اجازه نخواهم داد هیچ فرد یا گروهی با رفتارهای فراقانونی مانع فعالیت های گروه های هنری شود؛

اجازه نخواهم داد هیچ فرد یا گروهی با رفتارهای فراقانونی مانع فعالیت های گروه های هنری شود؛

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خبر شرق، استاندارخراسان جنوبی که صبح امروز در نشست صمیمی با جمعی از جوانان هنرمند استان سخن می گفت با بیان اینکه به جز مجاری رسمی و قانونی هیچ فرد و یا گروهی به بهانه های مختلف اجازه اعمال نظر و ایجاد فشار بر هنرمندان و گروه های هنری در استان را ندارد، افزود: به هیچ فرد و یا گروهی اجازه نخواهم داد که جلوتر از قانون حرکت کرده و یا با سلایق و تفکرات مختلف بخواهند با اعمال فشار بر افراد و گروه های هنری مانع از فعالیت آنان شوند.

، سید علی اکبر پرویزی، انسان ذاتاً هنر دوست و دوست دار زیبایی ها است و از آنجا که هنر مظهر و جلوه تمام زیبایی ها است ؛ پس می توان گفت انسان هنر دوست آفریده شده است.

وی با بیان اینکه برخی افراد متعصب با تفکرات طالبانی موجب شده اند تا هنر و هنرمند در استان از هر حیث محدود شوند، گفت: باید تلاش کنیم تا نوع نگاه و تفکری که نسبت به هنر و هنرمند در استان وجود دارد تغییر کند در غیر این صورت نمی توان منتظر ایجاد تغییرات مثبت در این حوزه بود.

وی با بیان اینکه دین مبین اسلام دین زیبایی ها و توجه به هنر است افزود: متاسفانه برخی افراد به نام دین با همه مباحث در حوزه هنر برخوردی متعصبانه و سلبی داشته و با آن مخالفت می کنند که این امر نه تنها بر اساس آموزه ها دینی ما پذیرفتنی نیست بلکه موجب بدبینی اقشار مختلف جامعه نسبت به دین و مباحث معنوی است.

مقام عالی دولت در استان، به شکل گیری موسیقی های زیرزمینی اشاره کرد و افزود: برخوردهای نامناسبی که با موسیقی صورت گرفته متاسفانه موجب شکل گیری و به وجود آمدن موسیقی زیرزمینی شده است که به مراتب آثار مخرب و سوء بیشتری برای جامعه در پی دارد.

پرویزی، تعداد کسانی که در این زمینه وجود دارند در جامعه را بسیار اندک و ناچیز برشمرد و تصریح کرد: همین افراد اندک که در ظاهر با برخی صورت های هنر مخالفت کرده و آن را ناپسند می دانند در خلوت خود به رفتارهای دیگر پرداخته و ممکن است اقداماتی صورت دهند که نه تنها در حوزه هنر که در حوزه اخلاق و دین نیز جایگاهی ندارد.

استاندارخراسان جنوبی، با بیان اینکه مدیران و مسئولین ذی ربط باید یار و یاور هنرمندان استان باشند افزود: مدیری که به خاطر حفظ مقام و موقعیت خود حاضر است تن به هر خواری بدهد و هر رفتاری را تحمل کند نه تنها در حوزه مدیریت وی که در انسانیت او نیز باید تشکیک داشت.

پرویزی، با بیان اینکه خراسان جنوبی از گذشته های دور به عنوان یک استان فرهنگی همواره مورد توجه بوده است، افزود: مشکل هنر در استان ما کمبود و یا نبود اعتبارات نیست بلکه تفکرات و نگرش های بسته و محدودی است که موجب شده تا تفاوت استان خراسان جنوبی در حوزه هنر نسبت به استان های همتراز به مراتب زیاد باشد؛ مشکلی است که وجود دارد و این شکاف ناشی از تفکراتی است که در این استان باید اصلاح گردد.

وی با بیان اینکه تنها بخش اندکی از اعتبارات در حوزه هنر در اختیار دولت است افزود: نزدیک به ۲۵ درصد از اعتبارات در حوزه فرهنگ و هنر در اختیار دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که متاسفانه در سال های اخیر این وزارتخانه محلی برای انتقادات مختلف نسبت به دولت بوده است.

مقام عالی دولت در استان، با اشاره به اینکه استان خراسان جنوبی قطب دانشگاهی شرق کشور است افزود: بیرجند را نباید تنها با پادگان های آن شناخت بلکه باید تلاش شود تا این نگرش تغییر کند و بخش اعظمی از تغییر نگرشی که در این استان می باید در حوزه فرهنگ و هنر ایجاد شود قطعاً توسط گروه های هنری ، هنرمندان و صاحبان فکر و اندیشه است که باید بیش از پیش در این زمینه تلاش و حرکت کنند.

وی با بیان اینکه رفتارهای خلاف قانون را به هیچ وجه تحمل نخواهم کرد افزود: مصوبات ستاد امر به معروف ونهی از منکر و نیز شورای فرهنگ عمومی استان باید مطابق با قانون و مقررات جاری کشور بوده و زمینه های فعالیت گروه های هنری را تسهیل نماید.

