اجرای طرح‌های توسعه فرودگاه بیرجند نیازمند ۴۰ میلیارد تومان است

اجرای طرح‌های توسعه فرودگاه بیرجند نیازمند ۴۰ میلیارد تومان است

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران گفت: طرح توسعه ترمینال و سیستم آیلس فرودگاه بیرجند اجرا شود حدود ۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیازمند است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبرشرق به نقل ازایسنا منطقه خراسان‌جنوبی، رحمت الله مه آبادی امروز (۲۳ مردادماه) در حاشیه بازدید از فرودگاه بین المللی بیرجند در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه یکی از پایگاه‌های مهم هوانوردی کشور در خراسان‌جنوبی است، اظهار کرد: این استان از نظر ناوبری هوایی یکی از نقاط استراتژیک بوده و پوشش راهداری شرق کشور توسط راهداری که در طبس مستقر بوده بسیار برای کشور مهم است.

وی با اشاره به موقعیت مهم ناوبری خراسان‌جنوبی به لحاظ کشوری، افزود: هشت راه مهم بین المللی کشور از این استان عبور می‌کند.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه خراسان جنوبی از استان‌های کم برخوردار است که باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، گفت: در دولت تدبیر و امید بیش از ۵۹ پروژه در این استان اجرا شده و طرح‌های توسعه‌ای بسیاری در دستور کار داریم.

مه آبادی با تاکید بر اینکه در حوزه هوانوردی وضعیت بسیار خوب است، ادامه داد: برای خرید آیلس در استان برنامه‌ریزی کرده‌ایم که با خرید این سامانه، فرودگاه استان از نظر سامانه‌های هوانوردی و کمک باربری جزو فرودگاه های تکمیل محسوب خواهد شد.

وی بیان کرد: فرودگاه بیرجند جزو فرودگاه‌های تکمیل به لحاظ سامانه‌های هوانوردی و کمک ناوبری محسوب خواهد شد و هیچ برنامه توسعه‌ای نیاز نیست انجام شود.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه در راستای بهبود کیفیت برای کاهش تاخیرها و ابطال‌های موقعیت جوی هستیم، افزود: در حوزه فرودگاهی خراسان‌جنوبی نیز اقدامات خوبی انجام شده و در حال حاضر زیرساخت‌هایی که مربوط به نشست و برخاست هواپیما تکمیل است.

مه آبادی به تکمیل و توسعه زیرساخت ترمینال فرودگاه بیرجند اشاره کرد و گفت: در برنامه جاری ۲۵۰۰ متر فضای جدید به ترمینال اضافه می‌شود که ۲۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد که اکنون در دست طراحی است که امیدواریم با حمایت استاندار و وزارت راه و شهرسازی بزودی عملیات آن را آغاز کنیم.

وی بیان کرد: اگر طرح توسعه ترمینال و سیستم آیلس فرودگاه بیرجند اجرا شود حدود ۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیازمند است.

مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بیان کرد: تاخیر و بی‌نظمی در پروازها به دلیل عمر بالای ناوگان هوایی کشور است در همین راستا دولت بر توسعه ناوگان با رویکرد نوسازی تمرکز کرده است.

مه آبادی یادآور شد: بسیاری از فرودگاه‌های کشور در تیرماه سال جاری نسبت به تیرماه سال گذشته رشدهای صد درصدی، ۷۵ درصدی و اکثرا رشد۵۰ درصدی   داشته‌اند که مفهموم آن توسعه زیرساخت‌ها و افزایش ناوگان و توسعه راه‌های هوایی و یکطرفه و کوتاه شدن آن است.

انتهای پیام