ابلاغ قرارداد سرمایه گذاری واحد فرآوری معدن طلای خونیک

ابلاغ قرارداد سرمایه گذاری واحد فرآوری معدن طلای خونیک

با ابلاغ قرارداد سرمایه گذاری اکتشافات تکمیلی، تجهیز، بهره برداری و احداث واحد فرآوری معدن طلای خونیک، فعالیت سرمایه گذار بخش خصوصی در این معدن آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری اخبار شرق ایران به نقل از صداوسیمای مرکز خراسان جنوبی، مدیر مجتمع معدنی خراسان جنوبی گفت: در راستای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و پس از برگزاری مزایده عمومی، شرکت بین المللی توسعه صنایع و معادن غدیر با مشارکت شرکت اکتشافات معادن و صنایع غدیر به عنوان سرمایه گذار معدن طلای خونیک انتخاب و قرارداد آن نیز ابلاغ شد.


مدیر مجتمع معدنی خراسان جنوبی مدت زمان این قرارداد را ۱۴ سال اعلام کرد و گفت: بنابر این قرارداد، سرمایه گذار موظف است پس از اکتشافات تکمیلی، اصلاح طرح و تجهیز معدن، نسبت به احداث کارخانه تولید شمش طلا به ظرفیت ۲۰۰ کیلوگرم در سال اقدام کند.


جلالیان گفت: این دومین کارخانه طلای استان است که توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران با مشارکت بخش خصوصی احداث می‌شود.

وی افزود: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در راستای عمل به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر مطرح شدن پتانسیل‌های معدنی به عنوان یکی از منابع اقتصاد بدون نفت کشور، توسعه فعالیت‌های معدنی در استان‌های محروم و کمتر توسعه یافته از جمله خراسان جنوبی را در دستور کار جدی خود قرار داده است. 


علیرضا جلالیان، تولید آزمایشی در طرح فرآوری طلای هیرد را یکی از این دستاورد‌های معدنی در استان عنوان کرد و گفت: پس از پایان یافتن عملیات اجرایی ساخت و تجهیز کارخانه به ظرفیت سالانه ۲۰۰ کیلوگرم شمش طلا، هم اکنون تولید آزمایشی در حال انجام و امید است در سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها شاهد بهره برداری از این طرح باشیم.

وی افزود: از دیگر طرح‌های اکتشافی و معدنی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، که به مرحله واگذاری به شرکت‌های سرمایه‌گذار خصوصی نزدیک است، می‌توان به معدن سنگ آهن حنار اشاره کرد؛ علاوه بر این، فعال سازی معدن سنگ آهن بیشه با استفاده از توان و پتانسیل بخش خصوصی از طریق برگزاری مزایده عمومی در آینده نزدیک در دستور کار قرار گرفته است.


به گفته مدیر مجتمع معدنی خراسان جنوبی این مجتمع تاکنون موفق به اخذ پروانه بهره برداری برای ۵ معدن و شش پروانه اکتشافی برای محدوده‌های پلی متال معدنی استان شده است.