلاح‌طلبان و اصولگرایان قالیباف را قبول ندارند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق به نقل از ارمان مهدی آیتی در گفت‌وگو با «آرمان»:

اصلاح‌طلبان و اصولگرایان قالیباف را قبول ندارند

قالیباف هیچ شانسی برای لیدری سیاسی ندارد

قالیباف با عرصه‌های سیاسی و اجرایی خداحافظی کند

آرمان- حمید شجاعی: روزی در یونیفرم پلیس، روزی با لباس خاکی و روز دیگر با کت و شلوار؛ اینها صحنه‌هایی از عملکرد مردی است که می‌خواست جریان‌ساز باشد و سودای ریاست جمهوری در سر داشت، اما امروز جایگاه چندانی در ساحت سیاسی و اجرایی جامعه ندارد. صحبت از محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران است که هر از چندی با اظهاراتش خبرساز می‌شود. گاهی اصلاح‌طلبان را هدف قرار می‌دهد و گاهی اصولگرایان را و در مقطعی دیگر با اظهارات خود دولت را هدف می‌گیرد. البته آنچه مشاهده می‌شود این است که قالیباف به هر شکل ممکن نمی‌خواهد از صحنه سیاسی و اجرایی کشور دور شود، اما عملکرد پر انتقاد و صد‌البته تغییر مواضع او در مقاطع گوناگون سبب شده تا هیچ یک از جریانات سیاسی او را به عنوان عنصری تاثیرگذار نپذیرند. از این رو شهردار سابق هم به اصلاح‌طلبان تاخته و هم اصولگرایان را مذمت کرده که کارنامه قابل قبولی در جامعه ندارند. قالیباف که چندی پیش نیز در نامه‌ای سخن از نواصولگرایی به میان آورده و خود را بانی این قضیه تلقی کرده، درصدد است که چهره‌ای دگراندیش از خود در میان اصولگرایان به نمایش بگذارد، در حالی که زمان سیاست‌ورزی او به سر آمده است. برای بررسی اظهارات اخیر شهردار سابق تهران و عملکرد او «آرمان» با مهدی آیتی فعال سیاسی اصلاح‌طلب به گفت‌وگو پرداخته است که می‌خوانید.

اخیرا آقای محمدباقر قالیباف اظهاراتی داشته و ضمن تاختن به اصلاح‌طلبان گفته اصولگرایان کارنامه قابل قبولی در جامعه ندارند. به نظر شما این تحرکات شهردار سابق تهران ناشی از چیست؟

بنده نیز زمانی که سخنان آقای قالیباف را شنیدم از سویی تاسف خوردم. آنچه وجه مثبت آقای قالیباف می‌باشد این است که او مدیر اجرایی توانمند و قدرتمندی است. او در فرماندهی جنگ و نیروی انتظامی ثابت کرده که در این مراتب می‌تواند بسیار مثمر‌ثمر باشد. در این راستا از یادگارهای او می‌توان به پلیس ۱۱۰ و به‌روز‌رسانی اداره گذرنامه و تجهیزات جدید برای اداره پلیس اشاره کرد که همه در زمان آقای قالیباف شکل گرفت. گرچه دولت اصلاحات و رئیس جمهور وقت در موضوع نوسازی نیروی انتظامی به آقای قالیباف بسیار کمک کرد، اما به هر صورت آنچه اکنون نیروی انتظامی دارد، از یادگارهای دوره آقای قالیباف است. از سوی دیگر دوره شهرداری آقای قالیباف شاید کم نظیر باشد، من چون خودم در زمان آقای کرباسچی در شهرداری بودم می‌توانم بگویم که عملکرد آقای قالیباف در شهرداری به لحاظ اجرایی به مراتب از آقای کرباسچی بهتر بود. او در شهرداری تهران کارهای بسیار بزرگی انجام داد که اگر بخواهیم نام ببریم فهرست بلند بالایی می‌شود. البته ‌ایراد وارد به آقای قالیباف نیز این است که در زمان او کارهای غیر قانونی بسیاری صورت گرفت. شورای شهر چهارم معتقد بود که تخلفات آقای قالیباف از تخلفات آقای احمدی‌نژاد در شهرداری تهران بیشتر است. گرچه طول عمر شهرداری آقای قالیباف نیز بسیار بیشتر از احمدی‌نژاد بود. از سوی دیگر گرچه آقای قالیباف مدیر اجرایی قوی است، اما اصلا شخصیت سیاستمداری نیست، خوانش سیاسی نیز ندارد و در جبهه‌های سیاسی هم فعالیت نکرده است. او شخصیتی نظامی بوده که در جنگ حضور داشته و پس از آن به نیروی انتظامی و هوایی آمده و در نهایت به شهرداری تهران نقل مکان کرده است. به همین دلیل اگر طی ۲۰ سال اخیر مواضع آقای قالیباف را در کنار یکدیگر قرار دهیم شاهد خواهیم بود که او دچار پریشانی بوده است. آقای قالیباف زمانی بحث از دموکراسی و آزادیخواهی می‌کرد و با طرفداری از اصلاح‌طلبان، بسیاری از آنها را وارد تشکیلات شهرداری کرد، اما در دور بعد پاکسازی وسیعی نسبت به نیروهای اصلاح‌طلب انجام داد و اصولگرایان را روی کار آورد. او پس از مدتی تمام شهرداری را در اختیار برخی نهادهای دیگر قرار داد و تمام تابلوها و بودجه‌های عمومی برای کارهای فرهنگی و پروژه‌های عمرانی را نیز در اختیارشان گذاشت. این نوسانات در موضع‌گیری‌های آقای قالیباف و چرخش‌های ۱۸۰ درجه‌ای او نشان می‌دهد که قالیباف سیاستمداری حرفه‌ای نیست و اصول و مبانی سیاست را چنان که شایسته است، نمی‌شناسد. اظهار نظر اخیر او در مورد اصلاح‌طلبان و اصولگرایان نیز به لحاظ تحلیل سیاسی کاملا سطحی است که جریان‌های سیاسی قائل به آن نیستند. در این راستا آقای قالیباف با این نوع موضع‌گیری‌ها کاری کرده که اکنون دیگر اصلاح‌طلبان و اصولگرایان او را قبول ندارند. آرای او در انتخابات مختلف نیز حاکی از این مساله است. اینها نشان می‌دهد قالیباف عنصر سیاسی نیست و سخنانش بعضا به ضررش تمام می‌شود.

