اختصاص ۳۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای راه‌های استان؛

اختصاص ۳۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای راه‌های استان؛

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای خراسان جنوبی، از اختصاص۳۶۰ میلیارد ریال اعتبارات ابلاغی برای روکش و عملیات حفاظتی راه های شریانی و روستایی استان در سال ۹۶ خبر داد.

جعفر شهامت با اعلام این خبر افزود: این اعتبار ابلاغی برای روکش و عملیات حفاظتی راه‌های شریانی و روستایی است و سازمان راهداری متعهد به تأمین قیر مورد نیاز برای پروژه ها است که به سقف اعتبارات افزوده می‌شود.

وی افزود: خراسان‌جنوبی دارای ۱۷ هزار و ۱۴۹ کیلومتر راه است که از این میزان، ۵۸۵۵ کیلومتر بزرگراه راه اصلی و فرعی است که ۲۱۲۸ کیلومتر آن جزو راه های شریانی کشور است.

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی بیان کرد: در سال گذشته، در سطح راه‌های اصلی و فرعی استان، حدود ۳۵۵ کیلومتر روکش آسفالت، ۲۰ کیلومتر میکروسرفیسینگ، ۱۹۱ کیلومتر فوگ سیل و ۵۰ کیلومتر ماسه آسفالت شده و در سطح راه های روستایی نیز ۷۷ کیلومتر از نوع آسفالت گرم، ۹۴ کیلومتر آسفالت از نوع آسفالت سرد و ۳۵ کیلومتر فوگ سیل انجام شده است.

شهامت تصریح کرد: سیستم مدیریت روسازی (PMS) در سطح راه های شریانی کشور پیاده سازی  شده که بر اساس نتایج حاصله از آن، ۷۰ درصد راه های شریانی استان نیاز به روکش دارد.

وی ادامه داد: لذا با توجه به کمبود اعتبارات اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای استان، براساس سیاست سازمان متبوع، امورات لکه گیری، درزگیری پلیمری و عملیات حفاظتی نوین چون میکروسرفیسینگ در اولویت کاری این اداره کل قرار دارد.

مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: از سه ماهه اول امسال تاکنون ۴۷ هزار و ۷۱۶ تن آسفالت در راه های اصلی و ۹۳۳۰ تن در راه های فرعی و روستایی برابر اولویت در شهرستان های استان استفاده شده است.

شهامت اظهار کرد: حداقل نیاز روکش راه‌های استان برابر ۲۰۰۰ میلیارد ریال برآورد شده که با توجه به افزایش دو برابری سهمیه قیر رایگان، پروژه‌های ملی متناسب با میزان اعتبار مصوب هر شهرستان تقویت خواهد شد که متناسب با اولویت تعیین شده در هر شهرستان و منطبق با شبکه راه‌های استان و کشور خواهد بود.

وی یادآورشد: بدیهی است که فراهم کردن ایمنی و کیفیت قابل قبول در راه‌ها، نیازمند توجه همزمان کمیته‌های برنامه ریزی شهرستان‌ها و تخصیص اعتبارات ملی و استانی است.