استاندارخراسان جنوبی، نیروی انتظامی را مسئول حفظ امنیت و کنترل ترافیک در برنامه های مختلف دانست و تصریح کرد: به جز این موارد این نهاد مهم در زمینه برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری مسئولیت دیگری ندارد بنابر این برخی افراد مسئول در اداره اماکن اجازه ندارند جلوتر از قانون حرکت کرده و با اعمال نظر سلایق شخصی جلوی بسیاری از برنامه های فرهنگی در استان را بگیرند.

پرویزی، با بیان اینکه قانون دستگاه متولی در زمینه ارائه مجوز برگزاری برنامه های فرهنگی و هنری را مشخص کرده است افزود: مسئولین باید دقت کنند اگر مجوزی داده شد همه باید قاطعانه از آن حمایت کنند در غیر این صورت آبرو و حیثیت نظام به سخره گرفته خواهد شد.

نه هنر به معنی ابتذال است و نه هنرمند به دنبال ابتذال.

مقام عالی دولت در استان ، در بخش دیگری از سخنان خود با بیان ا

ینکه هنر به معنی واقعی کلمه به معنی ابتذال نیست افزود: نه هنر به معنای ابتذال است و نه هنرمندان به دنبال ایجاد ابتذال ، بلکه نوع استفاده از هنر و ابزار هنر است که به آن جهت داده و سمت و سوی حرکت را مشخص می کند که در این حالت نمی توان هنر و هنرمند را متهم کرد.

پرویزی، با بیان اینکه مدیران باید در راستای حمایت از هنر و هنرمندان تلاش کنند افزود: کسانی که در جهت حمایت از هنرمندان نگران میز و صندلی خود هستند هرچه زودتر از سمت خود کنار بروند تا هم مردم و هم خود را کمتر دچار اذیت و نگرانی کنند.

وی ضمن تاکید بر احصاء مسائل و مشکلات هنرمندان استان در بخش های مختلف، افزود: کمیته ای متشکل از مسئولین ذی ربط در استانداری و مدیران استانی باید تشکیل و مشکلات هنرمندان استان را به صورت دقیق و موردی بررسی و نسبت به مترفع ساختن آنها در حد مقدورات و امکانات اداری و قانونی اقدامات و برنامه ریزی های لازم را صورت دهند.

استاندارخراسان جنوبی ، بابیان اینکه مراسم های هنری باید به صورت آزادانه در استان با رعایت چارچوب های قانونی برگزار گردد افزود: در زمینه برگزاری جشن های دانشجویی و فارغ التحصیلی نیز بر اساس قانون هیچ محدودیتی در برگزاری آنها وجود ندارد.

پرویزی، با بیان اینکه شاد بودن مردم هیچ آسیبی به دین و ارزش های دینی وارد نمی کند افزود: انسان ذاتاً هنر دوست بوده و دوست دار زیبایی است از این رو بسیاری از صورت های موسقی از جمله موسیقی های محلی و مقامی نه تنها موجب آرامش روح و روان بوده بلکه در بسیاری از تفکرات عارفانه دارای جایگاه بالایی است.

وی توجه به معیشت هنرمندان را به عنوان یک دغدغه مورد توجه قرار داد و افزود: برغم محدودیت های اعتباری که دولت با آن مواجه است کمک های خوبی به جامعه هنری کشور و استان صورت گرفته است.

مقام عالی دولت دراستان، ضمن تاکید بر حمایت از برگزاری جشنواره عکس استان گفت: مسئولین ذی ربط باید تلاش کنند تا از سالن ها، تالارها و اماکان عمومی استان برای فعالیت هنرمندان و گروه های هنری به نحو مطلوب و مناسب استفاده شود.

پرویزی، با بیان اینکه هنرمندان باید دستگاه های اجرایی و مدیران را به انجام وظایف خود وادار کنند افزود: ایجاد فضای فرهنگی سال ونیز تغییر نوع نگاه به هنر و هنرمند به عملکرد و اقداماتی بستگی دارد که از سوی هنرمندان به انجام می رسد.

وی با اشاره به اینکه برخی افراد با بکارگیری تریبون های خاص در پی سیاه نمایی و کم رنگ جلوه دادن خدمات دولت و نظام هستند افزود: این افراد در هر صورت چه اقدامی صورت بگیرد و چه نگیرد همواره در پی سیاه نمایی و نادیده گرفتن خدماتی هستند که در دولت به انجام می رسد این در حالیست که بروز این رفتارها نه تنها هیچ سودی برای جامعه نخواهد داشت بلکه موجب دلسردی مردم و بدبینی آنان نسبت به کل نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

وی مردم را بهترین قضاوت کنندگان دانست و تصریح کرد: مردم عزیز ما همواره نشان داده اند که بهترین کسانی هستند که می توانند قضاوت کرده وتصمیم گیری نمایند از اینرو نباید زیاد به این افراد بها داد چرا که در هر حالت آنها به دنبال تخریب وضعیت موجود هستند.

این گزارش حاکیست، صبح امروز جمعی ازهنرمندان و جوانان برجسته استان در حوزه های هنری و فرهنگی با استاندار خراسان جنوبی دیدار کرده و هر یک به نمایندگی از بخشی خاص از جامعه هنری استان به ارائه نقطه نظرات ، دیدگاه ها و مسائل و مشکلات کاری خود در حوزه های مختلف پرداختند.