اجرای طرح ایمن سازی کنترل طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سربیشه

اجرای طرح ایمن سازی کنترل طاعون نشخوارکنندگان کوچک در سربیشه

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان جنوبی، سید حمید محمدی افزود: کارشناسان برای پیشگیری از شیوع بیماری ‌های حیات وحش اقدامات پیشگیری مطلوبی انجام دادند.
وی ادامه داد : اولویت اجرای طرح یادشده در کانون های سال های گذشته، دام های حاشیه مناطق حفاظت شده حیات وحش، جمعیت پرخطر نظیر گله های عشایر درون کوچ و برون کوچ و واحدهای پر تراکم خواهد بود.
محمدی بیان کرد: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، بیماری ویروسی مخصوص زوج سمان کوچک بویژه بره و بزغاله است و از بیماری های مشترک بین انسان و دام نیست که در صورت شیوع آن خسارت فراوانی به جمعیت دامی و حیات وحش وارد می شود.
وی انجام به موقع واکسیناسیون برای ریشه کنی هر بیماری دامی از جمله p.p.r را موثر دانست و ادامه داد : در سال ۹۵ ، بیش از ۱۸ هزار رأس دام روستایی ، عشایری اطراف مناطق حفاظت شده محیط زیست علیه بیماری یاد شده واکسینه شدند.
وی از تعامل مناسب محیط زیست این شهرستان با دامپزشکی در این زمینه تشکر کرد و گفت: واکسیناسیون دام اهلی، سمپاشی و ضدعفونی مناطق مرتبط با دام وحشی و همچنین بازدید از این مناطق از برنامه‌های دامپزشکی برای کنترل این بیماری است.
سربیشه در ۶۵کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی و در مجاورت با افغانستان قرار دارد.