آقای قالیباف در مقاطع مختلف به اشکال مختلف در جامعه ظاهر شده، گاهی تکنوکرات، گاهی مردم‌گرا و گاهی انقلابی، اما نتوانسته در هیچ مقطعی به موفقیت برسد. با توجه به ‌اینکه اخیرا او بحثی تحت عنوان نواصولگرایی را مطرح کرده به نظر شما می‌تواند در جریان اصولگرا تحرکی داشته باشد؟

من معتقدم اگر چه تصور او این است که نوگرایی سیاسی اصولگرا‌ها را او پایه‌ریزی می‌کند، اما آقای قالیباف هیچ شانسی برای لیدری سیاسی ندارد. همین الفاظی که تحت عنوان نوگرایی اصولگرایان یا جوانگرایی در اصولگرایان می‌شود، حتی اگر این هم رخ دهد که در آینده رخ خواهد داد و شاهد نواصولگرایی و نواصلاح‌طلبی خواهیم بود، آقای قالیباف اصلا جایگاهی در لیدری جبهه سیاسی نخواهد داشت. حیف که آقای قالیباف از دست رفت، چون او یک مدیر قوی اجرایی بود و نه در شهرداری بلکه می‌توانست در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های بزرگ منشأ اثر باشد. مثلا او می‌توانست در مسکن و شهرسازی یا محیط زیست یا اداره کل گمرک به فعالیت بپردازد. اما چون قالیباف وارد جرگه‌ای شد که مربوط به او نبود و جنسش با آن کار جور نبود، هم از کار خود بازماند و هم وجهه سیاسی به‌دست نیاورد. از سوی دیگر با توجه به تخلفات وسیعی که در شهرداری تهران رخ داده او به عنوان مدیر اجرایی نیز جایگاه ندارد که بخواهد در آینده در دولت‌های بعدی دعوت به کار شود و پست‌های اجرایی بگیرد. کار آقای قالیباف در حوزه‌های اجرایی و سیاسی تمام شده و او باید با این عرصه‌ها خداحافظی کند و شاید بهترین عرصه برای او مشاورت نظامی باشد.

برخی مطرح می‌کنند آقای قالیباف با اظهارات خود قصد ایجاد جریان سومی را در جامعه دارد. به نظر شما او توانایی جریان سازی یا راهبری جریانی را دارد؟

آقای قالیباف در جبهه سیاسی و اجرایی شانسی ندارد. اگر او فکر می‌کند که می‌تواند جریان سازی سیاسی داشته باشد در اشتباه است و این کار نیز در ادامه اشتباهات گذشته او نوشته خواهد شد. امیدوارم مشاوران کارآمدی در کنار او باشند و به او بگویند که جایگاه سیاسی، پشتیبانی سیاسی و پایگاه مردمی و اجتماعی در جامعه ندارد. از این رو هر کس که در جامعه پایگاه اجتماعی ندارد نمی‌تواند کار سیاسی انجام دهد.