اختصاص بیش از ۶.۵ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر استان؛

اختصاص بیش از ۶.۵ میلیارد تومان تسهیلات به عشایر استان؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، غلامرضا قوسی با اعلام این خبر اظهار داشت: جامعه عشایری در واقع  یک جامعه مولد، تولیدی و اقتصادی است.

وی افزود: در استان خراسان جنوبی بیش از ۱۵ هزار و ۶۷۶ خانوار عشایر و نزدیک به ۸۱ هزار نفر عشایرداریم.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی بیان کرد: یکی از مزیت‌های جامعه عشایر این است که ۱۰۰ درصد این جامعه و همه اعضا خانواده در تولید مشارکت دارند و تمام این جامعه یک جامعه تولیدی و اقتصادی است.

قوسی با اشاره به اینکه جامعه عشایری جامعه‌ای است که کمترین هزینه را برای دولت و نظام و بیشترین ثمره و درآمد را دارد تصریح کرد: خراسان جنوبی چهارمین استان عشایری کشور است و این امر خود یک مزیت است که این افراد در فعالیت‌های مختلف مشغول کار و تلاش هستند.

وی با بیان اینکه خشکسالی‌های ۱۸ ساله گذشته بر این جامعه مولد مسائل و مشکلاتی را به وجود آورده است خاطرنشان کرد: در درجه اول تمام درآمد و زندگی عشایر وابسته به دام است و خشکسالی باعث شده علوفه مرتع و مراتع فقیر شود در این راستا نگهداری دام برای آنان دشوار شده است و جمعیت دام کاهش یافته است.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی با بیان اینکه کاهش جمعیت دام باعث کاهش درآمد خانوار عشایر می‌شود یادآور شد: در این راستا تمام سعی و تلاش همکاران سازمان عشایری و ادارات کل عشایری این است که این جامعه حفظ شود که خوشبختانه علیرغم اینکه مهاجرت‌هایی از جامعه روستایی به سمت شهرها داشتیم اما جمعیت جامعه عشایری همچنان حفظ شده است.

قوسی با اشاره به اینکه خراسان جنوبی استانی مرزی است و ۴۳۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد و ۴ شهرستان در نواحی مرزی وجود دارد اظهار داشت: در این راستا عشایر نقش ارزنده‌ای در بحث امنیت و مرزبانی دارند.

وی افزود: تلاش سازمان عشایری در درجه اول با توجه به کاهش درآمد عشایر و با توجه به پدیده خشکسالی که در استان حاکم است این است که نقدینگی مورد نیاز عشایر برای ادامه فعالیت‌ها را تامین کند.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی گفت: خوشبختانه در سال گذشته بیش از ۶ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه ارزان قیمت و طولانی مدت در اختیار عشایر قرار گرفت و این تسهیلات به منظور تامین نقدینگی و اجرای طرح‌های زنجیره‌ای تولید گوشت قرمز بوده است.

قوسی بیان کرد: امسال نیز حدود ۶ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت از محل ماده ۱۰ و ۱۲ در اختیار عشایر قرار گرفت تا بتوانند به فعالیت‌های دام، دامپروری و صنایع دستی مدنظر ادامه دهند.

وی یادآور شد: اجرای این طرح‌ها باعث شد جمعیت در این محلات و سکونتگاه‌ها بمانند و به کار خود ادامه دهند.

مدیرکل امور عشایری خراسان جنوبی گفت: یکی دیگر از اهدافی که در حال پیگیری است بحث مشارکت تمامی اعضای خانواده است که  در جامعه روستایی و عشایری تمام اعضای خانواده در امر تولید دخیل هستند که تاسیس صندوق زنان عشایر یکی از اهداف و برنامه‌های اداره کل است.

قوسی تصریح کرد: در این راستا در دو سال گذشته نزدیک ۴۰ صندوق در سکونتگاه‌های دارای جمعیت بالا تاسیس شد و اعتباراتی در سال گذشته بلاعوض پرداخت شد و امسال نیز قرار است به هر صندوق بالغ بر ۲۵۰ میلیون ریال تسهیلات با بهره کم پرداخت شود تا بتوانند به فعالیت‌ها و صنایع دستی ادامه دهند.

وی خاطرنشان کرد: در سطح استان ۱۰ تعاونی عشایری داریم که در امر کمک و تقویت به صنایع تبدیلی و صنایع دستی و بازاررسانی این صنایع کمک حال عشایر هستند.