آمادگی سرمایه‌گذاران چینی برای ساخت نیروگاه‌های بادی و خورشیدی در استان؛

آمادگی سرمایه‌گذاران چینی برای ساخت نیروگاه‌های بادی و خورشیدی در استان؛

عیسی جعفری گیو عصر امروز در نشست تخصصی مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان جنوبی اظهار داشت: در سالهای اخیر تمایل برای سرمایه گذاری خارجی در خراسان جنوبی به‌ویژه در زمینه انرژی‌های نو و تجدیدپذیر افزایش یافته است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۵ شرکت خارجی در زمینه انرژی خورشیدی با خراسان جنوبی وارد مذاکره شده‌اند که برخی از این شرکت‌ها زمین گرفته و برخی هنوز در حال اخذ مجوزهای اولیه هستند.

رئیس سازمان امور اقتصاد و دارایی خراسان جنوبی گفت: استقبال اصلی سرمایه‌گذاران خارجی در خراسان جنوبی در زمینه انرژی‌های نو است و بیشتر کشورهای اروپایی هستند اما در این میان می‌توان به برخی از کشورهای همسایه هم اشاره کرد.

وی بیان داشت: یک شرکت سرمایه‌گذار چینی برای سرمایه گذاری در برخی از پروژه‌های مهم خراسان جنوبی اظهار آمادگی کرده که این شرکت سی تیک یک شرکت بزرگ ساخت‌وساز در دنیا است.

جعفری با اشاره به فعالیتهای این شرکت بزرگ چینی افزود: فاز یک و دو متروی تهران، احداث بزرگراه امام علی(ع) و بزرگراه صدر در تهران و کک زرند از دیگر پروژه‌های بزرگی است که این شرکت تاکنون انجام داده است.

رئیس سازمان امور اقتصاد و دارایی خراسان جنوبی ابراز کرد: در حال حاضر این شرکت در رابطه با برخی از پروژه‌ها از جمله طرح انتقال آب، راه‌آهن و انرژی‌های نو به‌صورت فاینانس اعلام آمادگی کرده است که در این جلسه بررسی شد.

نماینده شرکت سی تیک چین نیز با اظهار اینکه “شرکت ما آمادگی دارد تا در نیروگاه ۵۰مگاواتی درح تا ۷۰ درصد در ساخت و بهره برداری مشارکت کند”، گفت: هدف اصلی ما این است تا در زمینه نیروگاه بادی و خورشیدی در خراسان جنوبی سرمایه گذاری کنیم.

در این نشست اعلام شد برای مدیریت سیلاب ۲۰۰ میلیون دلار، طرح انتقال آب ۴ میلیارد دلار و طرح تصفیه‌خانه ۴۰ میلیون دلار به سرمایه گذاری نیاز است.

این شرکت اعلام کرد: در صورت اخذ مجوزهای لازم از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران و تضمین لازم برای بازگشت، آماده سرمایه گذاری در طرح‌های مختلف هستیم.