آمریکا، طالبان را نقره‌داغ کرد

آمریکا، طالبان را نقره‌داغ کرد

معاون سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت: هر گونه بحث درباره به‌ رسمیت شناختن طالبان در نشست سازمان ملل در دوحه برای واشنگتن «غیر قابل قبول» است.

آمریکا، طالبان را نقره‌داغ کرد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اخبار شرق به نقل از ایسنا، «ودانت پاتل» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر امینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل و نشست دوحه گفت: «منظور این جلسه هرگز بحث در مورد به‌ رسمیت شناختن طالبان نیست و هرگونه بحث در این نشست در مورد به‌ رسمیت شناختن برای ما غیر قابل قبول است.»

شبکه خبری بی‌بی‌سی گزارش داد، هفته گذشته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پس از نشست وزیران خارجه گروه هفت در ژاپن گفته بود «توافق کردیم که عادی‌سازی روابط با جامعه جهانی که طالبان در پی آن است، مشروط به عملکرد آنها باشد.»

در بیانیه وزیران خارجه هفت قدرت صنعتی جهان آمده است: «ما خواستار لغو فوری تصمیم‌های غیر قابل قبول [حکومت طالبان] هستیم که حقوق بشر و آزادی‌های اساسی را محدود می‌کنند، از جمله آخرین ممنوعیت‌هایی که زنان افغان را از کار برای سازمان‌های غیردولتی و سازمان ملل منع می‌کنند.»

طالبان بارها خواستار به‌ رسمیت شناختن حکومت خود در جامعه بین‌المللی شده است.

گمانه‌زنی‌هایی در مورد زمینه‌سازی سازمان ملل برای به‌ رسمیت شناختن حکومت طالبان با واکنش‌های گسترده فعالان حقوق زنان و چهره‌ها و گروه‌های سیاسی در افغانستان مواجه شده است.

سخنگویان سازمان ملل می‌گویند نشست نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان که قرار است در دوحه در ۱-۲ ماه مه به ریاست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل پشت درهای بسته برگزار شود، «گام‌های اولیه» مبتنی بر «عمل‌گرایی» در تعامل با حکومت طالبان است.

فرحان حق، معاون سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در کنفرانس مطبوعاتی گفت نشست دوحه «بر به رسمیت شناختن تمرکز ندارد و ما نمی‌خواهیم در این مورد سردرگمی وجود داشته باشد.»

اما امینه محمد، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد هفته گذشته در دانشگاه پرینستون آمریکا گفت: «ما امیدواریم که گام‌های کوچکی را در مسیر به رسمیت شناختن طالبان براساس اصول برداریم ولی آیا این امر ممکن است، من نمی‌دانم. اما این بحث باید اتفاق بیفتد. طالبان آشکارا خواهان به رسمیت شناخته شدن هستند و این اهرمی است که ما داریم.»