استاندار خراسان جنوبی: مشارکت مردم در حفظ و نگهداری فضای سبز موثر است؛

استاندار خراسان جنوبی: مشارکت مردم در حفظ و نگهداری فضای سبز موثر است؛

سید علی اکبر پرویزی روز یکشنبه در مراسم روز درختکاری در بیرجند با اشاره فعالیت های موفق در حوزه فضای سبز و نهالکاری در مرکز استان افزود: سرانه فضای سبز در بیرجند ۱۴متر است که این رقم از میانگین کشوری بالاتر است.
وی ادامه داد: برای پایداری و توسعه فضای سبز جداسازی آب شرب از آب فضای سبز و ایجاد شبکه های نوین آبیاری از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی گفت: با توجه به خشکسالی های چندین ساله در خراسان جنوبی، مردم باید قدر آب را بیشتر بدانند و در حفظ و نگهداری فضای سبز موجود بکوشند.
پرویزی افزود: در محل هایی که اقدام به درختکاری و نهالکاری می شود باید پیش بینی منابع آبی برای آبیاری درختان صورت گیرد تا بتوانیم بهره کافی را از ایجاد فضای سبز در آینده داشته باشیم.
سرپرست منابع طبیعی و آبخیرداری خراسان جنوبی هم در این مراسم گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی در سطح جهان و پدیده گرمایش زمین، طبق محاسباتی که انجام شده علت اصلی آن مربوط به کمبود پوشش گیاهی و تغییرات نادرست کاربری اراضی است.
علیرضا نصرآبادی یادآور شد: تغییرات اقیلمی تبعات زیادی از جمله وقوع توفان های شدید، باران های سیل آسا، خشکسالی و جاری شدن سیلاب را در بر دارد که در این میان برای جلوگیری از آنها نقش کاشت درخت و ایجاد فضای سبز بسیار موثر است.
وی ادامه داد: درخت می تواند حجم زیادی از نزولات آسمانی را ذخیره و از طریق ریشه به زمین منتقل کند و علاوه بر آن در جلوگیری از فرسایش خاک، جابه جایی خاک های سطحی و تولید اکسیژن نقش مهمی دارد.
وی با اشاره به وجود پدیده ریز گردها و حرکت شن های روان که در برخی از نقاط کشور تبعات زیادی نیز به دنبال داشته است، گفت: این پدیده می تواند در استان با توجه به وجود ۲۸ کانون فرسایش بادی رخ دهد لذا اقدام هایی مانند ایجاد جنگل های دست کاشت در مناطق بیابانی مهم است.
وی اضافه کرد: تاکنون ۸۲۰ هزار هکتار نهالکاری جنگل های دست کاشت انجام شده که در این ارتباط ذخیره گاه های جنگلی در استان از جمله ذخیرگاه بنه در تک احمد شاهی نهبندان و گونه های ارغوان و بادامشک در کوه های باقران بیرجند را داریم.
سرپرست منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی ۱۴ اسفند ماه در نشست خبری گفته بود، گفت: امسال به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری(۱۵الی۲۱ اسفند) ۵۴۲ هزار اصله انواع نهال در استان توزیع می شود که ۱۴۶ هزار اصله آن تولید سال ۹۵است.
نصرآبادی افزود: عموم مردم برای دریافت نهال می توانند به اداره های منابع طبیعی و آبخیزداری ۱۱شهرستان تابعه استان مراجعه کنند.