استرس دمایی، یکی از عوامل بروز بیماری در زنبور عسل

استرس دمایی، یکی از عوامل بروز بیماری در زنبور عسل

مسئول واحد زنبور عسل دامپزشکی خراسان‌جنوبی گفت: یکی از مهم‌ترین عوامل بروز بیماری در در کلنی‌های زنبور عسل در فصل زمستان استرس‌های دمایی است .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل از ایسنا منطقه خراسان جنوبی محمد شفائی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان‌جنوبی اظهار کرد: استرس یکی از مهم‌ترین عوامل در بروز بیماری‌ها است .

وی با بیان اینکه تغییرات دمایی نیز یکی از عوامل استرس‌زا بر روی زنبور عسل است، افزود: با آغاز فصل سرما رعایت نکاتی کمک مهمی برای پیشگیری از بروز بیماری‌ها در کلنی زبور عسل می‌کند .

مسئول واحد زنبور عسل دامپزشکی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه اولین اصل استفاده از کندوی سالم و محل مناسب برای قرار دادن کندوها است، تصریح کرد: کندوی سالم کندویی است که در آن هیچ گونه سوراخ یا درزی وجود نداشته باشد و  تخته کف و درب اصلی کندو یک تکه باشد .

شفائی بیان کرد: باید سعی شود برای زمستان گذرانی زنبوران عسل منطقه‌ای معتدل و نه چندان سرد انتخاب شود و کندوها در مسیر وزش باد، در مسیر سیلاب و محل‌هایی که آب جمع می‌شود و احتمال یخ زدگی وجود دارد؛ قرار نگیرند .

وی ادامه داد: کندو باید حداقل ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر از زمین فاصله داشته باشد تا رطوبت را از زمین نگیرد و همچنین با آمدن برف، دریچه پرواز بسته نشود . .

مسئول واحد زنبور عسل دامپزشکی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: برای جلوگیری از ورود آب باران به داخل کندو، کندو باید کمی به سمت جلو مایل باشد، پوشش درب ورودی زنبوران به کندو را تا حدی که یک زنبور بتواند از آن عبور کند، بسته و سایر درزهای کندو را با بتونه یا گل بپوشانند .

شفائی دومین گام برای زمستان‌گذرانی تمیز کردن کندوها دانست و  ادامه داد: کندوی مورد نظر باید عاری از هر گونه موم، بره موم مانده از سال گذشته، لاشه زنبوران مرده و هر گونه ماده دیگر شود .

وی افزود: تمامی قاب‌هایی که فاقد جمعیت و نوزاد هستند باید از داخل کندو برداشته شود و قاب‌هایی که مقدار کمی عسل دارند نیز باید برداشته شود .

مسئول واحد زنبور عسل دامپزشکی خراسان‌جنوبی اظهار کرد: تمام قا‌ب‌ها باید به یک سمت کندو فشرده و کنار قاب آخری تخته‌ای سه لایه به صورت عمودی قرار گیرد و پارچه‌ای ضخیم مثل پارچه برزنت روی قاب‌ها و تخته سه لایه کشیده شود .

شفائی خاطرنشان کرد: گام مهم بعدی وجود مقدار کافی ذخیره غذایی در کندو است که باید به صورت قاب و پولک سربسته باشد .

وی ادامه داد: قرار دادن مقدار بیشتری عسل درون کندو نه تنها هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند؛ بلکه در شروع فعالیت زنبوران عسل در سال آینده به رشد کلنی بسیار کمک کرده اما قرار دادن مقدار کمی عسل درون کندو عراقب جبران‌ناپذیری به دنبال خواهد داشت .

مسئول واحد زنبور عسل دامپزشکی خراسان‌جنوبی یادآور شد: موش‌ها دوست دارند از محیط مناسب و مطبوع داخل کندو برای لانه گزینی و زمستان‌گذرانی استفاده کنند، که این امر می‌تواند برای جمعیت کندو استرس‌زا باشد .