اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در ۱۰۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی خراسان‌جنوبی تنها در ۹ ماه گذشته؛ رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی:

اجرای سیستم‌های نوین آبیاری در ۱۰۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی خراسان‌جنوبی تنها در ۹ ماه گذشته؛

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی اعلام کرد: طی ۹ ماه نخست امسال، ۱۰۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی سیستم‌ها نوین آبیاری اجرا شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق و به نقل از ایسنا، هاشم ولی‌پور مطلق با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود ۱۳۷ هزار هکتار اراضی استان زیرکشت آبی است، گفت: حدود شش درصد این زمین‌ها به سیستم‌های آبیاری نوین تجهیز شده‌اند.

به گفته وی، این سیستم‌ها شامل آبیاری بارانی، آبیاری قطره‌ای یا آبیاری تیپ، آبیاری زیر سطحی و آبیاری کم فشار هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه با اشاره به اینکه طی ۹ ماه نخست امسال، ۱۰۶۰ هکتار از اراضی کشاورزی سیستم‌ها نوین آبیاری اجرا شده است، افزود: در مجموع تاکنون ۳۲۶ نفر از کشاورزان استان به صورت یکپارچه سیستم‌های نوین آبیاری را اجرا کرده‌اند.

ولی‌پورمطلق، صرفه‌جویی آب را از مزیت‌‌های سیستم آبیاری نوین دانست و تصریح کرد: با اجرای این سیستم‌ها در طول فصل زراعی یا باغی به طور متوسط ۳۵۰۰ مترمکعب در هر هکتار صرفه‌جویی آب داریم.

وی با اشاره به تسهیلات ارائه شده برای اجرای این سیستم‌ها، ادامه داد: تسهیلات این بخش به‌صورت بلاعوض بوده و به ازای هر هکتار برای اجرای آبیاری قطره‌ای ۷۰ میلیون ریال، آبیاری بارانی۵۰ میلیون ریال و برای طرح‌های آبیاری کم فشار نیز ۳۲ میلیون ریال پرداخت می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: تا پایان آذرماه امسال، ۶۸۶۶ هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم‌های آبیاری نوین مجهز شده‌اند.